Počátkové lyžování

26. prosince 2005 v 12:11 | pepáš |  Ze Sněhové země
Džóecu je obklopeno horami. Nagano, kde se konaly olympijské hry, je hned v sousedství. Je tedy přirozené, že právě zde začalo japonské lyžování. Lidé v horských vískách běžně používají a jistě i v minulosti používali sněžnice, ale lyžovat pro potěchu ducha naučil místní až rakouský "věrozvěst" Herbert von Lerch. Událo se to v roce 1911 v místě zvaném Kanajasan, které je vzdálené asi pět minut autem od naší university. Lerchovy skutky tu připomíná malé muzeum a zakladateli lyžování tu postavili i pomník, takže "Reruhi", jak si s německým jménem zvukomalebně poradila japonská výslovnost, shlíží majestátně do údolí.
Pod ním se do údolí řítí bobová dráha a za jeho zády vyváží vlek lyžaře na kopec. Více než lyžařů jsme ale na Boží hod napočítali rodin s dětmi, stavějící sněhuláky a iglů a prohánějící se na cvičné louce na saních a bobech. Trochu to připomínalo Ladovy obrázky.
Zdejší průkopnící bílé stopy dali jméno i polévce. Nejběžnější japonskou polévkou je misoširu, kterou ovšem prokřehlí lyžaři překřtili na sukídžiru - lyžařskou polévku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomáš Tomáš | 6. ledna 2006 v 18:17 | Reagovat

Krásnej sněhuláček, my jsme zase na Silvestra pod vlivem šampaňského postavili obří Skřetí hlavu ... jak tak tak koukám na ten obrázek lyžování, v pozadí je kostlelík jak z Hrusic, takže to s tím Ladou docela sedne ... tom

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama