Stalo se na sklonku srpna

28. srpna 2006 v 18:21 | niko a pepáš |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Skoro se zdá, že není pomalu o čem psát. Snad je to únavou z horka, ale ani televizní zprávy na veřejnoprávním kanále nepřinášejí v posledních dnech mnohem zajímavého. Tématem týdne je bezesporu "kapesníčkový princ" alias nadhazovač Saitó, člen vítězného týmu baseballové turnaje středních škol. Bleděmodrý kapesník, kterým si při zápase stíral pot, se stal velice dobře prodávanou komoditou a řada obchodů hlásí: vyprodáno. Zástupy fanynek okupují den co den hřiště, na kterém se japonský středoškolský výběr připravuje na zápasy ve Spojených státech. Média rozebírají Saitóovu budoucí kariéru.....
Jak jsme říkali, snad za to mohou zmíněná horka. O tom by ostatně mohli vyprávět v Hirošimě, kde během výcviku omdlelo a s úžehem bylo převezeno do nemocnice 11 policistů. Teplota toho dne se vyšplhala na 35 stupňů.
"Kdyby ti policisté z Hirošimy podrželi deštník nad hla..vou,,tááák. Asi takhle, ne. Tak by se jim ze sluníčka špatně neudělalo. A mimochodem, ty máš deštník kde, tati?"
V obchodním domě na tokijské Ginze zaútočila zatím neznámá žena na prodavačku a deštníkem ji bodla do oka. Podle svědků byla nespokojená se zbožím v dotyčném obchodě.
Ani sadaři nemají konec srpna jednoduchý. V prefektuře Óita bylo těsně před sklizní odcizeno na 1200 kusů vysokojakostních hrušek naši. V Aomori neřádili zloději, ale medvědi, kteří spořádali na tři tisíce jablek. Pokud znáte ceny ovoce v Japonsku, snadno si odvodíte, že to byl jeden z nejdražších medvědích rautů v dějinách.
Na příletové dráze kumamotského letiště byla objevena díra o průměru zhruba 30 centimetrů - pachatelem je pravděpodobně blesk. Závada byla ale naštěstí objevena včas a během odklonu několika spojů opravena.
V posledních dnech se také vede debata o tom, kam až může vést ochrana osobních dat. Může za to zdánlivě nesouvisející nehoda, kdy dítě strčilo prsty do skartovacího přístroje. Do zavedení zákona o ochraně osobních dat bylo možné vidět skartovačky leda na úřadech a ve firmách, v současnosti se však staly součástí běžných domácností.
Na závěr se vlna kritiky snesla na zaměstnance veřejné správy. Nejprve byl v prefektuře Mijagi ve městě Sendai zatčen zaměstnanec městských vodovodů, neboť pod záminkou pravidelné kontroly vnikl do několika bytů a znásilnil sedm žen. Úředník wakajamské radnice (ve stejnojmenné prefektuře) se pod zámkem ocitl za to, že si výhružkami vynucoval společnost ženy ze sousedství. A do třetice - podnapilý úředník radnice ve Fukuoce automobilem srazil a zabil tři děti.
Premiér Koizumi si závěr kariéry "zpříjemnil" návštěvou Kazachstánu, zatímco v Japonsku pokračují debaty o jeho nástupci. Kandidáti pomalu představili své vize - zatím nejpravděpodobnější vítěz, současná pravá ruka premiéra, Abe Šinzó, promluvil o nutnosti sepsat vlastní japonskou ústavu (ta současná je dílem americké poválečné správy), současný ministr financí Tanigaki stále zdůrazňuje potřebu zvýšení spotřební daně, kterou chce pokrýt rostoucí náklady na sociální a zdravotní péči. Současný ministr zahraničí Aso Taró zase představil plán školské reformy. Zásadní pro všechny kandidáty ale bude podpora, kterou se jim podaří vyjednat u jednotlivých frakcí, jež existují v rámci jejich vlastní strany - tedy vládnoucích liberálních demokratů. (Právě Abe má za zády silnou frakci bývalého premiéra Moriho.)
Minulý týden jsme opomněli velký výpadek elektřiny v oblasti hlavního města. Příčinou nebyla síť přetížená klimatizacemi a větráky, ale jeřábová loď, která během manipulace zavadila o dráty vysokého napětí. Více jak čtyři hodiny byly kanceláře, nádraží a domácnosti v centrálním Tokiu bez dodávek elektřiny. Ve zprávě, kterou tento týden prezentovaly rozvodné závody, se ale píše, že obnovit dodávku proudu se podařilo už po třech hodinách.... :-O
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama