Definice koncentračního tábora

22. listopadu 2005 v 15:50 | pepas |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Na úvod díky České televizi, že vysílá své zprávy po internetu. Můžete si přečíst desítky, byťzajímavých, článků a komentářů, nechat se zahltit milióny faktů, co se jich jen na síti povaluje, ale přece jen se při jejich čtení nedostaví takový ten pocit plný důvěry, jako když se koukáte na televizní zprávy. Něco se před vámi děje, skuteční lidé něco říkají, skoro by se toho dalo dotknout, jak je to skutečné, a tak snadné je tomu uvěřit. Síla televize....
Někdy je to síla v jiném slova smyslu. To když jsem se koukal na nedělní Události a především na reportáž věnovanou koncentráku pro Romy v Letech, respektive výrokům, které na toto téma pronesl komunista Ransdorf. Co čas od času do éteru vypouštějí a jakými teoriemi se ohánějí komunisté, mě ani tak moc nepřekvapuje - ne že bych rezignoval a nedoufal, že jednou si prostě víc lidí řekne, že jedna a jedna jsou zkrátka dvě a komunismus, minimálně tak, jak ho prezentuje místní rudá partaj, je naprosto jalová teorie, případně že si víc a víc lidí rozšíří obzory, stejně jako v historii zběhlý poslanec Ransdorf, a dojde jim, že nejen v české kotlině, ale na celém světě, způsobil komunismus takové škody a křivdy, že za nimi zaostávají i Hitlerova válečná zvěrstva včetně konečného řešení. Ale zpět - do židle mě zarazil výrok historika Akademie věd Jana Němečka, který prohlásil, že tábor v Letech u Písku nebyl klasickým koncentračním táborem, pouze soustřeďoval toto etnikum a připravoval ho v podstatě na likvidaci v plynových komorách. Sice jsem nepoužil uvozovky, ale myslím, že jsem citoval docela přesně, protože, neschopný uvěřit tomu, co jsem uslyšel, jsem si tuto větu pouštěl několikrát dokola.
Pokud toto prohlásí soudní znalec v oboru historie, nedivím se, že v Čechách není možné jasně odsoudit zvěrstva, která v minulosti páchali nacisti a komunisti. Co tedy, proboha, je koncentrační tábor? Není sloveso koncentrovat synonymem ke slovu soustřeďovat. Je rozdíl v tom, zda-li etnikum soustředím, pak ho nacpu do dobytčích vagónů a zplynuji ho někde směrem na východ, nebo takové zvěrstvo provedu přímo v areálu?
Takže kdybych například zavřel pana Ransdorfa a jeho soudruhy někam do lágru díky jejich příslušnosti k určité skupině, v tomto případě díky členství v komunistické straně, nikoli kvůli tomu, že spáchali nějaký zločin, a připravoval o kus dál zařízení k jejich fyzické likvidaci, nestvořil bych podle pánů Ransdorfa a Němečka koncentrační tábor a podle všeho bych se nedopustil ani zločinu proti lidskosti....
Chybí mi tady za mořem další informace, nebo je skutečně možné s vážnou tváří tvrdit takové zhovadilosti. Nebo se pletu?
A pak mě dorazí Svatopluk Karásek, který citlivě ke státnímu rozpočtu prohlásí, že zbourat vepřín by bylo příliš finančně náročné a že by tedy bylo lepší postavit památník romským obětem někde jinde. Správně, a pomník obětem z Osvětimi postavíme v západním Polsku, protože tam je hodně nezaměstnaných, kteří alespoň budou mít co na práci. A byla vlastně Osvětim koncentračním táborem.... Podle teorie pana Němečka jsem trochu na vážkách...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byl lágr v Letech u Písku koncentračním táborem?

ANO 76% (19)
NE 24% (6)

Komentáře

1 Hošna Hošna | E-mail | 22. listopadu 2005 v 22:07 | Reagovat

No, a co bys chtěl, Pepíno, když prezident Klaus prohlásil, že tábor v Letech nebyl koncentrák, ale jen tábor pro nepřizpůsobivé, kteří nechtěli pracovat a/nebo byli nakaženi tyfem... Když je popíračem holokaustu i prezident, tak se není co divit u ostatních. Myslím, že v jiných zemích by takový prezident nebo soudní znalec okamžitě letěli. Pokud by sami nerezignovali (nebo v případě znalce se aspoň neomluvili), určitě by vyšel národ do ulic. Ale u nás? Myslím, že z toho nebyla ani nafouklá, natož splasklá bublina.

Jinak doufám, že se máš v Niponu dobře a těším se na zprávy a fotky. Měj se fajn, pozdravuj svoji japonskou milenku a dej si na mě šálek gyokura.:-)

2 Jido Koko Koji Jido Koko Koji | E-mail | 8. prosince 2005 v 14:27 | Reagovat

"... v tom světě a věcech jeho všechněch nic není než matení a motání, kolotání a lopotání, mámení a šalba, bída a tesknost, a naposledy omrzení všeho a zoufání : ale kdož doma v srdci svém sedě, s jediným Pánem Bohem se uzavírá, ten sám k pravému a plnému mysli uspokojení a radosti že přichází" Komenský Pepi, tak se nevzrušuj a seď :o)

3 Martin Martin | Web | 21. února 2006 v 17:02 | Reagovat

Párkrát jsem v Japonsku byl (i když jen pracovně) a je přijemné najít blog, ve kterém se dočtu o věcech, o kterých se během krátkých návštěv Japonska jinak nedozvím. Tedy díky. K tomuto článku bych Vám rád poslal mou krátkou korespondenci s www.lidovky.cz:

From: martin

Sent: Thursday, January 12, 2006 5:39 PM

To: LN Internet PF

Subject: Anketa z 12.1.2005

Vážení,

nejsem zvyklý reagovat na něco v internetových novinách, ale tentokrát mi to nedalo. Anketa

a možnosti odpovědí 12.1.2005 zní:

Pravicoví extrémisté chtějí v Letech vztyčit pomník obětem války s nápisem, že zde nestál

koncentrační tábor pro Romy. Co tomu říkáte?

Úřady to musejí zatrhnout

Mají pravdu, šlo o sběrný tábor

Nechutně se zviditelňují před volbami

Mohl by mě , prosím, někdo z Lidovek vysvětlit, jaký je zásadní rozdíl mezi koncentračním a

sběrným táborem? Nebo je to "nadsázka"? Nemusím se, doufám, domnívat, že Lidovky začínají

argumentovat stejným způsobem jako "extremisté"?

Martin

Vážený pane,

otázka je formulována záměrně tak, aby dala možnost hlasovat i lidem, kteří rozdíl mezi

pojmy "sběrný" a "koncentrační" dělají.

Díky za pochopení

Vaše Lidovky

Tak teď si raději zase dočtu Váš blog:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama