Kunseidó - Cesta kouře 燻製道

16. února 2006 v 4:05 | pepáš a niko |  Ze Sněhové země
Kunseidó. Cesta kouře. Nová cesta samuraje. Vystačit si s papírovou krabicí a dřevěným uhlím, udržovat přiměřenou teplotu, prokázat trpělivost při nakládání masa, vyladit chuť uzeného tak, aby ladila japonskému jazyku - na to je třeba soustředit mysl.
Nikdy by mě nenapadlo, že budu někdy používat udírnu z kartónu, ale k velkému překvapení není žádný problém vyloudit z té krabičky sedmdesát, osmdesát stupňů na douzení. A to všechno jen díky dřevěnému uhlí, na které se přikládá drcené dřevo sakury.
Pravda, mezi japonskými rybáři jsou uzené ryby docela populární, ale k rozšíření řádného bůčku bude nutné ještě vynaložit značné úsilí.
Pro pořádek. Papírová udírna není výsledek kutilského snažení, ale prototyp ósacké firmy, která se specializuje na výrobu papírových obalů.
燻製道。それはサムライへと続く新しい道- ダンボール箱と木炭のみを用い、適温を維持し、肉を漬込んでいる間は忍耐力を示し、日本人の味覚にあうように燻製の味を調節し-その全てに対し、神経を集中させなければならない・・・
ダンボールでできた燻製箱を使う日が来ようとは、想像もしていませんでした。しかし驚いたことに、最終的に中の温度を7,80度まで上げることですら、ダンボールでも全く問題がおこりませんでした。桜のチップをくべた木炭の熱のおかげで温度は充分に上がりました。
日本人の釣り人の間では魚の燻製に関してそれなりに知られていますが、それでも一般には燻製文化について、これからもっと拡げる努力をしていく必要があります。
ちなみに、ダンボール製の燻製箱というのは、本物の燻製用器具が手に入らないから行った苦肉の策というわけではありません。これは大阪にあるダンボール会社「第一パッケージ」が、試作品として作ったものです。
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomáš Tomáš | 22. února 2006 v 14:24 | Reagovat

Moc pěkné. To mi připomnělo 451 stupňů Fahrenheita - "teplota při níž vzplane papír" .. hned jsem si to přepočítal, a myslím, že těm mýtickým 232,777 Celsiovým stupňům se ve vaší krabičce asi nepřiblížíte ... ;-)

2 pepáš pepáš | 22. února 2006 v 19:19 | Reagovat

To teda ne. Po čtvrtém udění (pravda snášel se na ní přitom jemný déšť), doznala papírová konstrukce značných deformací. Připomíná to trochu pohádku o třech prasátkách, ale přešli jsme od papíru k plechu (logicky by tedy měla následovat zděná udírna) - udění reloaded.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama