Sladký Valentýn

16. února 2006 v 4:35 | pepáš |  Ze Sněhové země
I Češi už pomalu zapomněli na květen jako lásky čas a svátek zamilovaných se zvolna přesouvá na mrazivý únor. Ani Japonci nejsou výjimkou a importovaná tradice svatého Valentýna se tu pevně uchytila.
14. února si sice zamilované párky dávají schůzku a někde je pro ně připraven i slavnostní slib zamilovaných, možnost na okamžik si obléknout svatební šaty a vyzkoušet si, jaké to bude až... Ale více než cokoliv jiného připomíná japonský Valentýn svátek čokolády. Japonská tradice totiž předpisuje obdarovat svého milého touto sladkou pochoutkou. Už od konce ledna se tak v obchodech a reklamách tlačí pod logem patrona zamilovaných všechny velké čokoládovny se svými produkty, zatímco malé cukrárny pořádají ochutnávky vlastní valentýnské čokolády.
Četli jste správně - dívky a dámy dávají čokoládu svým mužským protějškům, nikoli naopak. Dokonalý marketingový tah čokoládoven se uchytil do té míry, že přestalo stačit podarovat pouze svého vyvoleného. Čokoládová horečka zrodila výraz "giri čoko" - čokoláda z povinnosti - a sladkost bylo nutno dát všem mužským kolegům a nadřízeným. Zvláště nadřízeným tím přibyly vrásky na čele, protože co s tou spoustou čokolády..... Na druhou stranu zase neobdarovaní (a tudíž neoblíbení) pracovníci začali trpět depresemi, a tak před několik lety přistoupily některé firmy na zákaz slavení svatého Valentýna. Ke stejnému kroku byly donuceny i některé školy, kde se občas pod čokoládou pro pana učitele skrývala i "drobná" pozornost od rodičů.
Dnešní Valentýn je už o něco střízlivější, ale čokoláda se stále prodává na tuny. No, a není to nakonec romantické - najít pár krásně zabalených čokoládových bonbónů ve školní skříňce na boty.... od kohopak asi....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ephe ephe | 7. března 2006 v 21:38 | Reagovat

mmm...let me guess, let me guess!...from a janitor? no no...mmm (i am still thinking about that)...from a cobbler? ouch, that's unlikely as well...I got it! I got it! it's from a classmate, isn't it?...;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama