Uhlíři 炭焼き

23. července 2006 v 14:58 | pepáš a niko |  Ze Sněhové země
Léto není zrovna ideální období na pálení dřevěného uhlí. Slivoňové deště ne a ne skončit, vzduch i dřevo jsou přesycené vlhkostí. Stejně tak není dobré jaro, kdy stromy ženou mízu do korun. Takže pokud budete vybírat kvalitní dřevěné uhlí, sledujte datum výroby - nejlepší je leden či únor, kdy stromy odpočívají.
Ale marná sláva, v těchto uhlířských chýších se musí pálit uhlí pořád. Poražené kmínky se nechají pár dní odležet, a pak se v peci kama zhruba pět dní zvolna pálí. Dřevěné uhlí vytažené z pece se zahází popelem smíchaným s vodou a nechá se zchladit. Teprve pak je dřevěné uhlí sumi, zvonící jako kov, hotovo.
No, a pokud vás jen tak z legrace napadlo, jak by asi vypadal vypálený ananas, pak vězte, že nějak takhle:
Dřevěné uhlí se v minulosti používalo v ohřívadlech hibači k vytápění místností a pochopitelně v kuchyních při přípravě pokrmů. Dnes se bez sumi neobejde oblíbené barbecue, ale i ryby (a zvláště takový úhoř) připravované na dřevěném uhlí platí za to nejlepší, co si můžete v restauraci objednat.
TOPlist
夏は決して炭焼きに適している季節ではありません。梅雨はまだ終わっておらず、空気も材木も湿っています。春もまた、炭焼きに良い季節とはいえません。目を覚ました木々の中で、樹液が勢いよく巡っていますから。というわけで、もしも質の良い炭を手に入れたいと思ったら、製造日を調べてみてください。一番良いのは、1月か2月、木々が休息をとっているときに作られた炭です。
それでもこの炭焼き小屋では常に炭を焼かなければなりません。切り倒された木の幹を数日間寝かし、その後、窯の中で5日間にわたってじっくりと焼きます。窯から出された幹に水と灰を混ぜたものをかぶせ、温度を下げていきます。こうして炭ができます。たたくと金属的で澄んだ音色がする炭のでき上がりです。炭になるのは、何も樹木ばかりではありません。どんぐりや、レモン、サザエの殻に、パイナップルだって炭になるんですよ。
かつては火鉢やいろりなどで日常的に使われていた炭。今ではバーベキューのときに使うくらいでしょうか。もちろん、うなぎの蒲焼など、やっぱり炭火で焼いたものが一番ですね。
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dancer Dancer | 24. července 2006 v 10:25 | Reagovat

Dotaz: Zvoní i ten ananas, když se na něj klepne? :-)

2 pepáš a niko pepáš a niko | 24. července 2006 v 14:01 | Reagovat

Ani ho nenapadne.

Ale zvláštně voní - i po několika dnech v peci si uchoval trochu své typické sladké vůně.

3 chaki chaki | Web | 24. července 2006 v 14:25 | Reagovat

Srdecne zdravim z evropske vyhne!

Drevene uhli je vazne uzasny material - jak je videt z jednoho cisla casopisu Nipponia (viz WEB^)!

Mimochodem, meli jste moznost ochutnat ty mentolove bonbony s obsahem (i vzhledem) dreveneho uhli ("Shinrin no osumitsuki")??

To mne v Japonsku vzdy fascinuje (opravdu to miluju!): tak nezmerne mnozstvi nejruznejsich chuti a prichuti ve fantastickych kombinacich (jako napr. wasabi zmrzlina...)

4 chaki chaki | 24. července 2006 v 14:41 | Reagovat

no to je skandal (^_^)

ja jsem tu informaci o bonbonech cetl v mem (papirovem) vytisku casopisu Nipponia c.19 a pouze jsem pripojil adresu jeho elektronicke podoby... az teprve po umisteni meho komentare jsem pro kontrolu navstivil tu stranku a zjistil, ze zrovna u tech bonbonu (Charcoal candy sticks) je chybny anglicky text (v Japonstine je to dobre)!

Ma tam byt asi toto (letmo prelozeno): po staleti lide veri, ze drevene uhli napomaha traveni, coz je duvodem pro jeho uzivani v orientalni medicine. Zobrazene cukrovi vypada jako kousky dreveneho uhli, ktere take i obsahuje...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama