Stalo se v říjnu

19. října 2006 v 15:45 | pepáš a niko |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Celé Japonsko se pomyslně vrátilo do druhé poloviny osmdesátých let, kdy společnost šokovalo násilí ve školách a slůvko idžime - šikana bylo skloňováno ve všech pádech. Že tento fenomén z japonských škol dosud nezmizel, vypovídá i případ z prefektury Fukuoka. Psychická šikana a nátlak ze strany třídního učitele dohnala jednoho z žáků k sebevraždě. Svého svěřence pedagog častoval před celou třídou nadávkami typu "prase" a "lhář"... Pod vlnou kritiky se sesypal a v současné době je hospitalizován. Dnes také proběhla ministerstvem školství narychlo svolaná konference o problému šikany.
Soudní líčení v případu falšování výpočtů odolnosti budov proti zemětřesení přineslo první tresty. Šéf firmy, která měla jako nezávislý článek provádět kontrolu výpočtů, Fudžita si od soudu odnesl trest v podobě odnětí svobody na jeden rok. Také aféra kolem obchodování firmy Livedoor se začíná rozmotávat. Státní zástupce požaduje pro "dvojku" v pomyslném firemním žebříčku, bývalého manažera Mijaučiho, dva a půl roku. Pro jeho přímé podřízené a taktéž vysoce postavené představitele firmy pak rok a půl odnětí svobody.
Babička si porodila vnoučka. Tak shrnují aféru z města Suwa v prefektuře Nagano bulvární média. Jisté je, že ačkoliv zákony i profesní organizace "porod v zastoupení" zakazují, lékaři kliniky v městě Suwa vpravili vajíčko ženy, jež přišla kvůli rakovině o dělohu, do těla její matky, která před rokem porodila vlastního vnoučka. Celou záležitost zvěřejnili v době, kdy se v souvislosti s dalšími případy mluví o potřebě přizpůsobit japonské zákony pokrokům v medicíně.
Baseballová liga vstoupila do poslední fáze. O konečném vítězství se rozhodne mezi týmy Nippon Hamu a Čúniči.
Útoků medvědů na člověka letošní podzim přibylo. Kromě toho se oproti minulým létům zvýšil také počet případů otravy z hub. Prefektura Niigata zřídila například poradní centra, kde vám řeknou, jestli jste si z lesa přinesli (pokud vás tam nepřekvapí medvěd) houbu jedlou či jedovatou.
Necelý den strávila Condoleeza Rice v Japonsku, kde s ní o společném postupu v případu severokorejských jaderných zkoušek jednal mimojiné premiér Abe či ministr zahraničí Aso. Před chvíli se z jednání s Kim Čong-ilem vrátil do Pekingu vysoký představitel čínské vlády Tang Jiaxuan. I on by měl sejít s americkou ministryní - po Japonsku ji totiž čeká Jižní Korea a Čína. Japonská vláda dnes také ústy šéfa úřadu dementovala spekulace o tom, že by Japonsko mělo byť jen uvažovat o získání vlastních jaderných zbraní.
Město Jamaguči v prefektuře Niigata, které bylo před dvěma lety těžce postiženo zemětřesením, se potýká s úbytkem obyvatel a ekonomickými problémy.
Dělníci, kteří v osmdesátých letech razili tunely, se odškodného za onemocnění plic jen tak nedočkají. Stát se prostřednictvím ministerstva práce a sociálních věcí odvolal k vyšší soudní instanci.
V souvislosti se stárnoucí společností začíná Japonsku docházet pečovatelský a zdravotnický personál. Odpovědná místa si začínají lámat hlavu, jak alespoň udržet především mužskou část zaměstnanců, kterým pomalu rostoucí platy v tomto sektoru nedovolují ani založit rodinu.
Dvě verze závěti rozdělily rodinu, firmu, a tím i slavnou značku Ičizawa. Kjótský obchod i výrobní úsek nakonec soud přiřkl prvorozenému synovi. Čtvrtý syn, který měl obchod zdědit podle původní verze závěti, v pondělí předal obchod staršímu bratrovi, aby si opodál otevřel prodejnu se stejným sortimentem - vsadil přitom na kvalitní materiály a modernější design. Teprve zákazníci rozhodnou, kdo je skutečným dědicem marky Ičizawa.
Deep Impact dopoval. Fanoušci, kteří oblíbeného koníka následovali i na jeho poslední závod do Francie, jsou šokováni. Ve vzorku legendy, která na japonské půdě nenalezla přemožitele (v osudném posledním závodě kariéry skončil ve Francii třetí), se našla látka, která se obvykle používá k léčbě astmatu.Ve Francii je sice zakázána, nikoli však v Japonsku.
Po slunečných dnech přichází na japonské ostrovy studená vlna a s ní déšť. Listí javorů momidži se začíná odívat do červené.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomášek Tomášek | 20. října 2006 v 2:12 | Reagovat

Jak znám babičky, spousta by jich asi byla ochotná podobně pomoci dceři, jen aby měla vnoučka. No, uvidíme, jak si s tím etické komise a jiné úřady poradí ...

.. červené listí .. s tím jste loni začínali. Jak to vypadá s návratem?? ;-)

2 pepáš a niko pepáš a niko | 20. října 2006 v 2:55 | Reagovat

No jo..už je to rok. Utíká to. Předběžně to vypadá na přelom března a dubna....

Jedni rodiče podstoupili porod v zastoupení, tuším, že ve Spojených státech, ale japonské úřady jim odmítli zapsat dítě jako jejich vlastní. I soud rozhodl, že jim ho do matriky musí zapsat, ale státní správa si tvrdošíjně trvá na svém. No, etické komise mají co dělat...

3 serafX serafX | Web | 1. července 2008 v 14:24 | Reagovat

Je to zajímavý a hodně zamotaný případ.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama