Ještě k Novému roku

14. ledna 2006 v 13:49 | pepáš |  Ze Sněhové země
Pár dní po silvestrovské noci jsme navštívili buddhistický chrám Taišakuten ležící na druhém břehu řeky Edogawa. Zima v oblasti Kantó je mírná, a tak jsme si mohli v klidu užít atmosféru starého přívozu v Jagiri. V období Edo (17.stol - pol.19.stol.) byly veškeré cesty (a zvláště ty vedoucí k hlavnímu městu) pečlivě střeženy systémem kontrolních stanovišť sekišo. Vyhnout se těmto kontrolám znamenalo smrt ukřižováním, což jistě přidělávalo vrásky zemědělcům z Jagiri, jejichž pozemky se nacházely na obou březích řeky Edogawa. Aby se cestou na svá pole nemuseli pokaždé trmácet až na strážní stanoviště, vymohli si privilegium používat přívoz. To byl začátek Jagiri no wataši, přívozu v Jagiri, kde i dnes loďky překonávají proud řeky.
Japonská víra umně kloubí šintoismus a buddhismus, a tak se na Nový rok plní jak šintoistické svatyně, tak buddhistické chrámy. Vesměs jsou naplněny tak, že ani na širokých chrámových prostranstvích není k hnutí a v uličkách vedoucích k branám chrámů se mezi krámky vine nekonečný had poutníků. Větší chrámy praskají ve švech a novoroční obřady se odehrávají jeden za druhým. Poměrně rozšířeným zvykem je přinést do chrámu darumu. Daruma (japonské jméno pro Bóddhidharmu, který přinesl zenový buddhismus do Číny) se totiž scvrkl do malé kulaté sošky s vykulenýma očima (bodejť by ne, když si podle legendy uřízl víčka, aby neusínal při meditaci). Koupená soška má namalované jen oční bělmo, a tak, zatímco si něco přejete, vybarvíte nejdříve Darumovo pravé oko. Až když se přání splní, vybarvíte mu i druhé, aby mohl konečně pořádně meditovat. Daruma s oběma očima se na Nový rok odnese do chrámu, kde ho chudáka spálí - nemá zrovna lehký život... nezavděčí se ani splněným přáním...
Tradiční novoroční ozdoba kadomacu (doslova Borovice na nároží) krášlící vchody do obchodů, restaurací i obyčejných domů. Borové větve a bambusy patří mezi symboly japonského Nového roku.
Chrám Taišakuten je proslavený nádhernou borovicí, která své větvě natahuje jako stříšku před chrámový vchod....
.... a také mistovskými díly starých řezbářů
Při návratu se v paprscích zapadajího Slunce objevila hora Fudži
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama