O čem se teď mluví

20. března 2006 v 10:54 | pepáš |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Sportovní zpráva, která českému divákovi snadno uteče - Japonsko bude hrát o titul World Baseball Classics. Senzační výhra Mexika nad týmem Spojených států posunula Japonce do semifinále, ve kterém si poradili s Koreou 6:0. Nejpopulárnější japonský sport je teď středem pozornosti více než kdy jindy. Stačí v zítřejším finále porazit tým Kuby a sen se změní ve skutečnost.....
Všichni bývalí šéfové firmy Livedoor jsou teď ve vězení, a tak to se společností, která byla v čele se svým zakladatelem Horie Takafumim až do okamžiku, než se provalily podvody na kapitálovém trhu, symbolem úspěchu, nevypadalo donedávna moc dobře. I přesto že bylo jednu dobu zcela zastaveno obchodování na japonské burze, spadly akcie firmy hodně nízko. Pak ale firma USEN, která taktéž podniká v oblasti internetu, oznámila, že Livedooru "pomůže". Záchrana má vypadat takto: šéf Usenu Uno koupí jako soukromá osoba akcie Livedooru, které dosud vlastnila společnost FUJI Television - a "společně toho dokážeme více".
V Ósace začal jarní turnaj Velkého sumó. Bulharský borec Kotoóšú má zraněné koleno, tak už jeho konto čítá tři porážky. I vítěz prvního letošního klání Točiazuma se musel dvakrát sklonit před soupeřovým uměním. Bez jediné porážky zatím turnajem kráčí nositel nejvyššího stupně jokozuna Asašórjú a mladý Hakuhó, zápasník, který stejně jako jokozuna pochází z Mongolska.
Od jihu začal foukat silný vítr, který s sebou do oblasti Kantó přináší jaro. Pomalu odkvétají slivoně, broskvoně do květu právě přicházejí a za týden, možná za dva, začnou kvést sakury.
V japonských firmách řádí pawahara. V jedné ze šesti společností se tenhle nešvar objevuje. O co se jedná? Pokusíme se napovědět japonskou zálibou ve zkracování slov - celosvětová epidemie sexuálního "harašení", sexual harassment, zasáhla Japonsko pod zkratkou sekuhara. Z čehož vyplývá, že nahradíme-li slovíčko sexuální anglickým power (Japonci ho vyslovují pawá), máme z toho power harassment, čili pawahara. Nadřízení nejčastěji zneužívají svého postavení, když nutí své podřízené k plnění nesplnitelných norem, obviňují je z chyb, křičí na ně, vysmívají se jim pro tělesné nebo povahové nedostatky nebo je neúměrně často zvou na skleničku po práci (což zní docela příjemně, ale pozvání od šéfa patří k japonské firemní kultuře a není dost dobře možné ho odmítnout - a seďte každý den do noci s šéfem, který vás celý den honí na place) - alespoň tak odpověděli zaměstnanci na otázky výzkumu, který se fenoménem pawahara zabýval.
"Přináším lék na pawahara...."
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama