Minulý týden

13. května 2006 v 14:57 | pepáš a niko |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Na Filipínách si první tajfun letošní sezóny vyžádal 18 životů. Zatím to ale nevypadá, že by se rozhodl vydat směrem k japonským ostrovům.
Macui, takový japonský baseballový Jágr, si v zámořské lize zlomil zápěstí. Už je po operaci, ale nějakou dobu si nezahraje.
Minulý týden byl zlatý. Projevuje se to tím, že ať se člověk hne, kam chce, všude je spousta lidí a aut. Na začátku května je totiž za sebou vyrovnán Den ústavy (3.), Den národního volna (4.) a Dětský den (5.), když k tomu přidáte dva víkendy (a vezmete si dva dny volna...tak to krásně letos vyšlo...), máte dovolenou jako víno. Ovšem letiště a nádraží praskají ve švech, rychlovlaky jakbysmet, v dopravním zpravodajství dokola zní: "Dálnice Kan´ecu, zácpa 36 kilometrů, Vnitřní okruh, zácpa 26 kilometrů....." atd.
Že by se vracelo japonské ekonomice zdraví..? Ještě před deseti lety bylo takřka nemožné bez vysokoškolského diplomu narazit na práci, a i když je i dnes procento středoškoláků, kteří pokračují ve studiu na univerzitě, vysoké (kolem 70 procent), letos se podařilo najít zaměstnání více jak devadesáti procentům absolventů středních škol (z těch necelých 30 procent, kteří se pro vysokou školu nerozhodli).
"Díky zlepšující se ekonomice si můžu v klidu užívat nákupů..."
Těsně před dalším turnajem sumó, od jehož zahájení uplynul přesně týden, získal mongolský rikiši Hakuhó druhý nejvyšší stupeň ózeki. Když přišel do Japonska, vážil jen 60 kilo, a žádná "stáj" ho ve svých řadách nechtěla. A vida, jak mu to jde... Zatím má na svém kontě jen jedinou porážku. Dalším borcům se už tak nedaří - ózeki Kotoóšú (Bulharsko) už nasbíral tři porážky, ózeki Točiazuma, vítěz letošního prvního turnaje, po několika porážkách odstoupil pro zranění kolene, držitel nejvyššího titulu jokozuna, mongolský rikiši Asašórjú také musel pro zranění, které si přivodil při druhém zápase, tento turnaj opustit. Pozornost tak poutá rikiši Čijotaikai, který vyhrál sedmkrát v řadě (ani jednou ještě neprohrál).
V Niigatě začalo taue - sázení rýže.
Policie v prefektuře Šimane zatkla členy gangu pašující ze severní Koreje stimulanty.
Rodiny obětí unesených severokorejský režimem se setkaly minulý týden s prezidentem Bushem, tento týden jim v Tokiu vyjádřil podporu thajský ministr zahraničí (podle některých zpráv měla být totiž mezi unesenými i občanka Thajska). Cílem je zesílit mezinárodní tlak na severokorejské komunisty a donutit je problém únosů vyřešit. Matka unesené Jokoty Megumi, která osobně hovořila s Bushem a některými americkými senátory a kongresmany, dvacet let nevěděla, co se s její dcerou stalo. Teprve před devíti lety vyšlo najevo, že ji unesli severní Korejci. Když se přišlo na to, že v Koreji zemřela, podařilo se vyjednat navrácení jejich ostatků. Korejští komunisté ale poslali do Japonska smíchané ostatky asi osmi různých lidí. (Nemusíme dodávat, že si za každý vstřícný krok nechávají od Japonska platit potravinovou pomocí, jinak by jim tam zase vypukl hladomor.) Severokorejský režim unášel v sedmdesátých letech Japonce a využíval je k výcviku a výuce svých agentů. S tím jak se postupně objevují nové skutečnosti, roste i počet obětí (kteří byli dosud pouze pohřešováni), a na povrch vyplouvají i jejich pohnuté osudy...
Mandát premiéra Koizumiho vyprší letos v červenci, a tak už politickou scénou hýbají hovory, kdo usedne na jeho místo...
Zpřísnila pravidla pro jízdu na kole. Za telefonování během jízdy, jízdy bez světla či jízdě po chodníku hrozí nejen peněžité pokuty, ale i zápis v rejstříku trestů. Pro cyklisty totiž neexistuje rámec dopravních přestupků jako třeba pro řidiče auta, a tak se automaticky stanete "zločincem...."
Od třetího do třináctého května zasáhlo Japonsko rovných 37 zemětřesení, žádné z nich nebylo ale silnější než stupeň tři.
Počet nehod, které způsobili řidiči nákladních automobilů loni přesáhl stovku, a tak na Ministerstvu dopravy dávají dohromady zákon, který umožní okamžitě ukončit činnost firmám, které nedodržují zákony, předpisy a normy spojené s nákladní dopravou.
Před dvěma dny se teplota v Džóecu vyšplhala až na letních 33 stupňů.
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 borsi borsi | E-mail | 1. června 2006 v 9:20 | Reagovat

Ahoj.Nahodou som sa dostala na tuto stranku.Som zo Slovenska a byvam v Niigate.Mam 18 mesacnu dcerku. Ak tu je niekto v blizkosti nech sa ozve :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama