Co nového v červenci

8. července 2006 v 16:37 | pepáš a niko |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Začátkem týdne to vypadalo nadějně. Japonská banka oznamila,že na základě spotřebitelských indexů a dalších ukazatelů se japonské ekonomice začíná dařit. Zvlášť si všichni pochvalovali "nulovou doktrínu" - díky nízkým úrokům se nevyplatí mít peníze na účtu, takže se více investuje, a splácení případných dluhů tolik nezatíží.
Radost ovšem zkalily zprávy z pevniny. Nejdříve Jižní Korea oznámila, že vysílá výzkumnou loď k ostrůvku Takešima, na který se dělají nárok obě země (kvůli předpokládaných ložiskům nerostných surovin). A záhy vystřelila Severní Korea rakety... Už v šest hodin ráno promlouval vícepremiér Abe na tiskové konferenci, kde komentoval pět raket vystřelených raket severokorejským režimem směrem k Japonsku. K pěti přibyla ještě ráno šestá a odpoledne vyslala Severní Korea poslední sedmou raketu. Všechny skončily v moři asi šest set kilometrů od japonské pevniny, podle některých šlo o provokaci, podle jiných o demonstraci síly a ověření nikoli doletu ale směru. Před osmi lety, když Korea zkoušela svůj Tepodon 1, tvrdila světu, že vypustila na oběžnou dráhu družici. I tentokrát, když se k obloze vznesly rakety Scud a Tepodon 2 s dlouhým doletem, severokorejská média mlčela, ale následnující den oznámila, že získala zbraň pro šíření světového míru a hodlá v testování pokračovat. Mangjonbongó, jediná severokorejská loď zajišťující spojení mezi oběma zeměmi, se právě ucházela o vplutí do niigatského přístavu. Bylo jí povoleno pouze krátké přistání, zakázána manipulace s nákladem a vstup do japonských přístavů na půl roku. Japonsko zvažuje další ekonomické sankce a spolu se Spojenými státy řeší další kroky na půdě OSN, kde je úspěšně blokují Rusko a Čína.
Z ostrova Sado prý byly dráhy raket vidět. Spíše než duze podobné čáry na obloze však ostrovem Sado hýbe problém s azbestem. Práce na odstraňování azbestu ze škol a dalších veřejných budov probíhají na řadě míst po celé zemi, ale na ostrově Sado zapomněli dělníci řádně utěsnit prostor, kde pracovali, a několikžáků a učitelů bylo odesláno na pozorování s podezřením, že se azbestových vláken nadýchali. Mimochodem, vláda a některé firmy (za všechny třeba Kubota) se nyní před několika souběžně bežícími soudy zodpovídají (nebo zodpovídali), neboť podle žalující strany o nebezpečí azbestu věděli, ale neprovedli potřebná protiopatření.
Zvítězit u soudu se tento týden podařilo jiné skupině. Dělníci, kteří razili v osmdesátých letech tunely, vysoudili na vládě odškodné za to, že dostatečně neochránila jejich zdraví a řada z nich teď trpí onemocněním plic.
To Japonci, kteří v rámci vládního programu odešli krátce po druhé světové válce do Dominikánské republiky a v rozporu se sliby tehdejšího kabinetu tam na ně nečekala ani úrodná půda ani potřebná podpora, sice u soudu prohráli, ale jen kvůli tomu že od činu již uplynulo příliš času. Premiér Koizumi jim slíbil alespoň symbolické odškodnění - 2 milióny jenů na osobu.
Ještě než severokorejští komunisté vystřelili rakety, uspořádali tiskovou konferenci, na které vystoupil Kim Jon Nam, pravděpodobný manžel Jokoty Megumi, která byla unesena z Japonska severokorejským režimem před 29 lety. Ve snaze vykreslit ideální manželství byly podle odborníků použity fotografie uměle poslepované z několika snímků. Po dotazech japonských novinářů (bylo to poprvé, co Kim Jon Nam odpovídal na jejich otázky) následovaly většinou uhýbavé a nepřesné odpovědi.
Jako by to nestačilo, i sportovní svět si tento týden vyslechl dvě smutné zprávy. Nakata, špílmachr fotbalového týmu, oznámil ukončení kariéry. Krátce na to přinesla média zprávu, že baseballový trenér Ó, který dovedl Japonsko k historicky prvnímu vítezství ve World Baseball Classics, byl hospitalizován kvůli objevení tumoru v žaludku.
Z Iráku se do Japonska ve zdraví vrátilo prvních 30 příslušníků jednotek Sebeobrany (z šesti set hlavého kontingentu). Že by se to přece jen obracelo k dobrému...
...no jak se to vezme. Vláda oznámila základní strukturu rozpočtu na příští rok. Bude se škrtat! Sníží se platy státních zaměstnanců, státní výdaje a s nimi pochopitelně i sociální dávky. Zvedat se bude spotřební daň....
"A budu moc příště skákat s Nakatou z Ori-radži...?"
Populární dvojice komiků vystupující pod jménem Oriental Radio, která se mimochodem propůjčila ke kampani za dopravní bezpečnost, se v rámci vystoupení měla na padáku snést na stadion, místo toho však skončili v zeleni císařské rezidence. Nikomu se nic nestalo, ale jako u korejských raket platí - nebezpečí hrozí Japonsku ze vzduchu.
Na jih Japonska mraky nepřinesly ani rakety, ani baviče - ale déšť. Na Kjúšú vytrvale prší, na některých místech naměřili meteorologové až 110 milimetrů srážek za hodinu. Dochází k záplavám a sesuvům půdy. Jakoby nestačily slivoňové deště... z jihu už se přiblížil i letošní třetí tajfun a znepříjemňuje život lidem na Okinawě.
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hanci hanci | Web | 8. července 2006 v 17:47 | Reagovat

Díky za nové zprávy.

Z toho příběhu Kim Jon Nama se mně už minule dělalo zle. O těch osudech unesených lidí už jsem viděla víc dokumentů. Je to hrozné.

Severní Korea je naprosto nevypočitatelná. Snad se umírní kvůli té pozastavené ekonomické pomoci. I když...

Chlapeček je opravdu nádherný!!!

2 pepáš a niko pepáš a niko | 8. července 2006 v 18:48 | Reagovat

Myslím, že ekonomické sankce nic moc nezmění. Ostatně už teď je Severní Korea relativně ekonomicky a politicky izolovaná. Do světa občas proniknou obrázky hladovějících vojáků nebo vesnic jak ze středověku - to ale místní komunisty netrápí, stejně tak jako se jich výrazně nedotknou ani nově přijaté sankce. O tom, jakou reakci testy raket způsobí, museli mít jasno už dopředu, spíše se nyní spekuluje, která vnitropolická mocenská klika mohla mít zájem na jejich vystřelení, protože z mezinárodního hlediska to opravdu pro Koreu žádné plus nepřinese....

3 chaki chaki | Web | 10. července 2006 v 12:30 | Reagovat

To jsou tedy radosti! Korejsti militaristi, skrty v rozpoctu (T_T)...

Na alespon lehke vylepseni dojmu si dovoluji poslat novinku: a sice v Praze se objevil dalsi obchod s japonskymi potravinami a ke vsemu tento provozuji Korejci - vypada to, ze tito jsou docela hodni (^_^)! Takze jsem svatek Tanabata oslavil maccha zmrzlinkou! Pro pripadne zajemce - na pripojene adrese je vice informaci... Mejte se moc hezky v milem Nipponu (i jinde)!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama