Macumoto

8. července 2006 v 19:53 | pepáš a niko |  Na cestách
V prefektuře Nagano, tedy v našem sousedství, se nachází město Macumoto se zhruba dvěma sty tisíci obyvateli. Macumoto, to je především hrad, označený za národní kulturní památku. Však se jeho historie začala psát díky rodu Ogasawara už v šestnáctém století, tedy v období válčících provincií. Těsně před sjednocením Japonska, které přineslo konec válek a neklidné doby a také dvě stě padesát let trvající hegemonii rodu Tokugawa (označované často jako období Edo, podle hlavního města, dnešního Tokia), tedy na samém sklonku šestnáctého století se hrad dostal do rukou rodu
Išikawa. Během jejich vlády doznalo změn nejen město, ale i samotný hrad, který se proměnil do podoby, ve které jej známe dnes. Konec šogunátu v druhé polovině 19. století přinesl hradu, jako symbolu dob minulých, málem zkázu (za své vzala knížecí rezidence), zachovat se podařilo pouze Kuromon (Černou bránu), Taikomon (Bubnovou bránu) a systém věžního opevnění, který je vidět na prvním snímku.ˇ"Černý" hrad je obklopen ochranný příkopem (o hori), ve kterém se dnes prohánějí kapři a kvetou lekníny. Funkční obranný systém byl v minulosti tvořen hned třemi příkopy, které hrad obepínaly jako prstence. Hrad byl během druhé poloviny dvacátého století postupně citlivě rekonstruován, navíc ho chrání božstvo Nidžúrokujašin sídlící v malé svatyňce zavěšené pod střechou hlavní věže tenšu, takže už snad zůstane pohrom a bourání ušetřen.
Nejen v inuikotenšu, malé věži, najdete otvory v podlaze pro házení kamenů na nepřítele a střílny jazama (pro lučištníky) a teppózama (pro ručnice). I vnitřní uspořádání věží umožňuje ideální podmínky pro obranné operace: nabízí třeba místnost s ideálním výhledem určenou pro válečné porady, celé patro bez oken sloužící k odpočinku či strategicky rozmístěné sklady zbraní a potravin. Ručnice, respektive začátek jejich používání a zařazení do bojové strategie knížecích vojsk, sehrály poměrně důležitou roli při zmíněném sjednocování Japonska. V útrobách macumotského hradu tak najdete i expozici mapující vývoj této zbraně, uvedené do Japonska portugalskými obchodníky.
Jak jsme se zmínili, přineslo období Edo dlouhé období míru. Tomu odpovídají i dvě nižší věže tacumicuke yagura a cukimi jagura, přistavěné až později. Jejich zdivo už je relativně tenké a na první pohled je znát, že by dlouho nepřátelskému útoku neodolaly. Druhá z nich, cukimi jagura, má už v názvu vepsaný účel, ke kterému byla postavena. Když otevřete všechna posuvná okna, naskytne se vám nádherný pohled do zahrad a hradního příkopu - ideální prostor pro poetické sledování měsíce. Říká se, že jste si mohli jeho zář užít hned třikrát. Měsíc samotný, jeho odraz na vodní hladině a...a odraz v číšce sake.
Pokud se vypravíte na macumotský hrad, vezměte s sebou průvodce (pokud si vás sám neodchytí). Je zdarma (zdejší průvodci jsou sdruženi v dobrovolnické organizaci), jen váš (žádná skupinová prohlídka), navíc vám výklad a spoustu zajímavostí zprostředkuje nejen v japonštině, ale pokud budete chtít - i v angličtině.
Macumoto samozřejmě není jen hrad. V jeho blízkosti sice najdete šintoistické svatyně Macumotodžindža a Šičúdžindža, ale příjemná je také procházka centrem, které má sympaticky takřka velkoměstský šmrnc i malé zapomenuté uličky. Zvláště doporučujeme brouzdání podél řeky Metoba, která se protáčí městem, a také uličku Nawate, plnou vetešnictví a roztomilých obchůdků, mezi nimiž se krčí i žabí svatyně.
Zhruba deset minut od hradu, směrem pryč z města, se nachází další macumotská zajímavost, bývalá základní škola Kaiči. Vypadá jako z perníku, jako namalovaná. Architekt Tateiši Seidžú ji totiž postavil ve stylu gijófú, tedy jako budovu inspirovanou Západními prvky. Otevřena byla v roce 1873 a dnes v ní najdete expozici připomínající přerod japonského školství z klášterních a knížecích škol v moderní školskou soustavu opět Západního střihu.
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hanci hanci | Web | 14. července 2006 v 20:58 | Reagovat

Když člověk čte vaše nádherné komentáře, má obrovskou chuť Japonsko okamžitě navštívit. Pro mě je to už jen v oblastni krásných snů, proto vám neustále za vše, co píšete a fotografujete, moc děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama