Minulý týden

14. června 2006 v 16:07 | pepáš a niko |  Hovory u dýmky a šálku čaje
"Výtahová horečka" a "z truchlící matky vražedkyní" - tak by se dal ve stručnosti popsat týden v japonských médiích. A do toho všeho fotbal. Začneme od kulatého nesmyslu, ať se hned v úvodu nezakousneme do smutných událostí.
Fotbalové mistrovství dorazilo s plným hřmotem i do Japonska. Neutečete před ním ani na veřejnoprávní NHK, která v den prvního zápasu japonské reprezentace vysílala speciál už od odpoledne (zápas začal v deset večer místního času). Ať zamíříte na jaký chcete kanál, na sto procent tam bude nějaký trenér, fotbalový internacionál, herečka, komik nebo krasobruslařka hodnotit výkony a strategie soupeřů Japonska. Pravda, po nemastném výkonu a porážce od Austrálie trochu nadšení opadlo, o to více se teď ale všude přetrásá, jak si poradit s Chorvatskem a Brazílii. Možná byli japonští fanoušci po prvním zápase svého týmu v šoku, možná nemohli strávit porážku, každopádně však velká část z nich vydržela u televizorů a zápas Česka vysílaný od jedné hodiny ráno místního času měl relativně vysokou sledovanost. A čeští "hoši" zanechali dobrý dojem - po Mackově facce přišla v Japonsku na přetřes česká ulička a propracovaná týmová strategie.
O smrti dvou dětí v prefektuře Akita jsme psali už minule - i o náhlém zvratu ve vyšetřování. Matka malé Ajaky, jejíž smrt byla ze začátku vyšetřována jako nehoda, byla zatčena jako podezřelá z vraždy chlapce ze sousedství. Na její stopu se kriminalisté dostali skrze její nápadné spojování obou nešťastných úmrtí a definitivně ji usvědčily králičí chlupy - na ponožkách zavražděného Gókena byly nalezeny chlupy králíka, kterého chová podezřelá. Pod tíhou dalších důkazů se dotyčná přiznala, ve spolupráci s týmem právníků teď postupně začala měnit své výpovědi. Původně uvedla, že jednala ve zkratu, že neunesla sledovat, jak jsou ostatní děti zdravé a hrají si, zatímco její dcerka je mrtvá. To ovšem nesedí se skutečností, že si před vraždou navlékla rukavice (které měla prý připravené na odklízení sněhu - sic - sníh už dávno slezl a nikdo ze sousedů dotyčnou nikdy neviděl sníh odklízet). Podle první výpovědi zavraždila chlapce v místnosti, pak mu nazula boty a odvezla jeho tělo k řece. Když vyšlo najevo, že králičí chlupy byly mezi ponožkami a botou, změnila výpověď a uvedla, že Gókena uškrtila už v předsíni, ještě obutého.
Další aféra, která hýbe Japonskem, jsou zmíněné výtahy. V tokijské čvrti Minatoku zemřel kvůli poruše výtahu středoškolák. Do Japonska už dorazili vrcholní manažeři švýcarské firmy Schindler, zároveň probíhají po celé zemi revize všech výtahů vyrobených touto firmou. Vyšlo najevo, že smrtelné nehody výtahů Schindler se udály i v New Yorku, Honkongu a Pekingu.
Vláda zareagovala na stále se zvyšující počet seniorů v populaci a zvedla podíl, kterým se na reálných léčebných nákladech podílejí lidé starší 70 let. Zároveň bylo rozhodnuto o snížení počtu nemocničních lůžek pro dlouhodobě nemocné a přesunutí tohoto druhu péče do institucí sociální péče. V Japonsku už od roku 2000 funguje vedle veřejného zdravotního pojištění ještě systém pojištění sociální péče, z kterého se hradí poskytování péče v domácnosti či pobyt v domovech pro seniory a dalších institucích. Zároveň se Japonsko připravuje na odchod poválečné generace do důchodu - Japonsko bojující s nízkou porodností bude jen těžko nahrazovat pracovní sílu generace poválečného baby-boomu, respektive nebude lehké zajistit rovnováhu důchodového systému.
Japonci, kteří po válce přesídlili do Dominikánské republiky, prohráli soudní při se státem. Po druhé světové válce se totiž začali do Japonska vracet lidé z obsazených území po celé Asii a japonská vláda v obavě, že se poražená země nebude schopna ekonomicky vypořádat s takových nárůstem obyvatelstva, připravila program na vysídlení části obyvatel do Dominikánské republiky. Státní záruky na zemědělskou půdu a vhodné podmínky se však ukázaly jako liché, část emigrantů se po několika letech živoření dokonce musela vrátit do Japonska. Ti, co zůstali, zažalovali stát za to, že nebyl schopen dodržet podmínky, na kterých byl program vysídlení postaven. Soud jim dal za pravdu, ale zároveň jejich žalobu smetl ze stolu. Už vypršela lhůta, ve které se bývali mohli dovolávat spravedlnosti a odškodného.
V tokijském parku Uenu byla odchycena kajmanka dravá zrovna v okamžiku, kdy kladla vejce. Panují tedy obavy, co nastane, až se vylíhnou mladí. A dále - zda-li pak se po lekníny neskrývá i samec. Policie šetří, jestli želva utekla svému majiteli či jestli se jí chovatel tímto způsobem nechtěl zbavit. Želva je nyní v péči nedaleké ZOO, ale pokud vyrazíte do Tokia, raději se neráchejte v parkových jezírcích.
Zemřel filmový režisér Imamura Šóhei, autor slavného snímku Balada z Narajamy.
Pamatujete si ještě na Daičana - ředkev s pohnutým osudem? Hrdinu, který v cestě za světlem prorazil asfalt a stal se idolem místních. Hrdinu, kterého stála popularita málem život, neboť ho neznámý poberta uřízl. Dobrá zpráva pro všechny příznivce ředkve - supermana. Daičana se podařilo naklonovat - klony 9 a 10 se mají k světu!
Začala sezóna slivoňových dešťů - cuju. Takto poeticky se přezdívá období dešťů, které na japonské ostrovy přichází každý rok v červnu. Letos se rozpršelo pořádně. Zvláště na jihu na Okinawě dochází kvůli silným dešťům k sesuvům půdy. Už byly evekuovány desítky lidí.
Mezi zemětřeseními, které se objeví v Japonsku prakticky každý den, se zase po čase ukázalo jedno silnější. Stupeň pět ukázaly přístroje na Šikoku a jižním Honšú.
Příběh chlapce, kterého srazilo auto v prefektuře Saga, bude mít, zdá se, šťastný konec. Zhruba týden potom, co se klučina probral z bezvědomí, byl propuštěn z nemocnice do domácí rehabilitace.
Zdražila zelenina. Důvod - málo slunečních paprsků. Cena už se zvláště ve velkých městech vyrovnala zelenině pěstované v továrnách pod umělým světlem.
Na aukci byl prodán letošní nejdražší vodní meloun - za bratru 530 tisíc jenů. To už by se jeden nechal zajít chuť...
"530 tisíc....na některé melouny je i to dost málo..."
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dancer Dancer | 15. června 2006 v 10:15 | Reagovat

Tak ten meloun, to je tedy síla! Za tu cenu si člověk může koupit letenku do míst, kde si jich může koupit třeba metrák a ještě mu zustanou peníze na další nákupy...

2 ちゃき ちゃき | E-mail | 16. června 2006 v 10:35 | Reagovat

ペピーノさん!こんにちは!

お久しぶりです!Takze jsem vas objevil! A zamacknul jsem slzu dojeti... Konecne nejaky blog o Japonsku, ktery s potesenim muzu bez vyjimky pochvalit! Cte se to moc pekne, informace jsou uzasne fundovane, vyber pestry... Mam vzdy taky uprimnou radost, kdyz se nekomu dari to, co me bohuzel nevyslo a nevychazi. Moc vam drzim palce!! これからも宜しくお願いします。

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama