Třiďte odpad

30. června 2006 v 16:59 | pepáš a niko |  Ze Sněhové země
Hlavou mi proběhla celkem podařená česká kampaň, ve které se objevily snad všechny "neprůstřelné" argumenty, proč netřídit odpad.
V Japonsku si sice také můžete stěžovat na nedostatek místa pro ukládání plastových lahví a papíru, horovat nad tím, že k těm barevným kontejnerům je to daleko (ve skutečnosti v Japonsku žádné nejsou), ale nebude vám to nic platné. Tady vám nezbyde nic jiného, než odpad řádně třídit. Nevlastníte totiž popelnici ani kontejner, ale spolu se sousedy (čímž je zajištěna vzájemná kontrola :-o) sdílíte ohraničený prostror, boudičku, velkou schránu, sítí zakrytý kout pod schodištěm, drátěný kotec, plastovou schránu - tady se fantazii meze nekladou - do které v určený den do určité hodiny odnesete určený odpad ve stanoveném balení.
Závisí na místní samosprávě, kolik druhů odpadů vymezí pro třídění, ale v zásadě se to výrazně neliší. Velkou skupinu tvoří spalitelný odpad, který, jak název napovídá, končí ve spalovnách a kterého je bezkonkurenčně nejvíc. Město Džóecu navíc vyžaduje dělit zvláště i kompostovatelný odpad (jenž je v jiných místech součástí odpadů spalitelného), ve kterém končí drtivá většina kuchyňských odpadků. Jednou za čtrnáct jsou sváženy noviny, časopisy a kartón. Plastové a papírové obaly u nás mají vyhrazený každý čvrtek. Jednou za dva týdny se zbavíme plastových lahví, plechovek a skleněných lahví. Tak dvakrát do měsíce přijde řada i na nespalitelný a nerecyklovatelný odpad, odděleně jsou pak sváženy i použité baterie či žárovky a zářivky.
O své zákazníky se také celkem starají velké obchody - takže do připravených schrán můžete odhazovat obaly od zboží, které se uvnitř prodává. Obaly od džusu a mléka, plechovky od piva či plastové tácky od masa.
Čeho si v Japonsku bezpochyby záhy všimnete, je absence nejen popelnic, ale i odpadkových košů. Ne že by nebyl v Japonsku ani jeden, ale obecně platí železné pravidlo: "Své odpadky si odnes domů." A tam je řádně roztřiď, chtělo by se dodat. A na úplný závěr trocha statistiky, na jednoho Japonce připadá na jeden den něco málo přes jeden kilogram odpadků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama