Září 2006

Co se kolem povídá...?

29. září 2006 v 6:06 | pepáš a niko |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Mluví se teď pochopitelně o nové japonské vládě. Poté co byl Abe Šinzó s velkým náskokem před ostatními kandidáty zvolen šéfem liberálních demokratů, vystřídal Koizumi Džun´ičiróa i v křesle premiérském. 26. září totiž obě komory japonského parlamentu jmenovaly Abeho novým ministerským předsedou, a ten záhy představil nový kabinet. Před novým týmem (ač se jedná o vládu stále stejné strany (LDP), zůstal na svém místě pouze ministr zahraničí Aso Taró) stojí školská reforma, urovnání vztahů s Čínou a Koreou, pochopitelně i problém severokorejský (na řešení únosů japonských občanů severokorejskýmii komunisty byl zřízen speciální ministerský tým) a celá řada nutných reforem v ekonomické oblasti.
Minulý týden proběhla také japonská akce Kryštof. Po několika nehodách způsobených pod vlivem alkoholu a pod zjitřeným zájmem médií, přiostřila policie kontroly, prováděla preventivní kontroly a informační kampaně. Nezabránilo to však tragické nehodě, která sice nebyla spojena s alkoholem, ale jejíž obětí se v prefektuře Saitama staly děti z mateřské školky. Kvůli manipulaci s přehrávačem si řidič nevšiml zástupu dětí s vychovatelkami...
Velké škody, včetně vykolejení vlaku, způsobil minulý týden na jihu Japonska třináctý tajfun letošní sezóny. Na jednom místě bylo dokonce pozorováno tornádo. V současné době řadí patnáctý tajfun ma Filipínách.
"Ať si tajfun klidně přijde...já jsem připraven...."
Korupce ve státní správě se ocitá na pranýři pravidelně, v poslední době zvláště v souvislosti s aférou v prefektuře Gifu. Tamější úředníci nashromáždili z veřejných peněz úctyhodnou sumu, kterou již využívali nebo hodlali využívat k osobním potřebám, a zrovna včera byly v této souvislosti zvěřejněny tresty - postihy od trestního stíhání, propuštění, suspendací až po srážky z platu a pokuty postihly přes čtyři tisíce zaměstnanců prefekturální správy. Současně skončil ve funkci i fukušimský prefekt. Jeho bratr, ředitel stavební firmy, byl totiž zatčen pro podezření z korupce při zadávání veřejných zakázek.
O tom že spravedlnost je nejen slepá, ale má i krátkou paměť, se přesvědčili příbuzní oběti, která byla zavražděna před 28 lety v Tokiu. Vrah tělo oběti (učitelky základní školy, vrah v té době pracoval jako školní ochranka) ukryl do země pod svým domem a zřejmě by tento případ zůstal navždy nedořešen, kdyby se radní nepustili do stavby nové silnice. Plánováná stavba protínala vrahův dům, takže se dotyčný, když už bylo jasné, že se bude muset stěhovat, rozhodl vše nahlásit na policii, "aby pak, až by ostatky byly při stavbě objeveny, nebyl kvůli tomu mumraj v médiích." Od činu ale uplynulo více jak 20 let, a tak vraha, jenž se ke všemu přiznal, nemůže žádný soud poslat za mříže. Trestní zákon je sice krátký, ale příbuzní zavražděné zkusili využít zákoník občanský. Soud jim přiřkl směšné odškodné 3 milióny 300 tisíc jenů.
Legenda japonského baseballu, trenér Ó, který koučoval reprezentaci při vítězném tažení v letošní World Baseball Classics, byl snad již definitivně propuštěn z nemocnice po léčbě rakoviny žaludku. V zámoří zatím taktéž vyléčený (zlomené zápěstí) "Godzilla" Macui posílá jeden míč za druhým na tribuny, tradičně se daří i další ikoně japonských kluků Ičiróovi.
V neděli skončil podzimní turnaj sumó. Zvítězil držitel nejvyššího titulu jokozuna zápasník Asašórjú z Mongolska. Velmi dobrý dojem zanechal Rus Rohó, mladičký zápasník Kise no Sato překvapil vítězstvím nad jokozunou, krásnou techniku po celou dobu předváděl Aminišiki. Mongolský zápasník Ama, ač tělesnou konstrukcí zápasníka sumó moc nepřipomíná, bojoval až do posledních chvil o celkové vítězství. Hakuhó, taktéž mongolský borec, který měl políčeno na zisk nejvyššího titulu, si na konto připsal rovných sedm porážek, a na jokozunu bude muset v nejbližší době zapomenout.
Zemřel herec Tamba Tecuró, který se objevil po boku Sean Conneryho v příbězích o slavném agentovi 007.
Po obnovených dodávkách amerického hovězího přichází logické pokračování. Řetězec Jošinoja přichází se svátky pochoutky gjúdon - hovězího masa s rýží.
Drobný požár ve výměníku na tokijském nádraží vyřadil na několik hodin z provozu linku Kéjósen, takže se zhruba devadesát tisíc lidí včera ráno nedostalo včas do práce a do školy.

Hlásí se Niigata

29. září 2006 v 4:50 | pepáš a niko |  Pracovní záležitosti
Září se proměnilo v trochu roztěkaný měsíc, a tak se až na jeho samém sklonku opět hlásíme z Japonska.
Jak píše Michal v komentáři k cikádám, zní teď ze zahrad a polí koncerty cvrčků. Rýže, která se se ze svěže zelené proměnila na zlatou, už z většiny políček zmizela a krajina je vyplněna vůní rýžové slámy. Přišel podzim.

Co přinesl začátek září

7. září 2006 v 11:03 | pepáš a niko |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Září přineslo dvanáctý tajfun letošní sezóny. Přišel zcela nezvykle z východu a v Pacifiku nabral pořádnou sílu. Naštěstí po několika dnech změnil směr a zamířil na sever. Tím vzaly za své i obavy, že mimořádně silný tajfun vstoupí na japonskou pevninu.
"Tak přijde ten tajfun, nebo ne... Tohle nejsou žádné vlny, jak má člověk surfovat...?!"
Včerejší den znamenal velmi šťastnou zprávu nejen pro císařskou rodinu, ale prakticky pro celé Japonsko. Po více jak čtyřiceti letech se v rodině císaře Akihita narodil mužský potomek. Sice má něco málo přes dva a půl kilogramu a měří 48 centimetrů, ale má se čile k světu. V pořádku je i jeho maminka, princezna Kiko, která kvůli obavám lékařů porodila, jak bylo ostatně avizováno již několik týdnů předem, císařským řezem. Japonsko sice trápí klesající porodnost, ale princezna Kiko a její manžel Akišino no Mija (mladší bratr následníka trůnu Naruhita) přivedli na svět (po dvou dcerách) již třetí dítě. Ze Sappora na ostrově Hokkaidó, kde zrovna pobývali, pozdravil svého vnoučka japonský císařský pár, na řadě míst se konaly oslavy, lidé podpisují blahopřejné listiny atd. atd. Oddechli si i politici. Už se totiž vážně začalo uvažovat o změně zákonů určujících nástupnictví na japonském císařském dvoře tak, aby se císařovnou mohla stát i žena (následnicí trůnu se tak teoreticky mohla stát dcera Naruhita a princezny Masako Aiko). Narozením chlapce se tato situace vyřešila sama a malý novorozenec (zatím nemá jméno, což je v Japonsku obvyklé - jméno se uděluje sedmý den po narození při rodinném obřadu meimei no gi) je po svém strýci a otci třetí v pořadí následníků na japonský trůn.
Vražda za 300 tisíc jenů. Na ostrově Hokkaidó si vraždu své matky objednal u spolužáka student vyšší střední školy.
Před soud předstoupili krátce za sebou dva "výtečníci", kteří už několik měsíců plní stránky novin a obsah večerních zpráv. Svou vinu uznal architekt Aneha, který falšoval výpočty o odolnosti budov proti zemětřesení. Během vyšetřování několikrát změnil výpověď a postupně se rozpadla jeho pečlivě budovaná image jako oběti tlaku stavařů a developerů, jemuž podlehl kvůli finanční tísni způsobené dlouhotrvající nemoci své manželky. První výpočty nefalšoval v roce 2003, ale už před deseti lety. Činil tak navíc vědomě a pro svůj vlastní zisk (Kdo by nezaměstnal architekta, který dokáže "v rámci platných předpisů" výrazně srazit náklady.). Na své nevině trvá bývalý šéf firmy Livedoor Horie Takafumi, který se před soudem zodpovídal za podvody při burzovních transakcích.
"Godzilla" Macui, hráč newyorských Yankees se po dlouhých týdnech, kdy léčil zlomené zápěstí, znovu objevil v zápase.
Hubenou výhrou 1:0 zvítězila fotbalová reprezentace nad Jemenem a kvalifikovala se na Asijský pohár.
Vražda dvacetileté studentky prestižní Specializované vyšší střední školy šokovala nejen prefekturu Jamaguči, kde se odehrála. Dnes bylo nalezeno tělo pravděpodobného vraha, teprve devatenáctiletého spolužáka zavražděné, jenž pravděpodobně spáchal sebevraždu. Policie ho podezírala od samého začátku, ale při pátrání nemohla kvůli zákonu na ochranu mladistvých použít jeho fotografii.
Opilý řidič v prefektuře Fukuoka způsobil nehodu, jejíž obětí se staly tři malé děti. Dnes policie obvinila i jeho přítele, který pachateli poradil, aby vypil větší množství vody a snížil tak výslednou hodnotu testu na obsah alkoholu v krvi.
Jako by nestačilo, že na Japonsko míří hlavice severokorejských komunistů, omylem "zaútočily" na vlastní civilisty námořní jednotky japonské sebeobrany v prefektuře Aomori. Při čištění zbraní spustila jedna loď omylem palbu a neřízené střely se prosmýkly jen několik málo metrů od obytných domů v blízkosti přístaviště, kde ke střelbě došlo. Části střel našla policie i ve střeše doků a v blízkém lesíku.