Co se kolem povídá...?

29. září 2006 v 6:06 | pepáš a niko |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Mluví se teď pochopitelně o nové japonské vládě. Poté co byl Abe Šinzó s velkým náskokem před ostatními kandidáty zvolen šéfem liberálních demokratů, vystřídal Koizumi Džun´ičiróa i v křesle premiérském. 26. září totiž obě komory japonského parlamentu jmenovaly Abeho novým ministerským předsedou, a ten záhy představil nový kabinet. Před novým týmem (ač se jedná o vládu stále stejné strany (LDP), zůstal na svém místě pouze ministr zahraničí Aso Taró) stojí školská reforma, urovnání vztahů s Čínou a Koreou, pochopitelně i problém severokorejský (na řešení únosů japonských občanů severokorejskýmii komunisty byl zřízen speciální ministerský tým) a celá řada nutných reforem v ekonomické oblasti.
Minulý týden proběhla také japonská akce Kryštof. Po několika nehodách způsobených pod vlivem alkoholu a pod zjitřeným zájmem médií, přiostřila policie kontroly, prováděla preventivní kontroly a informační kampaně. Nezabránilo to však tragické nehodě, která sice nebyla spojena s alkoholem, ale jejíž obětí se v prefektuře Saitama staly děti z mateřské školky. Kvůli manipulaci s přehrávačem si řidič nevšiml zástupu dětí s vychovatelkami...
Velké škody, včetně vykolejení vlaku, způsobil minulý týden na jihu Japonska třináctý tajfun letošní sezóny. Na jednom místě bylo dokonce pozorováno tornádo. V současné době řadí patnáctý tajfun ma Filipínách.
"Ať si tajfun klidně přijde...já jsem připraven...."
Korupce ve státní správě se ocitá na pranýři pravidelně, v poslední době zvláště v souvislosti s aférou v prefektuře Gifu. Tamější úředníci nashromáždili z veřejných peněz úctyhodnou sumu, kterou již využívali nebo hodlali využívat k osobním potřebám, a zrovna včera byly v této souvislosti zvěřejněny tresty - postihy od trestního stíhání, propuštění, suspendací až po srážky z platu a pokuty postihly přes čtyři tisíce zaměstnanců prefekturální správy. Současně skončil ve funkci i fukušimský prefekt. Jeho bratr, ředitel stavební firmy, byl totiž zatčen pro podezření z korupce při zadávání veřejných zakázek.
O tom že spravedlnost je nejen slepá, ale má i krátkou paměť, se přesvědčili příbuzní oběti, která byla zavražděna před 28 lety v Tokiu. Vrah tělo oběti (učitelky základní školy, vrah v té době pracoval jako školní ochranka) ukryl do země pod svým domem a zřejmě by tento případ zůstal navždy nedořešen, kdyby se radní nepustili do stavby nové silnice. Plánováná stavba protínala vrahův dům, takže se dotyčný, když už bylo jasné, že se bude muset stěhovat, rozhodl vše nahlásit na policii, "aby pak, až by ostatky byly při stavbě objeveny, nebyl kvůli tomu mumraj v médiích." Od činu ale uplynulo více jak 20 let, a tak vraha, jenž se ke všemu přiznal, nemůže žádný soud poslat za mříže. Trestní zákon je sice krátký, ale příbuzní zavražděné zkusili využít zákoník občanský. Soud jim přiřkl směšné odškodné 3 milióny 300 tisíc jenů.
Legenda japonského baseballu, trenér Ó, který koučoval reprezentaci při vítězném tažení v letošní World Baseball Classics, byl snad již definitivně propuštěn z nemocnice po léčbě rakoviny žaludku. V zámoří zatím taktéž vyléčený (zlomené zápěstí) "Godzilla" Macui posílá jeden míč za druhým na tribuny, tradičně se daří i další ikoně japonských kluků Ičiróovi.
V neděli skončil podzimní turnaj sumó. Zvítězil držitel nejvyššího titulu jokozuna zápasník Asašórjú z Mongolska. Velmi dobrý dojem zanechal Rus Rohó, mladičký zápasník Kise no Sato překvapil vítězstvím nad jokozunou, krásnou techniku po celou dobu předváděl Aminišiki. Mongolský zápasník Ama, ač tělesnou konstrukcí zápasníka sumó moc nepřipomíná, bojoval až do posledních chvil o celkové vítězství. Hakuhó, taktéž mongolský borec, který měl políčeno na zisk nejvyššího titulu, si na konto připsal rovných sedm porážek, a na jokozunu bude muset v nejbližší době zapomenout.
Zemřel herec Tamba Tecuró, který se objevil po boku Sean Conneryho v příbězích o slavném agentovi 007.
Po obnovených dodávkách amerického hovězího přichází logické pokračování. Řetězec Jošinoja přichází se svátky pochoutky gjúdon - hovězího masa s rýží.
Drobný požár ve výměníku na tokijském nádraží vyřadil na několik hodin z provozu linku Kéjósen, takže se zhruba devadesát tisíc lidí včera ráno nedostalo včas do práce a do školy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dancer Dancer | 29. září 2006 v 10:32 | Reagovat

Hezký přehled. Díky za něj. Už jsem si říkal, že je to nějak dlouho od posledních zpráv. Samozřejmě vím jak je obtížné najít si pravidelně čas na psaní.

Takže díky, díky, díky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama