Vánoční

26. prosince 2005 v 14:03 | pepáš a niko |  Ze Sněhové země
Když se řekne Vánoce, znamená to vánoční dort. Jako se Češi neobejdou bez kapra, není pro Japonce Vánoc bez dortu. Christmas cake, kurisumasu kéki je bezesporu jedním ze symbolů zdejších Vánoc. Všechny cukrárny a pekárny ho mají ve své nabídce, ale jedná-li se o slavný obchod, neobejdete se bez objednávky. Na druhou stranu dorty, které se nepodaří prodat, jsou po Vánocích směšně levné, ale nikdo je nechce. Za "vánoční dort" bývaly proto neslušně označovány ženy, které přesáhly dvacátý pátý rok a dosud nebyly provdány. Letos byl v kurzu dort čokoládový, nicméně ani tak se správná vánoční dobrota neobejde bez jahod. Pár dní před Vánoci tedy japonské obchody začnou vonět po jahodách. V dortech slavné cukrárny z tokijské čtvrti Šindžuku byly nalezeny zdraví nebezpečné látky. Výrobce to sice zveřejnil až po Vánocích, nicméně se zdá, že to nikdo ze zákazníků neodnesl otravou.
Když se řekne Vánoce, znamená to KFC. Ano, díky kuřeti z Kentucky se po válce rozšířil v Japonsku fenomén Vánoc. I dnes se slavnostní tabule neobejde bez křupavých křídélek od bělovousého plukovníka. I v tomto případě se doporučuje objednávka... My jsme dali přednost japonskému řetězci Mos, který i ostatní sortiment rychlého občerstvení přizpůsobil japonské chuti, a kde si s přívalem zákazníků poradili přidáním ještě jednoho pultu, který odbavoval pouze vánoční objednávky. Kuře tak na našem štědrovečerním stole nahradilo kapra, bramborový salát zůstal. Dort jsme doplnili českými perníčky, čímž jsme dovršili česko-japonský kompromis.
Když se řekne Vánoce, znamená to slavnostní osvětlení. Vánoční nasvícení budov, ulic, stromů, věží a obchodních domů mají Japonci rádi. Letos byla nejvíce šik modrá barva. Slavným osvětlením se každoročně pyšní Mirenario v tokijském Marunouči.
Když se řekne vánoční stromeček, znamená to dát za jedličku nekřesťanské peníze. Opravdu moc peněz.
Když se řekne vánoční dárek, znamená to práci pro Santa Clause. Má to sem sice daleko, ale na Boží hod ráno najdou děti neomylně vedle polštáře překvapení. Dětem patří samozřejmě hračky, dospělí si narozdíl od nás nekupují domácí elektrospotřebiče a oblečení, ale dostávají od Santy hlavně hodinky, šperky, peněženky, šály a jiné doplňky. Když se řekne vánoční dárek, znamená to pro většinu něco trochu extra.
Když se řekne Vánoce, znamená to zamilované párky. Zatímco v Čechách se u stromečku sejde celá rodina, pro spoustu mladých japonských párů je Štědrý večer příležitostí zarezervovat si hotel a prožít romantické chvíle. Hotely mají většinou i specielní vánoční nabídku, která zahrnuje vánoční dekoraci pokoje a v některých případech i láhev vína a vánoční kondomy zdarma.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fxkvsenyjvg fxkvsenyjvg | E-mail | Web | 14. května 2009 v 21:01 | Reagovat

9h3VrA  <a href="http://fkfqcffxuatb.com/">fkfqcffxuatb</a>, [url=http://ngrgizzpgdus.com/]ngrgizzpgdus[/url], [link=http://arbzfzxhklwk.com/]arbzfzxhklwk[/link], http://awbzoteujwlq.com/

2 kppqbhnoig kppqbhnoig | E-mail | Web | 24. května 2009 v 6:19 | Reagovat

q64mtz  <a href="http://epfcnsskovsi.com/">epfcnsskovsi</a>, [url=http://hxqowrkliosn.com/]hxqowrkliosn[/url], [link=http://nejlpcnwoodb.com/]nejlpcnwoodb[/link], http://vbirsxdudyxa.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama