Stalo se...2

23. prosince 2005 v 13:34 | kuniko a pepáš |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Kvůli sněžení a silnému větru se ve čtvrtek dopoledne v prefektuře Niigata zastavily vlaky šinkansen a 650 000 domácností bylo bez elektrického proudu. Obnovit kompletní dodávku energie se podařilo až po 31 hodinách. Z příboje vítr v tu dobu co chvíli otrhával "květiny z mořské pěny", nami no hana. Po sérii tří vražd školaček se rozběhlo mnoho aktivit, které mají děti chránit před podobným nebezpečím - kromě kamerových systémů, signalizačních zařízení, dobrovolníků a školních autobusů, se děti učí co dělat, když je na ulici osloví neznámý člověk. Fotbalový reprezentant Óguro si při natáčení zábavného pořadu zlomil nohu - jeho start na světovém šampionátu je ohrožen. Poprvé od roku 1899 převýšil počet zemřelých počet narozených - výsledek klesající křivky porodnosti se dostavil dříve než se předpokládalo a japonská populace se začala zmenšovat. Letadlo vnitrostátních aerolinek (opravené v Singapuru) létalo sedm měsícu s obráceně namontovaným motorem, aniž by se objevil technický problém - teď se zkoumá, jestli to je, nebo není problém... Asada Maho je ve svých patnácti letech jednou z nejlepších krasobruslařek světa, ale možná nebude moci startovat na olympijských hrách - kvůli nízkému věku. To se nelíbí japonskému olympijskému výboru, ani soupeřkám, podle nichž prý soutěž bez Asady ztrácí smysl a prestiž.
Trocha slov o velkém problému. Bývalý architekt Aneha, který vědomě falšoval výpočty odolnosti staveb vůči zemětřesení tak, aby "vyhovovaly" japonským předpisům, aniž by byl použit odpovídající materiál, je médii pasován do smutné figurky celého případu. Podařilo se jim vyvořit obraz kluka z venkova, co vyrůstal sám s maminkou, stal se architektem, aby ji udělal radost, a nakonec podlehl tlaku investorů, protože měl obavy, že ztratí práci a nebude moci podporovat nemocnou manželku. Kolem architekta se točí řada postav, které se vehementně snaží, aby jim v ruce nezůstal černý petr - čili aby se nepřišlo na to, že kvůli úsporám na Anehovi žádali, aby falšoval výsledky, respektive že o celé blamáži věděli a bez mrknutí oka prodávali domy a byty, které se mohou při nejbližším zemětřesení sesypat jak hromádka klestí. Horko je taky firmám, které vykonávají dohled nad stavebními společnostmi a jejich architekty. Jak je možné, že podle některých odborníků na první pohled podivné výsledky prošly bez povšimnutí i jejich rukama. Pro stavaře, kteří Anehovi dávali práci, je zase zásadní dokázat, že požadavky na snížení množství materiálu pro vyztužení staveb byly myšleny v rámci zákonných hranic - čili že Aneha byl blb, který ve snaze vyjít vstříc investorům snížil množství výztuže pod bezpečnou mez a falšoval kvůli tomu oficiální data. (A nikdo z lidí, kteří se celý život pohybují v branži, si ničeho nevšiml a o ničem nevěděl.) Konzultantská firma Sógókeieikenkjúdžo (Sóken) a její šéf Učikawa taky nevypadá jako lilium, i když se tak tváří. Ze slyšení před Parlamentem se Učikawa se zdravotních důvodů omluvil, ve stejný den se ale stihl rozvést s ženou, skončit své aktivity v další firmě, na jejíž účet zaslal 8 miliónů jenů a v jejímž oficiálním sídle je pouze byt údajné ředitelky.... Ve srovnání s Českem, kde by podobnou aféru rozmotávali tak dlouho, až by všichni zapomněli, co se vlastně stalo a proč k tomu byl takový povyk, už se konalo několik slyšení před parlamentní komisí (včetně slyšení pod přísahou); včera měli všichni aktéři návštěvu, která si odnesla data, počítače, výkresy, výpočty, záznamy (i policie pracuje); Aneha už není architektem; vláda už rozhodla o finanční podpoře pro lidi, kteří si koupili bydlení ve špatně postavených domech a teď se budou muset vystěhovat; jedná se o tom, jak zabránit tomu, aby se něco podobného opakovalo (včetně vrácení zodpovědnosti za dohled nad stavebními firmami zpět do rukou státu). Celkem úspěšně manévrovala rozbouřenými vlnami firma Huser (Hjúzá) a její šéf Odžima, který se díky podpoře vládnoucí LDP vyhýbal slyšení před parlamentní komisí a firmu přejmenoval, aby mohl dál prodávat byty a domy. I přes odpor LDP bude ale muset i on pod přísahou mnohé vysvětlovat.
Japonský císař oslavil 23. prosince narozeniny. Proběhla ochutnávka amerického hovězího, šťavnatého a americkou i japonskou stranou prohlášeného za BSE-prosté hovězí. Úderem blesku se v prefektuře Fukušima porouchalo zařízení, které upravuje odchylky a garantuje přesný čas - nikdo teď přesně neví, kolik je vlastně hodin... Minulý týden se při provádění transakce s akciemi spletl pracovník firmy Mizuho a pár lidí díky tomu za několik minut pohádkově zbohatlo. I když dotyčný ihned poznal svůj omyl, kvůli selhání systému se mu nepodařilo transakci zrušit. Vláda nyní požádala zbohatlíky, aby projevili pochopení a peníze vrátili.
A na závěr moc krásné sirky:
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sezam Sezam | E-mail | 5. ledna 2006 v 12:36 | Reagovat

Paaani... ty sirky...

2 Kanyapi Kanyapi | E-mail | 11. ledna 2006 v 14:07 | Reagovat

Mistrně popsaná aférka, dost jsme se s Péťou pobavili :oD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama