Co nového v Japonsku

21. srpna 2006 v 20:20 | pepáš a niko |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Výpadek techniky a časové vytížení nás od psaní blogu trochu zdrželo - ve stručnosti tedy hlavní události posledních týdnů.
Číslem jedna byla bezesporu svatyně Jasukuni. Jako každý rok i letos se v ní poklonil premiér Koizumi duším těch, kteří položili životy ve válkách, jež Japonsko vedlo. Kritiku nejen z Číny a Koreje, ale i z vlastních řad, si každoročně vysluhuje proto, že mezi osoby uctívané v tokijské Jasukuni jsou zařazeni i váleční zločinci odsouzeni Tokijským tribunálem po skončení druhé světové války. Vlnu nevole vzbudilo i to, že si Koizumi letos pro návštěvu svatyně vybral 15. srpen - tedy den výročí skončení druhé světové války.
Sledovaností několikrát vyšší, než se může pochlubit profesionální liga, skončilo klání středoškolských baseballových týmů. V tradičním turnaji Kóšien zvítězila tokijská Waseda (škola přislušící ke slavné stejnojmenné univerzitě).
"Kimarite wa, hanacukami. Hanacukami ni jori Širokuma no kači de gozaimasu."
"Vítězným chvatem byl úchop nosu. Bílý medvěd zvítězil úchopem nosu." Kdepak sumó.....
Zápasníci rikiši opustili Japonsko. Poprvé po skončení druhé světové války se odebrali na Taiwan, kde se koná velké soustředění před blížícím se zářijovým turnajem sumó. Rikiši Kjokušúzan byl reportéry přistižen, jak tráví večer v dámské společnosti - později vyšlo najevo, že se jedná o jeho choť, a mediální hovory se opět stočily k formě jednotlivých zápasníků a hlavně k tomu, zda-li ózeki Hakuhó tentokráte uspěje a stane se jokozunou...
Nevyřešená otázka severních ostrovů - o které se Japonsko pře s Ruskem - byla jednou z příčin tragédie, která se odehrála u ostrova Hokkaidó. Ve vodách, na které si dělají nárok jak Japonsko tak Rusko, zahájila loď ruské pobřežní hlídky palbu na japonskou rybářskou loď. Jeden z rybářů byl zabit, zbylí tři zajati. Ruská strana argumentuje tím, že loď neodpovídala na výzvy pobřežní hlídky a neměla vyvěšenou vlajku. Na její palubě pak Rusové zajistili ulovené chobotnice, jejichž lov Rusko v této oblasti zakazuje - ruská strana tak argumentuje zesílením boje proti ilegálním rybolovu.
Císařská rodina doprovodila princeznu Kiko do nemocnice, kde byla hospitalizována kvůli přípravám na porod, jenž bude s ohledem na zdravotní stav princezny a řadu dalších okolností proveden císařským řezem. Narodit se má chlapec, a tak se spekuluje o tom, že se jedná o budoucího následníka trůnu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tsubasa Tsubasa | 26. srpna 2006 v 16:52 | Reagovat

ty jsi z japonska ?

2 pepáš a niko pepáš a niko | 28. srpna 2006 v 14:25 | Reagovat

jak se to vezme..napul....

NIKOは日本出身で、ペパーシュはチェコ出身だよ。

3 Tomášek Tomášek | 6. září 2006 v 20:20 | Reagovat

Tak zprávy o narození královského synka už dorazily i k nám. Všem japoncům gratulujeme ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama