Lví tanec

17. října 2006 v 14:27 | pepáš a niko |  Na cestách
Tradice lvího tance šišimai přišla z tchangské Číny a v Japonsku se záhy ustavila jako součást bugaku - dvorského tance doprovázeného hudbou. Později splynul s místními tradicemi, takže se lví tanec stal součástí jednak šintoistických tanců kagura, jednak byl (a dosud pochopitelně je) na různých místech provozován jako rituál vyhánění zlých duchů, rituál vítání Nového roku apod. Základ je vždy stejný - za doprovodu fléten šó no fue a bubínků kocuzumi nasadí tanečníci lví hlavu a "vypráví" příběhy.
Do šintoistické svatyňky Hie ve městě Macudo (prefektura Čiba) nezavítá pravděpodobně ani jediný turista, aby zhlédl tamější lví tance. Pod ztemnělou oblohou tu před zraky místních tři tanečníci převtělení ve lvi šiši předvádějí rituál předávaný z generace na generaci. Svitek, na kterém byla zachycena legenda místního lvího tance, se kdysi ztratil. Do současnosti se tedy zachovala jen forma, záleží pak už jen na vás, co si za pohyby lvů představíte. Lví tanečníci se svíjí, bojují mezi sebou, za okamžik sbíhají ze skaliska, které se před nimi vynořilo. Fantazii se meze nekladou. Tanec ve světle luceren a za zvuků bubínků a fléten působí opravdu velmi podmanivě.
Komorní, lépe řečeno rodinný ráz dodávají místním tanců děti, které schovány ve stínu sledují "strašidelné" lvy, ale za malou chvilku už hrají na honěnou s šibalem opičákem. Žadoní, aby si mohly koupit kyselou meruňku v karamelu či vylovit zlatou rybku...
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama