Minulý týden v Japonsku

23. července 2006 v 15:53 | pepáš a niko |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Hlavní událostí právě uplynulého týdne byly stále nekončící deště. Na Kjúšú za pouhých pět dní spadlo až 1200 milimetrů srážek. Dochází k záplavám a sesuvům půdy, které s sebou přinášejí evakuace a první oběti na životech. Postiženo není ale jen jižní Kjúšú, v sousední prefektuře Nagano déšť spolu se zeminou spláchl i natěžené dřevo, které jako mohutné šípy zničilo část vesnice. Nebývale vysoké srážky zatím nekončí, jen se očekává jejich přesun na severovýchod Japonska.
Novým trenérem fotbalové reprezentace se stal Ivica Osim, sarajevský rodák, který v roce 1990 přivedl výběr bývalé Jugoslávie mezi nejlepších osm celků.
Když jistý Jamamoto, zástupce početného zástupu bavičů a komiků, nabízel nezletilé dívce alkohol a měl navrch neslušné návrhy, nikoho výrazně nepřekvapilo, že se s ním rozloučil jeho zaměstnavatel, "stáj" Jošimoto. Zájem veřejnosti a ohromnou odezvu ale přineslo prohlášení jeho kolegy Hagimota Kin čana, který cítil spoluzodpovědnost za čin, se kterým neměl ani zbla společného, a rozhodl se rozpustit populární amatérský baseballový tým, za který hrával i hříšník Jamamoto. Podpora zejména "domácích" fanoušků z prefektury Ibaraki, ale jeho rozhodnutí zvrátilo. Tým Ibaraki Golden Goals byl Kinčanovým "dítětem", projektem, kterým chtěl zvýšit popularitu amatérského baseballu (což se mu v zásadě podařilo).
Severní Korea oznámila prostřednictvím místní organizace Červeného kříže, že zastavuje veškerá vyjednávání o znovusetkání či spojování rodin, které rozdělila Korejská válka v padesátých letech. Reagovala tak na rozhodnutí Soulu zrušit humanitární dodávky rýže a hnojiv na Sever. Podle jihokorejské organizace Good Friends, která v komunistické Severní Koreji organizuje potravinovou pomoc, trápí Sever astronomická inflace a neúroda.
Vláda schválila finanční odškodnění emigrantům, kteří v rámci vládního programu odešli po skončení druhé světové války do Dominikánské republiky, kde pro ně tehdejší japonská vláda nebyla schopna zařídit slíbené podmínky. Poškozená strana na oplátku oznámila, že se nebude odvolávat proti rozsudku, který sice uznal jejich právo na odškodnění, ale druhým dechem ho zamítl kvůli prošlé lhůtě k podání žaloby.
Japonská banka zrušila "nulovou doktrínu", tedy nízké úroky, které pomáhaly nastartovat spící japonskou ekonomiku. Odborníci se domnívají, že zvýšení úrokové sazby tentokrát rozvoj nezadusí.
Boj o premiérské křeslo pomalu spěje do finále. Fukuda, jeden z možných nástupců premiéra Koizumiho, oznámil, že na tento post kandidovat nebude.
Média dále rozplétají aféry kolem vraždy dvou dětí v prefektuře Akita, v níž je obviněna a zatčena matka jednoho z nich, a jednadvaceti obětí technické závady na plynovém ohřívači vody, za které je dle všech indicií zodpovědná firma Paloma. Zatím ale ani jeden případ nedospěl k rozuzlení.
Manželka druhého syna japonského císaře oznámila, že bude rodit pravděpodobně předčasně a navíc císařským řezem. Lékaři se totiž obávají, že by klasický porod mohl způsobit silné krvácení.
Jokozuna Asašórjú fenomenálně zvítězil v letním turnaji sumó, který právě dnes skončil v Nagoji. Jedinou porážku mu připravil v poslední den další mongolský rikiši Hakuhó, kterému díky dvěma porážkám uniklo "povýšení" na nejvyšší stupeň jokozuna.
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama