Březen 2006

O čem se teď mluví

20. března 2006 v 10:54 | pepáš |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Sportovní zpráva, která českému divákovi snadno uteče - Japonsko bude hrát o titul World Baseball Classics. Senzační výhra Mexika nad týmem Spojených států posunula Japonce do semifinále, ve kterém si poradili s Koreou 6:0. Nejpopulárnější japonský sport je teď středem pozornosti více než kdy jindy. Stačí v zítřejším finále porazit tým Kuby a sen se změní ve skutečnost.....
Všichni bývalí šéfové firmy Livedoor jsou teď ve vězení, a tak to se společností, která byla v čele se svým zakladatelem Horie Takafumim až do okamžiku, než se provalily podvody na kapitálovém trhu, symbolem úspěchu, nevypadalo donedávna moc dobře. I přesto že bylo jednu dobu zcela zastaveno obchodování na japonské burze, spadly akcie firmy hodně nízko. Pak ale firma USEN, která taktéž podniká v oblasti internetu, oznámila, že Livedooru "pomůže". Záchrana má vypadat takto: šéf Usenu Uno koupí jako soukromá osoba akcie Livedooru, které dosud vlastnila společnost FUJI Television - a "společně toho dokážeme více".
V Ósace začal jarní turnaj Velkého sumó. Bulharský borec Kotoóšú má zraněné koleno, tak už jeho konto čítá tři porážky. I vítěz prvního letošního klání Točiazuma se musel dvakrát sklonit před soupeřovým uměním. Bez jediné porážky zatím turnajem kráčí nositel nejvyššího stupně jokozuna Asašórjú a mladý Hakuhó, zápasník, který stejně jako jokozuna pochází z Mongolska.
Od jihu začal foukat silný vítr, který s sebou do oblasti Kantó přináší jaro. Pomalu odkvétají slivoně, broskvoně do květu právě přicházejí a za týden, možná za dva, začnou kvést sakury.
V japonských firmách řádí pawahara. V jedné ze šesti společností se tenhle nešvar objevuje. O co se jedná? Pokusíme se napovědět japonskou zálibou ve zkracování slov - celosvětová epidemie sexuálního "harašení", sexual harassment, zasáhla Japonsko pod zkratkou sekuhara. Z čehož vyplývá, že nahradíme-li slovíčko sexuální anglickým power (Japonci ho vyslovují pawá), máme z toho power harassment, čili pawahara. Nadřízení nejčastěji zneužívají svého postavení, když nutí své podřízené k plnění nesplnitelných norem, obviňují je z chyb, křičí na ně, vysmívají se jim pro tělesné nebo povahové nedostatky nebo je neúměrně často zvou na skleničku po práci (což zní docela příjemně, ale pozvání od šéfa patří k japonské firemní kultuře a není dost dobře možné ho odmítnout - a seďte každý den do noci s šéfem, který vás celý den honí na place) - alespoň tak odpověděli zaměstnanci na otázky výzkumu, který se fenoménem pawahara zabýval.
"Přináším lék na pawahara...."
TOPlist

Bílý den

20. března 2006 v 10:10 | pepáš |  Ze Sněhové země
Jak je o japonské společnosti dobře známo, takřka každý dárek a každé dobrodiní vyžaduje ogaeší - tedy něco za to, něco na oplátku. Jste-li obdarováni, je znakem dobrých mravů vyjádřit dárci dík. I svatého Valentýna, ač se nejedná o původní japonským svátek, potkalo to samé. V únoru obdarovájí ženy muže čokoládou, přesně o měsíc později, tedy 14. března, jsou zase ženy adresátkami sladkých dárků. (Tenhle tah se čokoládovnám obzvláště vydařil...). Svátek je nazýván Bílým dnem a zkuste si tipnout proč - správně: tentokráte je středem pozornosti bílá čokoláda.

Hina macuri - svátek panenek

20. března 2006 v 9:54 | pepáš |  Ze Sněhové země
Ve víru rodičovských povinností jsme tak trochu pozapomněli na 3. březen, který se v Japonsku nese ve znamení hina macuri - svátku panenek. V domácnostech, kde pobíhá malá dcerka, se v ten den vystavují staré panenky oblečené ve stylu klasického období Heian. Aby se děvče šťastně provdalo, aby bylo zdravé a rostlo do krásy a tak vůbec, je třeba panenky uklidit nejpozději do půlnoci 3. března.
U nás ale po nocích vyřvává malý klučina, tak jsme nějak slavení Svátku panenek letos vynechali. Příští rok si však každopádně nenecháme ujít některou z výstav, které se u příležitosti hina macuri starým panenkám věnují.

Na mateřské

20. března 2006 v 8:57 | pepáš |  Pracovní záležitosti
Vybrali jsme si měsíční mateřskou (rodičovskou) dovolenou. Co jen nám malý špunt dovolí, budeme se snažit v blogování pokračovat......