Co nového v polovině listopadu

18. listopadu 2006 v 4:51 | niko a pepáš |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Vzpomínáte na problém s neodučenými světovými dějinami na středních školách? Již dva ředitelé škol spáchali v této souvislosti sebevraždu.
Jakoby nestačilo, že klesá celková porodnost, navrch ještě statistici zveřejnili, že se oproti létům minulým rodí stále větší podíl děvčat.
Pětadvacetiletý student jachetní školy Tocuka spáchal podle policie sebevraždu. Nebyla by to zas až tak zásadní zpráva, kdyby se ředitel tohoto ústavu před nedávnem nevrátil z vězení za "spartánský" styl výuky plný tělesných trestů a šikany. Pod takovým tlakem už v minulosti spáchalo několik jeho studentů sebevraždu nebo přišli k těžkým úrazům během výcviku.
Sedmého listopadu dorazil ministru školství dopis, že pokud do osmého nevyřeší problém šikany, spáchá pisatel 11. listopadu sebevraždu. Zveřejnění tohoto psaní inspirovalo dalších šestnáct studentů či studentek k napsání stejné výzvy - jedenáctého však k žádné sebevraždě nedošlo. Nicméně takřka každý den přinesou média zprávu o dalším problému šikany a (bez ohledu na datum 11.11). se sebevraždy staly každodenní součástí zpráv.
Šikana a neodučené (ač povinné) Světové dějiny se také staly jedním z hlavním argumentů opozice, když demonstrativně opustila jednací sál Parlamentu těsně před hlasováním o novém Školském zákonu. Ten byl nakonec hlasy koaličních stran schválen. Kromě současným palčivých problémů, vyhrocených rostoucím počet sebevražd studentů, kritizovala opozice i další bod nového zákona, který premiér Abe považuje za jeden z pilířů své politiky. V novém zákoně se totiž píše, že žáci a studenti mají bý vychovávání k lásce k vlastní zemi (aikokušin 愛国心) - opozice to považuje za jasný odklon od pacifistického a antimilitantního směru, kterým se ubralo poválečné Japonsko, a nebezpečný návrat k nacionalistickým ideám. Premiér Abe argumentuje tím, že se nejde donekonečna omlouvat a stydět za věci, které se udály během druhé světové války a před ní, a že je potřeba vychovávat sebevědomé světoobčany.
Nejnovější průzkumy ukázaly, že celá čtvrtina psích miláčků chovaných v Japonsku trpí obezitou.
Sedmého listopadu zpustošilo tornádo část obce Sarumačó na ostrově Hokkaidó. V ubytovně stavebních dělníků zemřelo devět lidí, přeživší vzpomínali v nemocnici, jak je větrná smršť odhodila někdy padesát, někdy sto metrů... V následujících dnech způobila menší tornáda škody v podobě poškozených střech, oběti na životech již naštěstí nebyly. V niigatském přístavu poryv větru skolil obří jeřáb a ve vesnici Jahiko vítr vyvrátil prastarý strom sugi (kryptomerie, japonský cedr) v místní svatyni. Meteorologové se domnívají, že příčinou jsou letošní relativně vysoké teploty, které zvláště na severním Hokkaidu výrazně převyšují dlouhodobé průměry. Kromě tornáda je dalším důsledkem i javorové listí, které během tohoto nezvykle teplého podzimka ne a ne krásně zrudnout.
Řetězec kaváren Dotour (něco jako Starbucks) se stal terčem zlodějů, kteří si ze čtyřiceti jeho provozoven odnesli na deset miliónů jenů. Ve stejném období a ve stejné oblasti (Tokio, Saitama) nebylo zaznamenáno podobné vloupání do podniku jiného kavárenského řetězce. Že by zlodějům nechutnala Dotourova káva....?
Na ostrově Sado se vlivem silného větru zřítilo během letu dvacet labutí, které tu rok co rok tráví zimu. Všechny jsou v péči ošetřovatelů.
Katolická nemocnice v prefektuře Kumamoto zřídila první baby box v Japonsku. Zatím je však v Japonsku spíše více odpůrců než těch, kdo podporují tento způsob jak pomoci nechtěným dětem.
Do tradičního hotelu rjokan v prefektuře Čiba se vkradl opilý muž, strávil noc v nejlepším pokoji a byl po zásluze zatčen policí během ranní koupele v horké termální lázni.
Niigata se umístila na prvním místě mezi prefekturami s nejnižším procentem používání bezpečnostních pásů v automobilu. O trochu méně ignorují dopravní předpisy ještě v Ósace (2. místo) a prefektuře Ehime (bronz).
Práva vyjednávat o budoucí smlouvě s nadhazovačem Macuzakou (Seibu Lions), který svou zatím hvězdnou kariéru ozdobil nedávno oceněním Nejužitečnějšího hráče turnaje World Baseball Classics, koupili bostonští Red Sox za bratru šedesát biliónů jenů, tedy lehce přes padesát miliónů dolarů. To jsou násobky částek, za které do americké ligy přestoupily v současnosti největší japonské hvězdy Ičiró či Macui.
"Že bych taky zkusil štěstí jako nadhazovač....nějaký ten milión to snad hodí...."
Zemětřesení o síle 8 stupně Richterovy stupnice způsobilo před několika dny vlnu cunami. Po deváté večer dorazila k břehům ostrova Hokkaidó, maximální výška však byla pouhých čtyřicet centimetrů.
Ministerstvo školství se rozhodlo poslouchat "hlas lidu" a na různých místech uspořádalo debaty s učitely a pracovníky školských úřadů. Tento bohulibý úmysl však "pojistilo" placenými kladeči otázek. Ti, tak jak to měli v instrukcích, poslušně kladli otázky, které byly "náhodně" zcela v duchu nové ministerské koncepce. Ministerstvo však neztratilo tvář a prohlásilo, že tak chtělo jenom rozhýbat debatu, protože na veřejných schůzích se nikomu do první otázky nechce...jak jsme psali, bohulibý úmysl.
Teď již bývalý prefekt Wakajamy byl zatčen pro podezření z korupce během rozdělováních veřejných zakázek.
Uplynulo devětadvacet let od unesení Jokoty Megumi severokorejskými komunisty.
Přesně před rokem vypukla aféra s falšováním výpočtů odolnosti budov proti zemětřesení. Jméno architekta Anehy či firem Huser a Kimura se od té doby pravidelně objevují v médiích - pravda teď již sporadicky - jen v souvislosti s novými soudními rozsudky.
V Fukuoce na Kjúšú začal letošní poslední turnaj sumó.
Japonští fotbalisté porazili v přípravném utkání tým Saudské Arábie.
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama