Co nového.....

24. června 2006 v 17:02 | pepáš a niko |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Tuňáci jsou fuč! Neznámý zloděj připravil farmu chovající tuňáky o padesát mladých ryb, čímž ji vznikla škoda kolem sedmi a půl miliónu jenů. V Óšimském průlivu v prefektuře Kagošima chovají tuňáky ve speciálních polystyrenových nádržích o výšce jeden a půl metru a průměru kolem třiceti metrů. Nádrže plavou na mořské hladině, v každé je chováno kolem tří set jedinců.
Fotbalisté jsou zpátky. Modrým samurajům se nepodařilo postoupit ze základní skupiny fotbalového mistrovství světa, a tak už jsou zpátky v Japonsku, kde je na naritském letišti uvítaly zástupy fanoušků. Češi zjevně umí vítat jen šampióny - na ruzyňském letišti na autogram od Rosického a spol. prý čekalo asi dvacet školaček, nikdo víc. Mno, alespoň se fotbalová horečka trochu uklidní a novinky o pravém palci Nakamurovy nohy a pocitech Makiho maminky přestanou objevovat na prvním místě večerních zpráv veřejnoprávní televize. Když už jsme u toho fandění, stejně na tom byli i u sousedů - před soulskou radnicí se za úspěch svých fotbalistů strachovalo, modlilo a povzbuzovalo na sto sedmdesát tisíc Korejců. Bez ohledu na fakt, že utkání se Švýcarskem začalo ve čtyři hodiny ráno místního času, fandilo před obřími obrazovkami a v různých podnicích po celé zemi na jeden milión šest set tisíc korejských fanoušků. Fandění před obřími obrazovkami si užívali také v Číně, které svůj tým na šampionátu nemá. Chléb a hry...
A kde je diamant? Poslední z podezřelých loupeže diamantu byla zadržena britskou policií. Diamant v hodnotě 3 490 000 000 000 jenů byl uloupen z obchodu v luxusní tokijské čtvrti Ginza v březnu 2004. Nešlo však o žádnou elegantní loupež, zloději napadli obsluhu obchodu a kladivem rozbili schránku, ve které byl diamant uložen. Loni byli v této souvislosti zadrženi tři státní příslušníci Srbska a Černé hory. Jejich poslední pravděpodobný komplic, šestapadesátiletá žena, která před nedávnem získala britské občanství, byla policií zadržena v souvislosti s paděláním peněz v Itálii.
Práce především. Osmdesát procent mladých zaměstnanců firem odpovědělo v průzkumu, že před schůzkou s přítelkyní by dali přednost práci přesčas.
Profesoři z Wasedy. Profesorka Macumoto Kazuko z tokijské univerzity Waseda byla kvůli zpronevěře dotací na výzkum zatčena policií. Prakticky souběžně zaznamenal velký úspěch tým profesora Jošimury (ze stejné univerzity) - v Egyptě objevili novou mumii.
Další pokus. Japonští a američtí vyjednavači opět zasedli ke stolu a výsledkem je dohoda o opětovném obnovení dovozu amerického hovězího do Japonska. Kvůli obavám z nákazy BSE byl dovoz americkéh hovězího dlouho zakázán. Po náročných jednáních došlo k jeho obnově, ale americká strana v krátké době porušila přísné podmínky a Japonsko dovoz okamžitě zastavilo. Tak napodruhé....
Rodinná tragédie v prefektuře Nara. Šestnáctiletý středoškolák úmyslně zapálil dům, ve kterém uhořela jeho matka a dva mladší sourozenci. Po činu utekl do Kjóta, kde ho policie dopadla spícího na pohovce v cizím domě. Prý chtěl sledovat mistrovství světa ve fotbale. Ke žhářství se přiznal a jako motiv uvedl skutečnost, že mu otec vyčetl školní prospěch.
Trest smrti pro mladistvého? Před Nejvyší soud se dostala sedm let stará vražda. V prefektuře Jamaguči byla teprve osmnáctiletým mladíkem zavražděna matka spolu se svou jedenáctiměsíční dcerou. Vrah jako motiv uvedl, že se mu žena líbila - proto předstíral, že jde opravovat potrubí, a vnikl do bytu. Když se žena bránila, zavraždil ji a poté znásilnil. Plačící dcerku pak brutálním způsobem zabil také. Problém je, že v Japonsku je plnoletost stanovena až na dvacet let - v době činu byl tedy dotyčný mladistvým. I díky tomu uniká nejvyššímu trestu - tedy trestu smrti, o který celých sedm let usilovně bojuje manžel a otec zavražděných. Soudy nižších instancí rozhodly, že je ještě šance na vrahovu nápravu a návrat do společnosti, a proto nad ním vyřkly rozsudek doživotí. Tým právníků se snažil dostat do hry také mladíkovo nešťastné dětství a vraždu interpretoval jako neplánovanou. Nejvyšší soud však tyto argumenty nepřijal a vrátil případ původním soudu zpět k novému projednání. Pravděpodobnost, že nad vrahem bude vynesen trest smrti, se tak zvýšila.
Stažení japonských jednotek z Iráku. Premiér Koizumi oznámil, že byl vydán rozkaz o stažení japonských jednotek z Iráku. Japonsko podle ústavy nesmí vlastnit armádu. Namísto ní sice existují jednotky sebeobrany, ty však (už ze samé podstaty - sebeobrana) vláda nesmí použít v zahraničí. Politici sice zdůrazňovali, že japonské jednotky v Iráku opravují silnice a vodovody - tedy plní vyloženě mírové úkoly - přesto však sklidili kritiku opozičních stran i části veřejnosti. I proto Koizumi zdůraznil, že ani jedna japonská puška nevystřelila a že se podařilo pomoci obnově Iráku.
Pojišťovny se bojí. Nebývale tvrdě vystoupily úřady proti jedné z velkých pojišťoven Sumitomo Seimei. Když vyšlo najevo, že díky chybnému výpočtu zadržuje platby pojištěncům, byl pro tuto pojišťovnu vydán zákaz obchodování. Zastavení činnosti je sice časově omezeno, přesto se jedná o velmi razantní zásah.
Na jihu stále prší. Na Kjúšú pokračují vydatné deště a s tím spojené sesuvy půdy a záplavy.
Lukostřelci. Japonský lukostřelecký tým vybojoval zlaté medaile na mistrovství světa. Jamamoto, hrdina aténské olympiády, vystřílel navíc v soutěži jednotlivců střibrnou medaili.
Korea straší. Severokorejští komunisté zase vystrkují růžky. Amerika a Japonsko znepokojeně hledí na aktivitu v areálu severokorejského odpalovacího zařízení raket dlouhého doletu. Chvilku se nevědělo, jestli Korea už svou vylepšenou střelu "Tepodon" nevystřelila a politici před kamerami opakovali znepokojené komentáře. Nakonec se tato skutečnost nepotvrdila, nicméně se podle amerických špionážních fotografií zdá, že probíhalo plnění paliva - není proto vyloučeno, že Severní Korea cvičný odpal Tepodonu, který může údajně zasáhnout i americké území, v blízké době provede.
Byl tu Tom. Propagovat další pokračování své nemožné mise přijel do Japonska Tom Cruise. K akci si pronajal rychlovlak Nozomi - během jízdy z Tokia do Ósaky si nechal od sto padesáti vybraných fanynek hladit nos, rozdával podpisy, polibky a úsměvy. Mimochodem, kdybyste si chtěli pronajmout šinkansen, připravte si 15 miliónů jenů.
Guvernér v úzkých. Aféra kolem miliardáře Murakamiho (z vazby vzkázal, že má strach o děti a zaměstnance a co nejrychleji se chce vrátit) se dotkla nejvyšších míst. Guvernér Národní banky Fukui totiž soukromě investoval do Murakamiho fondů. Zákon, který by mu to zakazoval, sice není, ale jako představitel stěžejní instituce ve finančním sektoru by si měl podobné věci odpustit. Tak alespoň argumentuje opozice požadující jeho okamžité odstoupení. K tomu se však guvernér Fukui nemá (navíc mu vyjádřil podporu premiér Koizumi).
V současné době je jedním z ožehavých témat reforma vzdělávacího systému.
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomášek Tomášek | 26. června 2006 v 0:37 | Reagovat

Ad Práce především ... však ono se jim to jednou vymstí na porodnosti :-)

2 pepáš pepáš | 26. června 2006 v 9:38 | Reagovat

Už se stalo. Zrovinka vláda představila novou agendu na zvýšení porodnosti. Sice oprášili a přerovnali staré plány z roku 1995, zvedli finanční podporu na děti, ale jestli nebudou v pět večer doma na večeři, dětí nepřibyde. Mimochodem aktuální čísla - na jednu ženu připadá 1.25 dítěte. Teď mě napadá, že v Čechách na tom nejsme ani o trochu líp, a to se přitom nedá říct, že bychom kolíkovali každý den do jedenácti večer.

V Japonsku se jako příčiny snižující se křivky porodnosti uvádějí většinou vysoké náklady na výchovu a vzdělání dětí (odhadují se na 10 miliónů jenů na jedno dítě, pokud půjde až na vysokou školu (kam ostatně pokračuje drtivá většina japonských středoškoláků). Roste taky počet párů, které se rozhodly nemít děti, a taky stoupá počet singles.

3 Dancer Dancer | 26. června 2006 v 13:26 | Reagovat

Když už se tu mluví o porodnosti, kampak se počítá váš cvrček? Do japonské nebo české statistiky?

Pokud do obou, tak na tom vlastně budeme (vzhledem k stoupajícímu počtu japonsko-českých manželství) stále hůř, neb se bude počet dvakrát počítaných dětí zvyšovat.

Ostatně, i já tím směrem mířím... :-)

4 pepáš pepáš | 26. června 2006 v 16:54 | Reagovat

Obavám se, že je to tak, jak říkáš. Cvrčci se totiž počítají do obou statistik (náš otesánek baští minimálně za dva, takže to nějak skutečnosti neodporuje) páč dle zákonů obou zemí mohou mít až do nabytí plnoletosti obě občanství. Pak si bude muset vybrat...

Míříte-li stejným směrem, vyčkejte, jak se rozhoupe japonská vláda - od příštího roku slibuje porod zadarmo

:-)

5 Dancer Dancer | 27. června 2006 v 9:02 | Reagovat

Nespěcháme zase tolik. atím jen rozšíříme statistiku smíšených manželství... :-)

6 pepáš pepáš | 27. června 2006 v 16:16 | Reagovat

gratulujeme o(^-^)o

7 Dancer Dancer | 29. června 2006 v 8:55 | Reagovat

Díky. :-)

8 chaki (single forever?) chaki (single forever?) | 29. června 2006 v 19:21 | Reagovat

羨ましい。。。srdecne zdravim! uprimne zavidim - ale moc Vam to preju (ach jo, jak to lidicky delate?)

mimochodem, smim-li se optat, jak to v milem Nipponu funguje se jmeny robatek? jsou nejaka prisna pravidla, omezeni, doporuceni...?

9 chaki chaki | 30. června 2006 v 14:21 | Reagovat

ペピーノさん、ところで:覚えてますか?私は文化広報センター(プラハ)...裏千家の茶も勉強しました。ちょっとムカシですね!

10 pepáš pepáš | 30. června 2006 v 15:36 | Reagovat

もちろん、覚えていますよ。一生忘れないのですよ。一期一会でしょうね。また、プラハで会えるのを楽しみにしていま~す

コメントをありがとうございます

jinac se jmeny robatek v Japonsku se to ma asi tak, ze na to aby byl clovek schopny precist vsechna "krestni" jmena potreboval by jeste jednu vysokou skolu. tak volna jsou pravidla - oblibene je nakombinovat znaky obou rodicu a priradit jim (nejlepe) nepravidelne cteni. bohata matrice puvodne cinskych znaku nabizi vicemene nekonecne moznosti. drive se musely znaky pro jmeno vybrat ze "seznamu" 人名漢字 jinmeikanji, jejich pocet se vsak v soucasnosti znasobil, navic pokud pouzijete znak, ktery v tomto seznamu neni, ale jmeno neni hanlive, poburujici - jinymi slovy, pokud ho urad prijme, mate vyhrano. v teto souvislosti se mozna nekterym vybavi pripad Akuma, kdy chtel tatinek pojmenovat synka Dabel, pak to zkousel s jinymi znaky se stejnym ctenim (to je ta uzasna vlastnost japonstiny, ze stejny znak muzete cist mnoha zpusoby), doslo na soud, a pak snad robatko pojmenoval tenshi, tedy andel. uz si to moc nepamatuju, byl jsem tenkrat jeste docela maly ;-)

podle obdobi se meni i oblibena jmena, ted je treba v kurzu divci jmeno ai (dcera naslednika trunu se jmenuje aiko) a jeho variace, napriklad airi apod. dale jsou oblibena sakura, hina apod. chlapci tak vyhraneni nejsou, ale v soucasnosti leti sora, riku nebo shu, takuya a tak dale. pujdeme-li o nejakou generaci zpatky, objevi se i nam Cechum typicky japonsky znejici takeshi, takashi, hiroshi.  

kazdopadne jsou vsak zajimava jmena v pripadech, kdy rodicum panbuh moc rozumu nenadelil - a tak muzete narazit na maleho Pikachua, Muumina, jeden tatka pojmenoval syna podle stadionu sveho oblibeneho tymu Koushien (baseballovi Hanshin z Osaky), po svete chodi i nestastnici se jmenem Gouru (gol) a Sutaato (start). Jeden znamy pojmenoval synka podle sve oblibene znacky Hugo Boss - v japonskem cteni Hyuugo.... :-o

11 chaki chaki | 3. července 2006 v 13:24 | Reagovat

お返事をどうも有り難う!また会える…ね!

moc dekuju za info! vzpomnel jsem si pri tom, jaka jmena se davala mene duchem vybavenymi ceskymi rodici v cca 50.letech (napr. znal jsem jistou pani, kera obdrzela jmeno Dvouletka - dle "smelych" dvouletych planu budovani socializmu...)

ale radeji zpet k milemu Nipponu: nejsem pouze maniakem na japonske caje ale  rovnez nachazim nezmerne poteseni v poslechu japonskych divcich skupin (jpop/jrock)... a pri te prilezitosti jsem si provadel takovy maly statisticky vyzkum na vyskyt zenskych jmen mezi (690!) muzikantkami a vyslo mi na prvnim miste jako nejcastejsi jmeno Keiko nasledovano Naomi, Yoko,... (jejich vekove rozmezi je ale pomerne siroke)

mimochodem, zmenit si jmeno - je to velky problem?

12 pepáš a niko pepáš a niko | 3. července 2006 v 14:46 | Reagovat

Keiko, Naomi, Jóko...těch známe.... Kdepak jsou ale ty časy... Zde jsou statistiky nejčastěji dávaných jmen za rok 2004. Připravili jsme pouze stupně vítězů. Mezi chlapci byl nejoblíbenější Ren, o druhé místo se podělili Sóta a Hajata(odlišné čtení stejných znaků), bronz získal Šóta. U dívěk bylo pořadí následující Sakura, Misaki(nebo Misa, opět stejné znaky ale jiné čtení) a Rin. A loni? Ren se nevešel ani do první desítky, ve vedení ho vystřídali Šó, Kakeru a Cubasa (stejný znak), následovaní jménem Taišó, eventuelně Daišó. Bronzovou medaili si odnesl Takumi. Děvčátka narozená v minulém roce dostala nejčastěji jméno Hana, Haruna a Hina (opět: stejné znaky, jiné čtení), na druhém místě se umístila Sakura a třetí Misaki a Misa.

A teď ke změně jmen. Záleží na případu. Pokud jste geiša, zápasník sumó, ale taky zpěvák, herec, zkrátka známá osobnost - je vám přiděleno nebo si vybíráte profesní, respektive umělecké jméno. Také jako cizinec si v Japonsku můžete zvolit jméno, které chcete běžně používat, zatímco pravé jméno (které by třeba Japonci v životě nevyslovili) si ponecháte jen pro úřední styk.

Japonský rodinný systém je tradičně založený na přímém následnictví, kdy nejstarší syn přebírá po otci zodpovědnost za celou rodinu, v některých případech také stále ještě otcovu živnost a čato též rodinný buddhistický oltář sloužící k uctívání rodinných předků. Pokud v rodině není mužský potomek, je obvyklé, že manžel dcery je do takové rodiny adoptován a přijímá příjmení své manželky i s následnickými povinnostmi. Je pak zapsán do matričního záznamu nové rodiny (japonská "matrika" koseki je světem sám pro sebe).

Pokud si ale chcete změnit pravé jméno jen tak, protože už se třeba nechcete jmenovat Sató Šinkiči, musíte nechat rozhodnutí na soudu. Tak snadné to není.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama