Stalo se minulý týden

17. července 2006 v 16:09 | niko a pepáš |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Ani tento týden nezmizela Severní Korea ze stránek novin a televizních obrazovek. Bezpečnostní rada OSN nakonec přijala okleštěnou verzi deklarace neobsahující konkrétní ekonomické sankce a severokorejští komunisté si záhy připsali do sbírky další rekord. Během pouhých 45 minut tento text odmítli a zdůraznili, že budou v testech řízených střel pokračovat. V Japonsku se zatím objevil i názor, že nejlepší obrana jest útok - tedy nečekat, až Severní Korea vyšle směrem k Japonsku další rakety, a preventivně její raketové základny zlikvidovat. Není třeba dodávat, že tyto hlasy sklidily okamžitě tvrdou kritiku v Číně i Jižní Koreji.
Premiér Koizumi navštívil před sumitem G8 Blízký východ, ale v Izraeli mají teď mnohem ožehavější problémy než severokorejský jaderný program a mezikontinentální střelu Tepodon 2.
Během nepřítomnosti Koizumiho mají myši pré - právě se v televizi debatuje, kdo by měl odstupujícího premiéra nahradit a jaké úkoly před ním stojí. Největší podporu má zatím vícepremiér Abe, bez šancí není ani současný ministr zahraničí Aso, bývalý vícepremiér Fukuda či jedna z hlavních postav republikánů Maehara. No, nechme se překvapit.
Kromě mezinárodní situace bude, zdá se, brzy horko i v japonských domácnostech. Schválen byl zákon, který od roku 2007 přiznává ženám v domácnosti až padesátiprocentní podíl mužova důchodu naspořeného během společného manželství (jedná se o zaměstnanecké důchody, druhý pilíř důchodového pojištění, který v Čechách nemáme). Od roku 2008 pak o podílu manželů nebude rozhodovat soud a oběma připadne automaticky rovná polovina. Vzhledem k tomu, že v posledních letech počet rozvodů klesá, předpokládá se, že ženy čekají na to, až nový zákon vstoupí v platnost. Tuto domněnku potvrzuje i průzkum z tohoto týdne. Podle jeho výsledků plánuje rozvod 5 procent žen, jejichž manželství trvá 25-29 let.
Na těžké chvilky se musí připravit i státní zaměstnanci. Vláda oznámila, že sníží jejich počet. Podle konkrétních opatření se ale zdá, že 40 procent z rušených míst bude pouze přeskupeno, převedeno či přejmenováno - čili židle zůstane. Učitele zase podle všeho čekají zkoušky - podle připravovaného návrhu bude nutné v pravidelných intervalech obnovovat učitelskou licenci, od čehož si odborníci slibují, že pedagogové tak budou nuceni nejen k sebevzdělávání ve svém oboru, ale povinné "předzkouškové" semináře jim pomohou zvládat aktuální problémy mladé generace.
Před zkouškami se člověk zapotí, ale minulý týden tekl pot z čela doslova každému. Zvláště v prefektuře Šizuoka atakovaly teploty 38 stupňů, ale ani Tokio a další místa nezůstala pozadu. Letní horka si vyžádala i první životy. Zabíjel ale i déšť. Slivoňové deště jsou letos obzvláště vytrvalé a přívalové lokální srážky, které za půl dne snesou z oblohy tolik vody, co napadne ve středních Čechách za půl roku, způsobily záplavy a sesuvy půdy. Zvláště sesuvy, tolik časté v příkrých japonských horách, pohřbily už několik domů, v prefektuře Jamagata způsobily vykolejení vlaku.
Žízeň se dá dobře zchladit vodním melounem. Pokud nevíte, který si vybrat, napoví vám soutěž uspořádaná v prefektuře Kumamoto. Vítěz se pochlubil úctyhodným kouskem o váze 108 kilogramů. No, tomu říkám meloun!
Po krátkém ochlazení zpátky do horkých plamenů - prefektura Nagano kroutila nějakou dobu hlavu nad zhruba dvaceti úmyslně založenými požáry. Lámali si s tím hlavu do té doby, než byly na blogu jedné místní "vycházející hvězdičky" nalezeny fotografie a řada informací o jednotlivých požárech. Svých pět vteřin slávy si dívka prožila v doprovodu policejní eskorty...
Zatčení za založení požáru je nasnadě, v tokijské čtvrti Nakano byl ale zatčen jeden pán za "šíření pachu." Dotyčný na své zahrádce skladoval vlastní výkaly a vůbec všelijaké smradlavé věci. Sousedům došla trpělivost a věc do rukou vzala policie - což o to, důkazů bylo dost, ale jejich sběr...
Nevyplácí se ani číst cizí textové zprávy. Žárlivá manželka nejenže kontrolovala sms v partnerově mobilu, ale přes internet si nechala přeposílat zprávy od pravděpodobné manželovy milenky. K této operaci použila neoprávněně manželovo heslo, navíc tím zasáhla do soukromí třetí osoby a....čekalo ji zatčení. Doplatila na relativně nový zákon o ochraně osobních informací.
Velkou pozornost poutala minulý týden firma Paloma vyrábějící plynové ohřívače vody a boilery. V druhé polovině osmdesátých přišlo díky technické závadě na jejich výrobku o život možná až dvacet lidí. Paloma odpovědnost popírá, ale jisté je, že bezpečnostní pojistka, která měla zastavit přívod plynu, když zhasne plamen ohřívače vody, selhala a výše zmíněné oběti zemřely na otravu oxidem uhličitým. Firma se brání tím, že vada nebyla přímo na výrobku, ale vznikla až úpravami, které měla na starost společnost Paloma Servis. Teď jen dokázat, že Paloma a Paloma Servis nemají nic společného.
"Kdepak nějaký průtokový ohřívač. Termální lázně jsou termální lázně..."

Z velkého průšvihu se ovšem nevylže jistý zaměstnanec pojišťovny Daiiči Seimei. Po práci skočil na pár skleniček a usnul na chodníku. S taškou mu zmizela i data a osobní údaje zhruba 120 klientů.
Na ostrově Hokkaidó se zastavil čas. Nádražní budova města Hakodate přišla o svůj symbol, když se náhle zřítila asi sedmnáctikilová velká ručička. Naštěstí nebyl nikdo zraněn.
Dcera mladšího bratra následníka trůnu Mako vyrazila do Evropy. Jako první členka císařské rodiny si okusí pravou "home stay". Za cíl si vybrala rakouskou Vídeň a účel cesty: zdokonalit se v angličtině.
Pokud už je toho na vás dost, nabízíme chvilku oddechu na veletrhu hraček, který byl zahájen v Tokiu. Největším hitem je ale hračka pro dospělé - trénink mozku - různé sbírky úloh, hříček a testů majících zlepšit mozkovou aktivitu, paměťovou schopnost či chránit před alzheimerovou nemocí. Nedělá vám problém dělat dvě věci najednou? Pak máte napůl vyhráno!
Velký zvrat přineslo vyšetřování v prefektuře Akita. Hatakejama Suzuka, zatčená za vraždu malého chlapce Gókena (za tento čin už byla i obviněna), se během vyšetřování přiznala i k zavraždění vlastní dcery Ajaky, jejíž smrt původně policie uzavřela jako nehodu.
V Nagoji byl zahájen letní turnaj sumó. Po zranění se vrátil jokozuna Asašórjú i ózeki Točiazuma. Jedenavacetiletý Hakuhó, který je adeptem na druhého jokozunu (jokozuna je nejvyšší stupeň, jehož držitelé mohou být současně pouze dva zápasníci rikiši - jeden za Východ a druhý za Západ), už dvakrát odešel k kolbiště poražen, a jeho sen se začíná pomalu rozplývat. Zatím pouze Asašórjú kráčí turnajem neporažen, jedinou porážku mají na svém kontě Točiazuma a Čijotaikai. Ruský rikiši Rohó po porážce (právě od ózekiho Čijotaikai) napadl kameranama a rozbil skleněnou dveřní výplň, za což byl na tři dny z turnaje vyloučen a znovu rozpoutal debatu o tom, že zahraniční zápasnící chápou sumó jako obdobu řecko- římského zápasu a ignorují obřadná pravidla a duchovní obsah (o tom, že sumó není sport, ale součást šintoistického obřadu svázaná řadou rituálních předpisů, ani není třeba mluvit.)
Pondělí sedmnáctého byl oslaven Svátek moře.
Poslední skupina vojáků japonských jednotek sebeobrany byla přesunuta do Kuvajtu, kde začne postupné stahování do Japonska.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hanci hanci | Web | 18. července 2006 v 15:48 | Reagovat

Je vidět, že se státními zaměstnanci je to všude stejné.

Ten zákon o důchodovém zabezpečení mně připadá dobrý. Také si myslím, že jsou výborné ty zkoušky učitelů, to by mělo být i unás.

Teploty přes třicet stupňů jsou opravdu hrozné, u nás ohlašují teploty až třicet pět stupňů v příštích dnech. Už se těším na zimu.

Opět dík za výborné zpravodajství. Hezké dny celé rodince.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama