O mijamairi - poprvé ve svatyni

7. dubna 2006 v 10:03 | pepáš |  O docela malých medvědech
V Čechách čekají na novorozené dítě křtiny, aby ho přijaly do obce věřících. V šintoistickém Japonsku je dítě měsíc po narození představeno božstvu kami při obřadu zvaném o mijamairi. První návštěva svatyně znamená pro maminku a babičky jednu z příležitostí obléknout si slavnostní kimono, takže několik týdnů předem společně probírají barevné kombinace a tělesné dispozice. Hlavní hrdina je skryt v čepečku a kimonu, které svým jednoduchým tvarem připomíná spíše zavinovačku (děvčatům je z této látky ušito kimono klasického střihu, které si poprvé oblečou na svátek šičigosan, chlapecké "první" kimono se v rámci rodiny dědí).
Od domu až ke svatyni chová dítě v náručí babička z maminčiny strany, ve svatyni a během obřadu pobrukuje malý špunt v náručí druhé babičky, maminka tatínka (jestli se tedy v těch příbuzenských vztazích ještě vyznáte :-)). Jednodušeno řečeno, maminka si svého mazlíčka moc neužije. Šintoistický kněz přednese staré písně norito a potom, co je obětována větvička stromku sakaki, následuje modlitba za zdravý růst. Toto přání je koneckonců napsáno na destičce ema, která je jedním z dárků, které dítě při své první návštěve svatyně od božstva kami dostane. Aby se přání vyplnilo, je třeba destičku ema zavěsit na strom poblíže svatyně. A další dárky? Samozřejmě ochranný amulet o mamori, list o fuda, který se vkládá do domácí svatyňky kamidana, a řasy kombu jakožto symbol radosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kanyapi Kanyapi | E-mail | 10. dubna 2006 v 10:56 | Reagovat

Krása. Bedlivě sleduji, co je u vás nového, a moc na vás myslím. Napíšeš někdy víc o božstvu kami? Moc zajímá ;-) Jinak se Štěpánkem trénujeme japonštinu, už máme  další slovo, hana, a daidžobu už taky umíme, používáme, tak jsem připraveni na další lekci ;-)

2 pepáš pepáš | 10. dubna 2006 v 17:14 | Reagovat

Jáááá, co s vámi uličníci. I když se necítím být příliš povolaný na psaní o božstvech kami (a ani o lukostřelbě kjúdó, o kterou jste mě žádali minule), ale pokusím se něco sesmolit.

A japonština - tak kytku, to už bychom měli...tak co třeba strom? Ten se řekne "ki" (木). A když to bude velikananánský strom, řeknemu mu "taiboku"(大木). Esli se vám dobře zobrazují japonské znaky, máte od teďka výuku rozšířenou o písmo. Tak se tužte.... ;-)

3 Kanyapi Kanyapi | E-mail | 24. dubna 2006 v 14:50 | Reagovat

Děkujeme za slova. Pilně jsem studovali další Myazakiho filmy a v Laputě se často používalo "daidžóbu", takže jsme si ověřili jeho význam :-)

Ohledně ki Štěpán prohlásil, že Kiki z Kiki´s delivery service se vlastně jmenuje Stromstrom.

Hrozně by nás  zajímalo, jak se řekne "teta" a "motor" (z Porco Rosso - "enžinša?" :-D )

a pak bychom nutně potřebovali vědět, co to je "vataši" (nevím, kde je to rozděleno) protože to pořád všude říkají.

A přejeme krásné jaro :o)

4 pepáš pepáš | 28. dubna 2006 v 8:08 | Reagovat

No s tou Kiki se jedná o odvážnou etymologickou hypotézu....vzhledem k tomu že je jméno Kiki psané pouze slabičnou abecedou katakana (a nikoli znaky), jsou dveře do fantazie otevřeny....

Jinak teta je obasan (叔母さん mladší sestra někoho z rodičů,小母さん tetička ze sousedství nebo 伯母さん starší sestra jednoho z rodičů. výslovnost je stejná), ale pozor na á či a, obásan お婆さん už je babička - to by vás tetička hnala....

Motor se řekne endžin エンジン, ale také kudó 駆動 nebo mótá モーター, přijde na to, v čem je zamontovaný, jak je veliký... Endžinša エンジン車 je pak pravděpodobně nějaké vozítko poháněné motorem (ale není to japonština, spíš mijazakiština) (auto se řekne džidóša 自動車 nebo také kuruma 車)

Wataši 私 znamená já. Watakuši je zdvořilejší, starší tvar. Waši říkají dědečkové. Atakuši zase slečny, ataši -jako nářeční výraz- dědečkové z Kantó). My taťkové si říkáme boku 僕 a drsňáci zase ore 俺.

Tak se tužte, děcka...

5 Sora nagino Sora nagino | 4. srpna 2006 v 19:15 | Reagovat

HAy hay hay nande so to mi šuto itsa so sugoi Kawai tego

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama