Listopad 2006

Vodopád Naena no taki

18. listopadu 2006 v 9:46 | pepáš a niko |  Ze Sněhové země
Už je to nějaký týden, co sníh pocukroval vrcholky nedaleké hory Mjókó (2446m). Na jejím úpatí však ještě podzimní sluníčko seč může vyhřívá údolí, jimiž si do pobřežních nížin klestí cestu řeka Sekikawa. Čedičová skála, která stojí proudu v cestě, dala vzniknout vodopádu Naena no taki. V době jarního tání se z výšky 55 metrů valí tolik vody, že mu místní lidé přezdívají "vodopád zemětřesení". Na podzim se proud přece jen zklidní a okolní stráně vyzdobí javorové listí a zežloutlé jehlice modřínů, obojí zvoucí k lehké procházce do hor.

Sakuraja 櫻家

18. listopadu 2006 v 7:03 | pepáš a niko |  Ze Sněhové země
Čas od času se na našem blogu objevuje zmínka o vesnici Jahiko. Není zas až tak vzdálena od našeho Džóecu, ale čas od času využijeme pozvání známých nebo pohostinnost tradičního hotelu rjokan - v druhém případě se naším hostitelem stává pravidelně rjokan Sakuraja, který provozuje Kenčan, bývalý spolužák naší kamarádky.
Zatímco některé hotýlky jsou slavné svými lázněmi, Sakuraja je synonymem dobrého jídla. Z místních surovin kouzlí kuchař sezónní speciality, které harmonicky doplňuje niiigatská rýže košihikari a pochopitelně i dobré niigatské nihonšu - sake.
Na japonském rjokanu je příjemné, že odhodíte na chvilku všední šat a navléknete se do volné a příjemné jukaty, kterou v chladnějších měsících doplňuje kabátek haori. Většina hostů si s tím vystačí po celý pobyt a v dřevácích geta se procházejí po okolních obchodech či blízké svatyni a parcích. Sakuraja navíc nabízí pro dámy jukaty různých vzorů a barev, navíc si je můžete libovolně nakombinovat s ozdobným pásem obi.
Kromě pánských a dámských lázní nedávno v Sakuraje zřídili i rodinnou lázeň, kde si v zarezervovaný čas může v klidu celá rodinka včetně batolat ponořit do horké termální koupele. A kdyby vám to nestačilo, můžete se vydat do okolních kopců a využít některých dalších přírodních onsenů.
K ránu patří voňavá káva a povídání s hostitelem - tam také vznikl nápad napsat tenhle článek, tedy spíš PR. Mnohem více než tento text se povedly fotografie místních specialit, které vás do Jahiko, doufám, nalákají. Takže pokud budete mít někdy cestu do východního Japonska,neopomeňte navštívit hotýlek Sakuraja.
私たちのブログでは、折に触れ、新潟県の弥彦村を紹介してきました。弥彦村は上越市からそれほど離れていないので、友人を招待したり、旅館でくつろぐにはもってこいです。そして私たちが通う旅館が、友人のケンちゃんが切り盛りする割烹旅館、『櫻家』です。
温泉を売りにする旅館もありますが、櫻家の自慢はおいしい料理です。地元の食材を、季節に合わせてふんだんに用いた料理の数々は、新潟のお米コシヒカリや日本酒によく合います。
日本の旅館はとても快適で、館内では浴衣や羽織を着てすごし、ちょっとその辺に出るときは下駄を履いて行けます。櫻家では女性のためのサービスとして、色とりどりの浴衣や帯の中から、好きなものを選んで着ることもできます。
櫻家には温泉もありますが、男風呂女風呂のほかに家族風呂もあります。家族風呂では子ども連れのお客さんも、一家そろって気兼ねなくお風呂を楽しむことができます。それでも、もっと温泉を楽しみたい方は、村のあちこちにあるほかの温泉をめぐって歩くのもいいですね。
櫻家で一晩過ごした朝、おいしいコーヒーをいただきながら、この記事を書くことを思いつきました。行って、見ればPRですね。皆さんも、新潟を訪れる機会がありましたら、ぜひ櫻家へどうぞ!

Co nového v polovině listopadu

18. listopadu 2006 v 4:51 | niko a pepáš |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Vzpomínáte na problém s neodučenými světovými dějinami na středních školách? Již dva ředitelé škol spáchali v této souvislosti sebevraždu.
Jakoby nestačilo, že klesá celková porodnost, navrch ještě statistici zveřejnili, že se oproti létům minulým rodí stále větší podíl děvčat.
Pětadvacetiletý student jachetní školy Tocuka spáchal podle policie sebevraždu. Nebyla by to zas až tak zásadní zpráva, kdyby se ředitel tohoto ústavu před nedávnem nevrátil z vězení za "spartánský" styl výuky plný tělesných trestů a šikany. Pod takovým tlakem už v minulosti spáchalo několik jeho studentů sebevraždu nebo přišli k těžkým úrazům během výcviku.
Sedmého listopadu dorazil ministru školství dopis, že pokud do osmého nevyřeší problém šikany, spáchá pisatel 11. listopadu sebevraždu. Zveřejnění tohoto psaní inspirovalo dalších šestnáct studentů či studentek k napsání stejné výzvy - jedenáctého však k žádné sebevraždě nedošlo. Nicméně takřka každý den přinesou média zprávu o dalším problému šikany a (bez ohledu na datum 11.11). se sebevraždy staly každodenní součástí zpráv.
Šikana a neodučené (ač povinné) Světové dějiny se také staly jedním z hlavním argumentů opozice, když demonstrativně opustila jednací sál Parlamentu těsně před hlasováním o novém Školském zákonu. Ten byl nakonec hlasy koaličních stran schválen. Kromě současným palčivých problémů, vyhrocených rostoucím počet sebevražd studentů, kritizovala opozice i další bod nového zákona, který premiér Abe považuje za jeden z pilířů své politiky. V novém zákoně se totiž píše, že žáci a studenti mají bý vychovávání k lásce k vlastní zemi (aikokušin 愛国心) - opozice to považuje za jasný odklon od pacifistického a antimilitantního směru, kterým se ubralo poválečné Japonsko, a nebezpečný návrat k nacionalistickým ideám. Premiér Abe argumentuje tím, že se nejde donekonečna omlouvat a stydět za věci, které se udály během druhé světové války a před ní, a že je potřeba vychovávat sebevědomé světoobčany.
Nejnovější průzkumy ukázaly, že celá čtvrtina psích miláčků chovaných v Japonsku trpí obezitou.
Sedmého listopadu zpustošilo tornádo část obce Sarumačó na ostrově Hokkaidó. V ubytovně stavebních dělníků zemřelo devět lidí, přeživší vzpomínali v nemocnici, jak je větrná smršť odhodila někdy padesát, někdy sto metrů... V následujících dnech způobila menší tornáda škody v podobě poškozených střech, oběti na životech již naštěstí nebyly. V niigatském přístavu poryv větru skolil obří jeřáb a ve vesnici Jahiko vítr vyvrátil prastarý strom sugi (kryptomerie, japonský cedr) v místní svatyni. Meteorologové se domnívají, že příčinou jsou letošní relativně vysoké teploty, které zvláště na severním Hokkaidu výrazně převyšují dlouhodobé průměry. Kromě tornáda je dalším důsledkem i javorové listí, které během tohoto nezvykle teplého podzimka ne a ne krásně zrudnout.
Řetězec kaváren Dotour (něco jako Starbucks) se stal terčem zlodějů, kteří si ze čtyřiceti jeho provozoven odnesli na deset miliónů jenů. Ve stejném období a ve stejné oblasti (Tokio, Saitama) nebylo zaznamenáno podobné vloupání do podniku jiného kavárenského řetězce. Že by zlodějům nechutnala Dotourova káva....?
Na ostrově Sado se vlivem silného větru zřítilo během letu dvacet labutí, které tu rok co rok tráví zimu. Všechny jsou v péči ošetřovatelů.
Katolická nemocnice v prefektuře Kumamoto zřídila první baby box v Japonsku. Zatím je však v Japonsku spíše více odpůrců než těch, kdo podporují tento způsob jak pomoci nechtěným dětem.
Do tradičního hotelu rjokan v prefektuře Čiba se vkradl opilý muž, strávil noc v nejlepším pokoji a byl po zásluze zatčen policí během ranní koupele v horké termální lázni.
Niigata se umístila na prvním místě mezi prefekturami s nejnižším procentem používání bezpečnostních pásů v automobilu. O trochu méně ignorují dopravní předpisy ještě v Ósace (2. místo) a prefektuře Ehime (bronz).
Práva vyjednávat o budoucí smlouvě s nadhazovačem Macuzakou (Seibu Lions), který svou zatím hvězdnou kariéru ozdobil nedávno oceněním Nejužitečnějšího hráče turnaje World Baseball Classics, koupili bostonští Red Sox za bratru šedesát biliónů jenů, tedy lehce přes padesát miliónů dolarů. To jsou násobky částek, za které do americké ligy přestoupily v současnosti největší japonské hvězdy Ičiró či Macui.
"Že bych taky zkusil štěstí jako nadhazovač....nějaký ten milión to snad hodí...."
Zemětřesení o síle 8 stupně Richterovy stupnice způsobilo před několika dny vlnu cunami. Po deváté večer dorazila k břehům ostrova Hokkaidó, maximální výška však byla pouhých čtyřicet centimetrů.
Ministerstvo školství se rozhodlo poslouchat "hlas lidu" a na různých místech uspořádalo debaty s učitely a pracovníky školských úřadů. Tento bohulibý úmysl však "pojistilo" placenými kladeči otázek. Ti, tak jak to měli v instrukcích, poslušně kladli otázky, které byly "náhodně" zcela v duchu nové ministerské koncepce. Ministerstvo však neztratilo tvář a prohlásilo, že tak chtělo jenom rozhýbat debatu, protože na veřejných schůzích se nikomu do první otázky nechce...jak jsme psali, bohulibý úmysl.
Teď již bývalý prefekt Wakajamy byl zatčen pro podezření z korupce během rozdělováních veřejných zakázek.
Uplynulo devětadvacet let od unesení Jokoty Megumi severokorejskými komunisty.
Přesně před rokem vypukla aféra s falšováním výpočtů odolnosti budov proti zemětřesení. Jméno architekta Anehy či firem Huser a Kimura se od té doby pravidelně objevují v médiích - pravda teď již sporadicky - jen v souvislosti s novými soudními rozsudky.
V Fukuoce na Kjúšú začal letošní poslední turnaj sumó.
Japonští fotbalisté porazili v přípravném utkání tým Saudské Arábie.
TOPlist

Javorové listí

7. listopadu 2006 v 17:28 | pepáš a niko |  Ze Sněhové země
"Tento způsob podzimu zdá se mi býti poněkud nešťastný," chtělo by se říci s Vančurou. Jak by také ne, když letošní kójó - rudé listí javorů ne a ne rozprostřít své plameny na hřebenech hor. Tu a tam se jako hvězdice ohňostroje oděly jednotlivé javory momidži do sytě rudé - ne nepodobné kotouči zapadajícího Slunce - ale do "lesního požáru" to má ještě krůček. Počasí se však tváří, jako by letos chtělo ukrátit podzim o jeho nejkrásnější údobí a s chladnými večery posílá na zem i silný vítr, který ze stromů nemilosrdně strhává listy. A tak krajinou zmateně bloudí autobusy turistů, kteří se vydali na každoroční momidži gari, doslova lov javorů momidži. Místo zbraní však při tomto lovu každoročně cvakají spouště fotoaparátů....
Ale co si budeme povídat, když jen tu a tam ve stráni vybuchují rudé světlice a zbytek javorů se cudně halí do slabounce červené, má to také něco do sebe. Místy, jakoby se stromy skutečně styděly, ještě vykukuje zelená barva... Nezřídka na sobě jediný strom rozehrává celou paletu barev, což je teprve slast pro oko. Upřímně, takovéhle kójó mám možná nejraději. Není tak oslnivé a velkolepé, ale nechává volnost lidskému oku a fantazii.

Co přinesl listopad

5. listopadu 2006 v 15:35 | pepáš a niko |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Komunistická strana Japonska požaduje odvolání ministra zahraničí. Aso, japonský charge d´affaires, se provinil tím, že navrhoval debatu o tom, zda-li si Japonsko tváří v tvář severokorejské hrozbě nemá pořídit vlastní atomovou zbraň. Japonsku však často diskutovaný Devátý článek zakazuje i vlastnit armádu (Japonsko na základě zvláštního zákona chrání Američané a jednotky sebeobrany), takže komunisté upozorňují na tento rozpor s Ústavou. Kabinet se ústy premiéra i šéfa úřadu od jakýchkoliv aktivit v tomto směru distancoval, rezolutně odmítl byť jen debatu na toto téma a po několika dnech, kdy Asoův výrok vzbudil přirozenou odezvu v médiích, celá záležitost odezněla. ("Japonsko po letech volá do zbraně" a podobné titulky, které se objevovaly v českých médiích, působily docela zábavně...) Sám Aso vzal svůj ještě týž den návrh zpět, i když jedním dechem dodal, že bychom si v situaci, kdy si náš (ne zrovna důvěryhodný soused) pořídí atomovku, neměli zakazovat i mluvit o tom, co s tím hodláme udělat...
V prefektuře Ehime se přišlo na to, že tamější nemocnice v několika případehc neměla souhlas pacientů s operací. Jednalo se o transplantaci ledvin a při podrobnějším vyšetřením se přišlo na to, že ledviny z těla pacientů s rakovinou (které lékaři doporučovali v rámci léčby z těla odebrat) transplatovali dalším pacientům. Že nedává smysl odebrat ledvinu, o které prohlašuji, že musí z těla ven, a dát ji pacientovi, který trpí disfunkcí ledvin....? Nad výroky šéfa dotyčné kliniky kroutí hlavou laická i odborná věřejnost....
Japonsko požádalo o mezinárodní zatykač na severokorejskou agentku, která se v roce 1978 podílela na únosu matky a dcery Sogových. Hitomi Soga se teprve před několika lety vrátila ze severokorejského zajetí do Japonska. Její případ budil pozornost i z dalšího důvodu. Během nedobrovolného pobytu v Severní Koreji se vdala za amerického občana Jenkinse, který zběhl na komunistickou stranu během Korejské války. Podle amerických zákonů na něj jako dezertéra čekal při případném "návratu" do Japonska válečný soud. Politiky hned několika států zasáhly do osudu tohoto páru, teď však (doufáme) spokojeně žijí s oběma dcerami na ostrově Sado v prefektuře Niigata, odkud byla Hitomi před více jak dvaceti lety unesena.
Neodučené mezinárodní dějiny na středních školách už jsou vyřešeny. Zásah ministerstva přinesl během jednoho týdne rozuzlení. Studenti inkriminovaných škol budou muset absolvovat minimálně padesát hodin výuky, během kterých si osvojí potřebné znalosti. Věnovat se během přípravy na zkoušky na vysokou školu předmětům, které školy svévolně z výuky vyřadily právě proto, že nejsou nutné při příjimacích zkouškách, je sice ironií osudu, ale dotyčné studenty to příliš nepotěší. Ovšem japonský vzdělávací systém ohánějící se slůvky o výchově "světoobčanů" a zároveň škrtající mezinárodní dějiny z rozvrhu jako nepotřebné....no, no, no (a to jsme docela tolerantní...)
I další téma pochází ze školních lavic. V médiích neustávají debaty o problému šikany, který se znovu vynořil na scénu podthrnut sebevraždou šikanovaného dítěte. Jak se ukázalo, byl pokles případů šikany spíše než úspěchem protiopatření výsledkem hrátek se statistikami. V případu sebevraždy žáka či studenta příslušné školské úřady a školy prostě šikanu jako příčinu nebraly v potaz. I v případech z poslední doby se školy zuby nehty brání tvrzení, že za jejich branami k šikaně dochází...
Všem vnitrostátním i mezinárodně politickým problémům však v posledních dnech zdařile konkuruje rozvod herce Nakamury Šidóa.
Všem fanouškům Daičana! Klonu se daří!
Navíc má Daičan své muzeum, cédéčko písní, je o něm vydána ilustrovaná kniha, pojmenovány nudle rámen i horké lázně. Region se zkrátka snaží na vlně zájmu spojeném s ředkví, jež prorazila asfalt, vydělat a přilákat turisty. Starosta při otevření "Daičanovy svatyně" ostatně prohlásil: "Chci, abyste mi říkali Daičanův starosta...!"
Softbank (ještě donedávna Vodafone), japonský mobilní operátor, se pomocí nákladné kampaně, která slibovala hovorné za 0 jenů (a těmi malinkými písmenky, co je nepřečtete ani s mikroskopem, je napsáno, že těch 0 jenů je reálných pouze za naprosto nereálných podmínek - na což konkurenti Softbanku okamžitě upozorňovali), snažil firmám AU a Docomo, svým konkurentům, přetáhnout zákazníky. Jeho systém však několikrát zkolaboval, úřad na ochranu hospodářské soutěže nařídil pod tu velkou Nulu v televizních reklamách dodat podrobné podmínky...a bublina splaskla. Výsledkem portability telefonních účtů (možnost přejít k jinému operátorovi i se svým číslem) tak je 20 000 ztracených zákazníků. Ti přeběhli k operátori AU a k nim se přidalo dalších 60 000 "zběhů" od stále největšího operátora Docomo.
Výzkum, který platilo Asahi Beer, jasně určil, jaká tvář se nejlépe hodí k pivu. Vyhrála herečka Koniši Manami, která už tuto jedinečnou vlastnost uplatňuje v sérii reklam na Gubinama (vyrábí Asahi). (A ještě jedno rýpnutí - my z Čech tomu neříkáme pivo, poněvadž jsou do toho přidány sójové boby, což je charakteristická vlastnost jedné sorty japonských piv populárních zejména díky ceně - jsou totiž zatíženy nižší daní.)
Macuzaka Daisuke, hvězdný nadhazovač Seibu Lions, oznámil přestup do Ameriky. V médiích se spekuluje, kolik za něj kdo nabídne a kterému týmu nakonec připadne. To je tak, když se prodává rodinné stříbro... Úmysl odejít do zámoří oznámil ve svých třiceti osmi letech i další slavný baseballista Kuwata...
Andó Miki, které se nepovedlo letošní vystoupení na olympijských hrách, chytila formu a na posledním krasobruslařském klání nenašla přemožitelku.
A když už jsme u sportu - krom jiného žije teď Japonsko i mistrovstvím světa ve volejbale, které právě na ostrovech probíhá...