Co si dát v Naganu?

17. července 2006 v 17:03 | pepáš a niko |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Po dlouhé odmlce se pokusíme zprostředkovat něco k zakousnutí. Když se řekne Nagano, automaticky se vybaví kapr a jablka. Vánočního kapra si v Čechách užijeme rok co rok, jablka také nejsou pro našince exotickým ovocem, tak jsme se rozhodli představit trochu jinou krmi.
V hlavním městě prefektury nedaleko slavného kláštera Zenkódži, prakticky před jeho branou (jak napovídá i název), se nachází malý podnik Monzenseirojajoiza specializovaný na pochoutky v páře (jak napovídá název :-). Kromě místního hovězího si můžete objednat i lososa, zvláště bohatý je výběr sezónní zeleniny a hub. Vše je nakrájeno na tenké plátky a naaranžováno do poměrně velkých bambusových podnosů, které se postaví na sebe do páry. Od stolku můžete pozorovat, jak pára jemně prostupuje vaším obědem, který po chvilce začne vydávat velice příjemnou vůni. Chuť je velmi prostá, citlivý způsob přípravy ale zachová v jídle všechny dobroty. K pokrmům připravovaným v páře je pochopitelně podáváná rýže a polévka misoširu. V pravém dolní rohu obou fotografií je takzvaný čawanmuši, pokrm připravený pochopitelně v páře z vajec, jeho konzistence je podobná pudinku.
V Macumotu, které se také nachází v prefektuře Nagano, jsme navštívili restauraci, která se pyšní (stejně jako předchozí podnik ve městě Nagano) označením kjódorjóri - tedy místní speciality. Kapra pochopitelně na jídelním lístku mají. Více nás ale lákalo menu Sakura, které pod poetickým názvem schovává variace syrového masa - základ je jemné hovězí, podávané s jemně nastrouhaným zázvorem, česnekem a sójovou omáčkou. Chybět nesmí samozřejmě bílá rýže, nakládaná zelenina cukemono a polévka misoširu.
Nedaleko Macumota se pěstuje japonský křen wasabi, takže jsme nemohli odolat nakládaným stonkům. Výborně se hodí třeba k pivu.
Další specialitou byla toriwasa, syrové kuřecí maso. Nedá se říci, že by tento pokrm byl výsadou Nagana, restaurace specializované na toriwasa najdete i v Tokiu. I když je podmínkou čerstvé drůbeží, přesto je povrch velice lehce upraven na přímém plameni, aby se odstranili případní parazité.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hanci hanci | Web | 18. července 2006 v 15:05 | Reagovat

Tak musím říct, že prožívám docela muka, když čtu o tom všem jídle a prohlížím si to nádherné servírování. Moje slinivka mi dovoluje jen velmi ubohý jídelníček, kdybych ho popsala, nevěřili byste, tak mlčím. Jen musím říct, že ne tak dávno jsem se dověděla, že se v páře dá připravit i maso - to jsem dřív skutečně nevěděla, v páře jsem si připravovala jen mrkev, petržel a celer (to je jediná zelenina, kterou mohu jíst),popř.brambory. Vše na plátky. Teď přidávám kuřecí maso nakrájené na nudličky, a protože nemohu vůbec žádné koření, ani jiné dobroty, jen mletý kmín, libeček, bazalku, majoránku, tak to vše posypu touto směsí a doslova si pochutnávám oproti dřívějšku, kdy jsem maso jen vařila ve vodě. V páře je to nesrovnatelně lepší.

Ze srdce Vám přeji ta dobrá a nádherná jídla, o kterých píšete.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama