Okuizome aneb první bašta

18. června 2006 v 15:03 | pepáš a niko |  O docela malých medvědech
Stačí sto dní od narození a člověk už zasedne k prostřené tabuli. Žádné mlíčko, žádná kojenecká strava - poctivá bašta. Na stole by se měl sejít pokrm z moře, tedy ryba (při slavnostních příležitostech se pojídá ryba tai), dále rýže (nejlépe sekihan, bílá rýže s přimíchanými červenými fazolkami azuki), kó no mono (tedy nakládaná zelenina), nimono (vařená zelenina) a polévka. Dítě samozřejmě připravenou krmi nejí, je to jen taková "hra" na stolování s dospělými. Okuizome znamená v překladu první jídlo ( お食い初め), rituál při kterém dítě usedne poprvé ke stolu s rodinou, ale na skutečnou baštu si bude muset ještě chvilku počkat.
Ve většině případů připadne okuizome na stý den od narození, ale jsou místa, kde se slaví v den stodesátý nebo stodvacátý. Obecně lze říci, že okuizome spadá do období, kdy se kojenci začínají podávat zeleninové polévky nebo ovocné šťávy. My jsme špuntovi připravili melounové želé, aby z toho také něco měl, jinak se připraveného jídla pouze dotkne rty. První krmi by měl přitom dítěti k ústům podávát nejstarší člen rodiny, jako důkaz kontinuity rodu. Používat by se měly nové hůlky vyrobené z vrbového dřeva a misky zdobené borovicemi či jeřáby.
V některých oblastech se do jídla přidávají malé kamínky, aby dítěti narostly zdravé zuby. V jiných místech se okuizome neobejde bez nakládané slívy umeboši. Ta se na stole objevuje proto, aby člověk žil tak dlouho, než mu obličej zaplní vrásky (stejné jako se mu na tváři objevily, když se byť jen špičkou jazyka dotkl kyselé umeboši...).
No, mlíčko to není.....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama