Prosinec 2006

Stalo se na sklonku listopadu

2. prosince 2006 v 15:38 | niko a pepáš |  Hovory u dýmky a šálku čaje
Procento japonských kuřáků se ocitlo na historickém minimu - v současnosti kouří 26.3 procent Japonců.
V prefektuře Okajama vykolejil kvůli sesuvu půdy vlak. Během posledních dvou let se stejná nehoda na stejném místě stala už potřetí.
Aby zemědělci udrželi ceny na rentabilní úrovni (kvůli dobré úrodě cena nebezpečně klesá) , bylo rozhodnuto o likvidaci deseti tisíc tun ředkve a čínského zelí.
Statistiky letos zaznamenaly dvě onemocnění vzteklinou - oba pacienti si však pravděpodobně přivezli nemoc jako nechtěný suvenýr z Filipín.
U ostrova Sado proběhly potápěčské Vánoce - pod mořskou hladinou nechyběl pochopitelně ani stromeček.
Úředník radnice města Šiodžiri v prefektuře Nagano dlouhodobě onemocněl, a i když nedocházel na pracoviště, měl jako státní zaměstnanec nárok na plnou mzdu. Bez ohledu na závažnou chorobu se během pracovní neschopnosti zúčastnil prefekturálního atletického přeboru. Co čert nechtěl, podařilo se mu zvítězit v běhu na 400 metrů. Jakmile se jeho sportovní výkon objevil v novinách, bylo pochopitelně zle.....
Na Okinawě proběhly volby prefekta. Zvolen byl kandidát LDP Nakaima - co je však nejdůležitější, na rozdíl od svých rivalů vyjadřoval vždy názor, že americké vojenské základny z Okinawy zkrátka nezmizí, a spíše než se snažit o jejich zrušení, je třeba hledat vhodnou formu "symbiózy". To že byl nakonec zvolen, znamená možná posun ve veřejném mínění, neboť Okinawané dosud proti americkým základnám ostře vystupovali a požadovali jejich zrušení.
Premiéra Abeho navštívil Bono z U2, předal mu sluneční brýle a pohovořil o situaci v zemích třetího světa.
Ve Vietnamu proběhla jednání oragnizace APEC, kterých se zúčastnil i premiér Abe. V Hanoji ho navštvívil a pohovořil s ním Hidetoši Nakata. Nakata po náhlém ukončení fotbalové kariéry (kopal v Itálii) cestuje po světě a "hledá sám sebe". Jeho další cesta vede do Thajska, kde se chce věnovat místnímu boxu.
Snad následkem výše uvedených dvou setkání vstoupil premiér Abe do 24 hodinového pohotovostního stavu. Stěhoval se totiž spolu s manželkou do rezidence japonských předsedů vlád.
V Širetoko na severním ostrově Hokkaidó se vlivem náhlého ochlazení na pobřeží vrhlo velké množství ryb sanma (cololabis saira).
Před soudem se poprvé zodpovídal miliardář Murakami. Případ, do kterého je zapletena další "polapená" burzovní štika Horie a jeho Livedoor, je postaven na tezi, že Murakami využil při burzovní transakci insidera, což zákon pochopitelně nepovoluje. Murakami ale oponuje dnes již slavnou větou: "Když mi řeknete, že jsem to to (náhodou) zaslechl, pak jsem to (nejspíš) zaslechl." a zdůrazňuje, že informaci, jež mu výrazně pomohla, získal v zásadě omylem, když zaslechl útržek rozhovoru manažerů Livedooru.
Ministerstvo školství vysvětluje, proč na jednání v Šizuoce vyrazil ministr sice vlakem, ale na cestu z nádraží do jednacího sálu (500 metrů) byly objednány limuzíny. Ty však v Šizuoce nejsou, a tak jely prázdné z Tokia, popovezly ministra z nádraží a zpět a zase prázdné vyrazily do Tokia. Nejedná se přitom o jediný prokázaný případ plýtvání veřejnými prostředky na ministerstvu. Specializovaná obsluha výtahu s pohádkovým platem přes sedmdesát tisíc na hodinu je totiž další třeštičkou na dortu, pod jehož tíhou se teď potí ministerští úředníci a vysvětlují, seč mohou. A to je navíc zaměstnává problém šikany, o němž tento týden jednal i parlamentní výbor.
Epidemie korupčního jednání se rozšířila do další, v pořadí již třetí prefektury. Po Fukušimě a Wakajamě byl zatčen muž číslo tři v hierarchii prefekturální správy v Mijazaki. K odpovědnosti je volán i prefekt, který však zatím jakoukoli souvislost s případem popírá.
Zavřela se čtyřicetiletá historie hotelu Capitol Tókjú. Jeho pokoje byly svědky dnes již legendárních politických jednání, ale hlavně v roce 1966 hostily slavné Beatles během jejich návštevy Japonska.
Princ Akišinonomija oslavil 41. narozeniny. Při této příležitosti se na veřejnosti objevil i jeho dvouměsíční syn Hisahito.
Město Júbari na Hokkaidu ohlásilo kvůli špatným investicím bankrot.
"Jedenáct statečných" poslanců, kteří odmítli podpořit Koizumiho návrh privatizace Japonské pošty, se po mírné změně kurzu spojené s příchodem premiéra Abeho vrátilo do rodné strany. Museli ale podepsat, že teď již privatitaci pošty podporují. To odmítl dvanáctý "rebel" - poslanec Hiranuma - popřel by tím sám sebe, neboť proti privatizaci ostře vystupoval. Zůstal tedy v Parlamentu osamocen..."Ale přece jsem nemohl podepsat a obrátit o 180 stupňů. To by byla zrada na voličích!!"
TOPlist

Podzim ještě neskončil....

2. prosince 2006 v 7:30 | pepáš a niko |  Ze Sněhové země
Za oknem se stále častěji ozývá bubnování vydatných podzimních dešťů a bouře, které občas vítr zanese z Japonského moře na pevninu, věstí, že brzy přijde i sníh. Však už se také vrcholky okolních hor Jonejama a Fudósan oděly do bílé.
Jukigakoi chránící stromy před peřinou těžkého sněhu už jsou na svých místech a oblékly krajinu do zimní nálady.
Letošní javorové listí už je takřka opadané, letos se nezaskvělo v zářivých barvách, připravilo jen takový skromný podzim.
Hasagi, na kterých se ještě před nedávnem sušila rýže, teď hostí ředkev. Vykukuje na nás za každým rohem.
Okna v přízemí či schodiště vedoucí do chrámů se už schovávají za fošnami...
Kromě ředkve se čas sklizně přiblížil i pro podzemnici olejnou...