Sobotní zprávy

21. října 2006 v 17:03 | pepáš a niko |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Řetězec obchodních domů Tókjú oznámil, že zhruba v osmi jeho podnicích (především v Tokiu a Naganu) byly použity falešné dárkové karty a způsobily firmě újmu okolo dvou miliónů jenů. Pachatelé prý použili karty především na nákup potravin a pánské konfekce.
Od příštího roku se výrazně sníží kvóty, které Japonsku určují, kolik smí vylovit tuňáků. Jedná se zatím pouze o druh minami maguro (thunnus maccoyii), ale jelikož jsou kvůli vysoké spotřebě ohroženy i ostatní druhy, uvažuje se v budoucnu o rozšíření platnosti limitů i na ně. To je rána pro japonské chuťové buňky, žaludky i hospodářství - respektive rybolov.
"A to teď budeme jíst kytičky nebo co...."
Uplynulo přesně padesát let od uzavření Sovětsko-japonské deklarace. Při této příležitosti zmínil tajemník opozičních demokratů Hatojama, jinak též předseda Japonsko-ruské společnosti, že právě tento dokument brání konečnému územnímu vypořádání mezi oběma státy. Japonsko si dělá nárok na všechny čtyři ostrovy v kurilské oblasti, prezident Putin se však opírá právě o deklaraci z roku 1956, která Japonsku přiznává pouze dva z nich (Habomai a Šikotan). Hatojama zdůraznil, že i Spojené státy podporují japonský nárok na zbylé dva - tedy Etorofu a Kunaširi. V případě sporu o "severní ostrovy" jde především potenciální naleziště a bohatá loviště ryb. Zrovna před nedávnem byl ve sporné oblasti ruskou pobřežní hlídkou zastřelen japonský rybář a zbylí členové posádky zatčeni.
Krčař v prefektuře Kanagawa. Policie zaznamenala už čtyři případy, kdy zatím neznámý muž oslovil na ulici ženu a se slovy: "Máte ve vlasech ploštici. Zavřete oči, setřesu ji..." jim začal líbal krk, poté je políbil na ústa a prchl.
V šestačtyřiceti letech se jistý muž dozvěděl, že kvůli omylu v porodnici žil doposud s nepravými rodiči. Přišlo se na to v souvislosti s jeho onemocněním, kdy při testech krve eventuelního dárce nesouhlasil vzorek ani jednoho z domnělých rodičů. Tokijský magistrát, na kterého spadá zodpovědnost za tento omyl, celou záležitost uznal a oznámil, že se neohodlá odvolat proti odškodnému ve výši dvaceti miliónů jenů, které má dle soudu poškozenému zaplatit.
Lidové noviny sice napsaly, že Severní Korea slíbila skončit se svými jadernými zkouškami, ale o tom nic neříkal ani čínský emisar Tang Jiaxuan, ani americká ministryně Rice...severokorejská média zopakovala povědomě znějící věty o vřelém a přátelském vztahu s Čínu a společném úsilí vedoucímu k míru v regionu. (Druhý dechem ale severokorejští komunisté ostře kritizovali vojenské cvičení jihokorejských a amerických jednotek, které právě probíhá na Jihu.) Podle pozorovatelů byly navíc zaznamenány stejné aktivity, jaké bezprostředně předcházely prvnímu severokorejskému pokusu. Japonsko se drží přísných opatření, které vůči severokorejskému režimu přijalo, omezilo rybolov v oblastech blízkých Severní Koreji, jednotky japonské sebeobrany, stejně jako jejich jihokorejští kolegové, absolvovali cvičení s americkými vojáky.
Tabákové koncerny se chystají v Japonsku zavést automaty na karty. To by mělo zabránit mladistvým ke snadnému přístupu k tabáku, jaký jim v současnosti umožňují běžné automaty na mince. Registrace a vydání karty bude zdarma, stačí jen doložit věk.
Autobus s japonskými turisty havaroval v Turecku. Jedna žena zemřela, několik dalších cestujících je ve vážném stavu.
Hokkaidó trápí pytlácký lov mořské okurky, namako.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama