Minulý týden

3. prosince 2005 v 12:34 | pepáš |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Ochladilo se. Dnes se teploměr s námahou vyšplhal k pěti stupňům nad nulou a k dešti se občas přidalo i trochu sněhu. Zemědělci prezentovali výběrovou odrůdu hrušek.Vláda představila reformu systému úhrady zdravotní péče. Opozice představila kritiku vládního návrhu reformy sytému úhrady zdravotní péče. Skončil turnaj sumó na Kjúšú. Vyhrál jokozuna, tedy držitel nejvyššího stupně, původem z Mongolska, ale s 11 vítězstvími uspěl i Kotoóšú, rikiši původem z Bulharska, který se jako první Evropan stal držitelem druhého nejvyššího stupně ózeki. Noviny psaly i o Pavlu Bojarovi, který pod jménem Takanojama také bojuje v kruhovém kolbišti sumó. Řekami táhnou lososi. Krátce po sobě byly zavražděny na jihu v Hirošimě a na severu v Ibaraki dvě školačky.
Podezřelý z první vraždy je Peruánec, který v Japonsku pracoval pravděpodobně na falešný pas. Studenti místní university vyslechli přednášku o vývoji struktury české rodiny. V televizi běží přímý přenos z krasobruslení žen, uspěje Andó Miki...? Pořád prší. Dále se rozvíjí problém s budovami nedostatečně odolnými proti zemětřesení. Architekt, stavební firmy, developeři a firmy provádějící kontrolu si přehazují zodpovědnost. Vláda zaručila finanční podporu na nutné zajištění a přestavby těchto budov i příspěvek pro nájemníky, kteří se budou muset vystěhovat. Pořád prší. Kuniko přednášela o Rumunsku a programu, díky kterému vysílá japonská vláda dobrovolníky do zemí, kde je potřebují. Silný vítr rozfoukal barevné listí, které se přilíplo na kapoty aut a nádherně je vyzdobilo. Včera se země třásla v Mijagi a Čibě. Premiér Koizumi pozval nováčky v poslaneckých lavicích ze své strany na snídani. Andó Miki je v průběžném pořadí druhá. Vládnoucí strana premiéra Koizumiho oslavila padesát let od svého založení. Ósaka vyhrála poprvé v historii J-League ve fotbale. Nový film uvedl do kin Kitano Takeši.
Niigata dnes odpoledne prohrála fotbalový mač s Urawou. V Džóecu se včera a předevčírem, pouze v tyto dva dny v roce, prodávalo speciální cukroví, úplně to samé které kdysi nabídl v předvečer bitvy svým vojákům zakladatel místního hradu Uesugi Kenšin. Na letišti v Kagošimě přistálo letadlo s metrovou dírou na trupu. Očkovat nebo neočkovat proti chřipce? Prvních čtrnáct dní si na trhu odbyl nový film režiséra Mijazakiho. Pořád prší. V nedalekém Nó vybouchl zásobník plynu, ale nikomu se nic naštěstí nestalo. Miki skončila čtvrtá.
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kanyapi Kanyapi | E-mail | 7. prosince 2005 v 12:35 | Reagovat

Štěpánek by tě chtěl pořádat, abys ho naučil japonsky. Miluje totiž Nausicu, Hakua, Chihiro, Ashitaku a celou tuhle bandu, které jsem propadla i já.

Pamatuji si: kore wa hana des? V jakési kavárně na Mělníce? Ale to Chihiro nikde neříká.

2 pepáš pepáš | E-mail | 8. prosince 2005 v 12:19 | Reagovat

Tak jo, co třeba: 大丈夫かい?Daidžóbukai. To říká třeba tatínek v Sousedovi Totoro, daidžóbu znamená: v pořádku, v pohodě (jde použít jako otázka i jako odpověď) Daidžóbu? Daidžóbu. To kai na konci je jednak zdůraznění otázky (ka je takový japonský otazník), jednak jasné znamení, že to řekl tatínek - jedná se o mužský výraz. Takže až zakopnete a roztáhnete se na cestu jak širocí, tak dlouzí, zeptejte se: daidžóbu?? A pokud to nebude nic vážnějšího než rozbité koleno, zkuste odpovědět: Daidžóbu. A pokud to nebude stát vůbec za řeč a budete mít pocit, že si maminka dělá zbytečnou starost, zkuste to ještě trochu víc zdůraznit. Třeba takhle: Daidžóbu dajo. Příště si zkusím vzpomenout, co říká Naušika...

3 Milada Milada | E-mail | 8. prosince 2005 v 12:21 | Reagovat

Dík za zpravodajství, alespon jsme v obraze co se deje v Japonsku, jen by me zajímalo, zda Ando Miku skončila jako prvni nebo zustala na druhem miste. Jakou melo chut cukrovi, ktere se prodavalo v Dzoecu, balo podobne nejakemu druhu u nas?

4 pepáš pepáš | E-mail | 9. prosince 2005 v 6:51 | Reagovat

No, v poslední větě je, myslím, zřetelně cítit tragičnost osudu tolik oblíbené Miki....

Cukroví, no, našemu cukroví se to moc nepodobá, medvědí pracny ani linecké bych v tom nehledal. Koneckonců takováhle cukrovíčka bývají z lepivé rýže moči či fazolí - tak zapojte fantazii... A spíše než k černému čaji a vůni skořice či františka se tohle okaši (sladkost, cukrovíčko) hodí k čaji zelenému, nějak se vzájemně doplňují a je to z toho většinou náramný chuťový kontrapunkt.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama