Sníh je tady

16. prosince 2005 v 13:51 | pepáš |  Ze Sněhové země
Letos si zima pospíšila. Od severu se nahrnul nad ostrovy mimořádně studený vzduch, a tak se pobřeží Japonského moře a vůbec část Japonska obrácená ke kontinentu ocitla pod sněhovou přikrývkou. Většinou se obloha otevře až po Novém roce, letos sníh ale napadl rychle a v takovém množství, "že z toho byli překvapeni i lidé ze sněhové země", jak situaci okomentovala média.
V největším nadělení jsme měli cestu k hradu Takada, a zatímco jsem nevěřícně kroutil hlavou, odkudže se ta spousta bílých vloček bere, smály se místní dívčiny, že dokud je vidět něco jiného kromě sněhu, ještě to není pořádná zima. O pár dní později mě stejným způsobem poškádlila jedna babička, když jen mávla rukou s tím, že teprve až nezbude nic jiného než vyhrabat od domu k cestě tunel, můžeme se začít bavit o nějakém sněhu. Koneckonců podíváme-li se dál od moře, musíme dát babičce za pravdu. Tam už musejí odhazovat sníh ze střech, aby jim ta tíha nerozmačkala domy. Bohužel už také při této práci dva dědečci zemřeli poté, co se zřítili ze střechy. Oproti vnitrozemí jsme na tom tedy pořád ještě dobře, ale i to brzy skončí, protože i moře se ochlazuje. Důkazem toho budiž skutečnost, že je čím dál obtížnější ulovit místní specialitu - kraba. Však už se jeho cena také vyšplhala na trojnásobek listopadové ceny.
Zajímavé proměny doznalo i okolí univerzity. Kdo chce zaparkovat, musí napřed vyhrabat pro svého miláčka úhlednou jámu. Jakmile vyrazíte, musíte počítat s tím, že před zaparkováním vás čeká to samé v bleděmodrém. Abyste nevyhrabali parkoviště někomu jinému, je vhodné při odjezdu píchnout do sněhu lopatku na znamení: "Tuhle jámu jsme vykopal já. Vykop si svou!" Je to sice jen nepsané pravidlo, ale dodržuje se. Strčit své auto na místo, ze kterého předtím někdo jiný usilovně hodinku či více odhazoval sníh, se prostě nedělá. Ale stává se to... Byty pro rodiny stojí stranou a mají své vyhrazené a očíslované parkoviště, takže tu zapíchávání lopat nepraktikujeme. O to větší bylo naše překvapení, když jsme se vrátili z nákupu. Na místě, kde jsem před několika málo okamžiky vítězoslavně zvolal: "Země!" (a neměl jsem daleko k radosti posádky Santa Marie) a kam jsem chtěl uložit k spánku našeho drobečka, trůnil úplně cizí automobil. Zvednuté stěrače dávaly provokativně na srozuměnou, že zde majitel hodlá strávit noc, i když evidentně neměl povolení k parkování na pozemku univerzity a evidentně přehlédl skutečnost, že stojí na NAAAŠEM místě. Zatímco si všichni kolem hloubili svá parkoviště, uloupil ten zločinec pohodlně naše místečko. V ten okamžik jsem pochopil, proč se na amerických prériích věšelo za krádež koně. Nezbývalo než vzít lopatu a v prostoru, kde jsem tušil pevných povrch, začít kutat. Ještě štěstí, že nám nebesa seslala malé autíčko...
Druhý den vyzdobily sluneční paprsky město do zářivě bílé, zločinec opustil potupně naši noru a všechno se k dobrému obrátilo. Sledovali jsme postavičky, jak cestou do školy mizí a zase se objevují zpoza sněhových hald, jak se studentky odvážně prodírají sněhem na vysokých podpatcích nebo v pohodlném stylu koří vzdálenost mezi kolejí a alma mater v pantoflích. Sněhová země... Následující dny přinesly trochu tepla, ale víkendová předpověď hlásí znovu ójuki - hodně sněhu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milada Milada | E-mail | 16. prosince 2005 v 15:35 | Reagovat

Můžeme vam zavidet snih, tady hrozne prsi jiz od vcerejsi noci, na horach se dest zmenil ve snih, tak tam dostavaji pekny pridel snehu , situaci komplikuje silny vitr a proto lepe do techto oblasti nejezdit .jak je u nas obvykle spousta motoristu jezdi bez zimnich pneu a tomu i odpovida spousta karambolu.Jeste , ze my si zde nemusime kutat stani pro auta, to by urcite nikdo nerespektoval cedulku, ze tuhle jamu jsem si vykopal ja. a s radosti by zaparkoval a mnul si ruce, bezva parkuji bez prace.Tak si uzivejte sněhovou nadilku a my se budeme tesit, ze snad do vanoc napadne trochu snehu i v nasich nizinach.

2 Vita Vita | E-mail | Web | 2. ledna 2006 v 1:30 | Reagovat

Tak už máme sníh i v ČR. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama