Co nového (na moři)

23. dubna 2006 v 4:41 | pepáš |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Znovu se rozhořel spor o ostrovy Takešima, na které si dělají nárok jak Korea, tak Japonsko. O sporné území se jedná už více jak půl století, tentokrát se mezi oběma zeměmi zajiskřilo poté, co Japonsko vyslalo k ostrovům výzkumné lodě, které mají analyzovat možnosti těžby nerostných surovin v oblasti. Korea přitom hodlá podat v červnu návrh, aby byly ostrovy zapsány jako korejské, a žádá po Japonsku, aby výzkum okamžitě přerušilo. Japonská strana však oponuje tím, že výzkum je v souladu s mezinárodním právem. Každopádně teď v Soulu jednají představitelé obou ministerstev zahraničí na vyřešení této krize. Čerstvá zpráva: po devítihodinovém vyjednávání bylo včera v noci místního času dosaženo shody ve třech bodech - Japonsko přeruší svůj výzkum možského dna, Korea nepodá návrh, aby byla oblast zapsána jako její a obě strany otevřou znovu dialog o o podmínkách ekonomického využití inkriminované zóny (zóny EEZ).
Cos podivného se děje i v hraničních vodách mezi Japonskem a Čínou. Čína totiž v souvislosti s rozšířením svých plynových polí vydala zákaz vplutí lodí do oblasti ve Východočínském moři. Podle japonské vlády se jedná o porušení mezinárodních smluv a žádá po Číně vysvětlení. Ta odpověděla jako vždy: " Pověříme příslušný orgán šetřením a výsledek sdělíme co nejrychleji diplomatickou cestou."
Pod hradem Takada kvetly sakury.
Singapurští karatisté nakonec našli, co hledali. Nakonec se jim přihlásil mistr, který před třiceti lety trénoval s jejich učitelem. Pro televizní kamery předvedl vyhození kloubů v rameni, zatlučení hřebíku rukou a uspání kanárka (k čemuž dodal, že jeho singapurský souputník byl jinší kalibr, který pohybem ruky uspával ptáky letící kolem...) Svitek s tajným učením ale singapurským následovníkům nepředal - na to jsou ještě málo vyzrálí. No, nepřipadá vám to jako z filmu? Na začátku bloudění v horách, všemi vysmívaný sen o tajném učení a nakonec - prásk - legendární učitel i s tajnou knihou, co mávnutím ruky uspává ptáčky...
Při hledání náhražky za ropu se narazilo na nevyschnutelný zdroj. Tempura jest tradičním japonským pokrmem a připravuje se tak, že se kousky masa a zeleniny obalené v těstičku prudce osmaží v oleji. A že se toho oleje spotřebuje. A že ho zbyde! Jsme doma! V Tokiu byla uspořádána akce, během které jste si mohli přičichnout k výfuku, jak pěkně voní po smaženém masíčku. Na Šikoku zase automobil, který natankoval znovu zpracovaný "tempura" olej, ujel 880 kilometrů.
Dcera následníka trůnu Aiko nastoupila do školky. Podle tradic tohoto ústavu pro děti prominentů si nesla tašku, kterou ručně vyšívala její maminka, a rozdávala kolem sebe samé úsměvy.
Nově zvolený šéf demokratů Ozawa se ihned vyslovil k jednomu z ožehavých témat. Problém svatyně Jasukuni. V této šintoistické svatyni jsou uctívány duše těch, kteří svůj život obětovali pro Japonsko, tedy především vojáků padlých ve válkách počínaje tou Rusko - Japonskou (1904-05). Problémem je, že jsou do toho zahrnuti i vojáci, kteří byli odsouzeni jako váleční zločinci za činy spáchané během II. světové války. Premiér Koizumi navíc přerušil nepsané pravidlo, podle něhož se šéfové kabinetu této svatyni vyhýbali, a i když proklamuje, že jedná jako soukromá osoba, přesto jeho modlitba (jakožto představitele státu) v Jasukuni džidža vyvolává ostré protesty v Koreji a Číně (v Číně se v této souvislosti čas od času za asistence policie rozbíjejí japonské obchody a pobočky japonských firem). A co navrhuje Ozawa? Vyjmout válečné zločince ze seznamu uctívaných ve svatyni Jasukuni.
Firma Kubota se závazala vyplatit relativně vysoké odškodné v souvislosti se svým provozem na výrobu azbestu. Nemocným a pozůstalým rodinám, kteří bydleli v době výroby v okolí skladů a továrny, zaplatí až 40 miliónů jenů na osobu. Pozitivně je hodnoceno, že se firma aktivně přihlásila k zodpovědnosti, neboť v Japonsku v současnosti hoří řada dalších sporů, kde se firmy snaží všemožně dokázat, že o nebezpečí spojeném s používáním azbestu ani v nejmenším netušily. Současně probíhají i revize budov (hlavně škol, i nám se to nevyhnulo...), kde byl použit azbest.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama