Stalo se....

5. června 2006 v 15:53 | pepáš a niko |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Chlapec, kterého v prefektuře Saga srazilo auto, se již průběhu minulého týdne probral z bezvědomí, po prvních slovech: "Maminko.." se jeho stav začal zlepšovat a podle mluvčí nemocnice už je schopen chodit s podporou. Chování řidiče, který z místa nehody ujel, aniž by chlapci poskytl první pomoc, vyhodnotila policie jako pokus o zabití - nejprve totiž uvedl, že ve zmatku a v šoku utekl, podle pozdějších výpovědí se ale zdá, že se namísto záchrany sraženého chlapce snažil vědomě skrýt stopy po nehodě i sám sebe. Co nevidět zamíří k soudu....
Před soudem se ocitla i kauza Horie Takafumiho. Jeho bývalá firma Livedoor, symbol oživení japonské ekonomiky, se pomalu ale jistě potápí ke dnu, bývalí šéfové se teď spolu s Horiem před soudem zodpovídají z porušení zákonů určujících burzovní transakce.
S japonskými finančníky to vůbec vypadá bledě. Dnes byl zatčen další multimiliardář Murakami. I on porušil zákony při obchodech na burze - narozdíl od Horieho se ale provinil použitím insidera ("shodou okolností" byl tímto insiderem jeden z obviněných manažerů Livedooru Mijauči). Murakami se před nedávnem uchýlil do Singapuru - možná také proto že chtěl finančně ovládnout baseballový tým Hanšin a přejmenovat ho na Hankjú (obojí jsou názvy firem provozujících železniční dopravu v oblasti Ósaky), ósačtí fanoušci jsou přitom po celém Japonsku známí jako nejukřičenější a nejvášnivější a Murakamiho moc v lásce neměli... Krátce před svým zatčením uspořádal Murakami tiskovou konferenci, na které obvinění uznal. V zápětí ale dodal, že informace od insidera spíše náhodně zaslechl, než aby se jednalo o promyšlený postup - opak bude teď muset prokázat specielní vyšetřovací tým. O tom že Murakami není žádná malá ryba, svědčí i suma, na kterou si při burzovních obchodech přišel za pouhých sedm let: přibližně 4000 000 000 000 jenů.
Křivka porodnosti se dostala na 1,25 dítěte na jednu ženu. Nejnovější data ministerstva sociálních věcí dále potvrdila i fakt, že japonská populace už se začala zmenšovat. Zároveň postupně roste podíl seniorů v populaci a Japonsko stárne.
Na Tokijské univerzitě bylo zřízeno díky sponzorským darům Víceoborové výzkumné oddělení gerontologické. Na zahajovacím sympóziu vystoupila pro zpestření odborných přednášek i skupina roztleskávaček se sympatickým věkovým průměrem - 63 let.
V případě vraždy malého Gókena (prefektura Akita, viz. minulý týden) byla obviněna matka Ajaky, stejně staré holčičky ze sousedství pravděpodobně zavražděné minulý měsíc. Podle policie chtěla tato žena docílit toho, aby policie začala vyšetřovat smrt Ajaky jako trestný čin nikoli jako nehodu - právě proto vraždu Gókena provedla údajně tak, aby se okolnosti co nejvíce podobaly smrti vlastní dcery. V Japonsku totiž pozůstalí po obětech násilných trestných činů dostávají od státu relativně vysoké odškodné (v případě nehody nedostanou nic; pokud pochopitelně nejsou pojištěni).
Po cyklistech přišlo na řadu parkování. Nový zákon výrazňuje zpřísňuje podmínky parkování, zvláště zásobovači se řádně zapotí - v místě vykládky či nakládky zboží mohou zastavit na pouhých pět minut.
V tokijské čtvrti Minatoku zemřel při nehodě výtahu student druhého ročníku střední školy.
Na tichooceánském pobřeží začala sezóna sardinek. Díky změnám teploty moře je jich však nedostatek, a tak jsou letos pěkně drahé.
"Tak sem s těma sardinkama!...Cože, tisíc za jednu, děláš si srandu, člověče?!"
Fotbalová horečka vrcholí. Modré dresy japonského týmu inspirovaly i mnichy buddhistického chrámu v Dazaifu na ostrově Kjúšú. Omikudži, papírky s osudem, se zbarvily do modra. Do ruda se rozpálili fanoušci, kterým jedna z cestovek oznámila, že pro ně nesehnala slíbené vstupenky na fotbalový šampionát.
Před nedávnem oceněný malíř Wada čelí obviněné z plagiátorství. Jeho výtvory se jako vejce vejci podobají malbám jistého italského malíře (dokonce i velikost sedí...)
Mackova facka proběhla i japonskou televizí... Nebýt Nedvěda a spol. (a teď i Macka s Rathem), nikdo by si tady na Česko ani nevzpomněl. Když řeknete, že jste z Čech, vybaví se starší generaci Věra Čáslavská, mladým zase "Nedobedo" (na Nagano zapomeňte; že zde Češi vyhráli zlaté medaile, neví ani hráči místního hokejového týmu a o mistrovství světa v hokeji se nikde neobjeví ani drobná zmínka...) V devadesáti devíti případech ale Japonci dodají: "No jistě, Československo..." Když vysvětlíte, že už je to nějaký rok, co jsme se rozdělili (což je pro Japonce do jisté míry nepochopitelné; inu jsme v ostrovní zemi, kde žije 99 procent Japonců), následují dotazy víceméně zeměpisné: A kde vlastně v té Evropě to Česko je? A máte tam jaro, léto, podzim a zimu? A (ve Sněhové zemi obligátní dotaz) kolik tam u vás padá sněhu? Řadě lidí, kteří v šedesátých letech studovali na univerzitách, se vybaví ještě Pražské jaro - normalizace už ale ušla jejich pozornosti, takže tu existuje představa Češích jako o hrdém národu bránícím svou svobodu i proti tankům.
Do Japonska dorazil Michael Jackson. K překvapení všech řekl: "Mám vás rád."
"Ano, osahával jsem zadní partie spodní části těla dotyčné. Byl jsem opilý, a tak připouštím možnost, že jsem se dotkl i partií předních. Činil jsem tak ale s vědomím, že dotyčná je s tímto konáním srozuměna," uvedl starosta města Tomakomai na severním ostrově Honšú předtím, než byl donucen odstoupit kvůli sexuálnímu obtěžování. Před nedávnem byl ze stejného přečinu obviněn i jeden z manažerů americké odnože Toyoty - u amerického soudu se teď bude hrát o velké peníze.
Na tokijské ambasádě proběhly volby do Poslanecké sněmovny ČR.
Zemřela tlumočnická a překladatelská legenda, paní Jonehara Mari. Její otec byl japonský komunista. V šedesátých letech pracoval jako novinář v Praze, kde jeho dcera docházela (jak jinak) do sovětské školy. Odtud výborná znalost ruštiny.
Matka zažalovala výrobce dudlíků o 40 miliónů jenů. Její dcera používala dudlík do svých šesti let, následkem čehož došlo k deformaci čelistí i rtů.
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hanci hanci | Web | 8. června 2006 v 22:56 | Reagovat

Docela by mě zajímal komentář k té facce. Stydím se hlavně za Macka, ale i za Ratha. Jinak opět velký dík za perfektní zpravodajství. Máte krásného chlapečka!!

2 pepáš pepáš | 9. června 2006 v 12:33 | Reagovat

Ja jsem si toho vsimnul, kdyz jsem myl nadobi - zaslechl jsem jenom:" podivejte se, co stalo v ceskem parlamentu(sic)..." a pak jsem videl "exekuci" a naslednou rvacku. Ale nejak zvlast to nerozebirali (televize TBS to zaradila do tydenniho vyberu zajimavych udalosti ze sveta, na jine stanici jsem si facky nevsiml), ona je totiz za rohem JIzni KOrea, a tam se do toho politici umeji poradne oprit - to neni zadne "facka sem, facka tam", to jsou bojove sceny jak z matrixu...  :)

3 hanci hanci | Web | 14. června 2006 v 12:50 | Reagovat

Tak ukázky těch bojů, o kterých se zmiňuješ, jsem viděla u nás v TV. Nemohla jsem uvěřit, že se tak chovají dospělí lidé a ještě v takovém postavení. ale všechno je možné. Jenom mě štve, že nás pan Macek "proslavil" tímto způsobem. Přeji hezké dny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama