Leden 2007

Stalo se loni

9. ledna 2007 v 14:19 | pepáš a niko |  Hovory u dýmky a šálku čaje
V oblasti Kantó zlatě kvete a sladce voní zimokvět časný, severní Japonsko zase sužuje studená fronta s větrnými a sněhovými bouřemi. Oslavy Nového roku jsou za námi, rok divokého prasete před námi. Pojďme se ale prostřednictvím deseti nejdůležitějších zpráv (tak jak je sestavila agentura Kjódó) ohlédnout za starým rokem.
Nejzásadnější zprávou je vznik nového kabinetu premiéra Abeho, který v této funkci vystřídal Koizumiho. Na druhém místě se umístily aféry finančníku - Horie a Murakami jsou oba po zaplacení kauce na svobodě, ale před soudem se zodpovídají z porušení zákonů při obchodování na burze. Tokijská burza se dlouho vzpamatovávala z šoku způsobeným jejich zatčením a pádem firmy Livedoor a Murakamiho fondů. Dobrou zprávou bylo naopak narození syna (Hisahito) v rodině prince Akinišino no mija, chlapec se v císařské rodině narodil po 41letech. Ale pozornost na sebe strhávaly přece jen události veskrze negativní - další na řadě je série zatčení tří prefektů pro podezření z korupce - krize samosprávy??? S problémy se potýká i vzdělávací soustava - na první stránky novin se tlačily zprávy o šikaně, sebevraždách kvůli šikaně a středoškolákům zase na mnohem ústavech zapomněli odvykládat světové dějiny... Šesté místo obsadil dnes již odsouzený ex-architekt Aneha a jeho zfalšované výpočty odolnosti budov proti zemětřesení. A zpět k výchově a vzdělávaní - pozornost na sebe jistě upoutal nový školský zákon, který byl však přijat přes mnohé výhrady a protesty. Spolu s ním dosadila agentura Kjódó na pomyslnou sedmou příčku další zákonnou úpravu - Japonsko má od letošního roku ministerstvo obrany - po nasazení sil jednotek Sebeobrany v Iráku další krok ke klasické armádě??? Japonské ekonomice se daří lépe a lépe, a proto Japonská banka upustila od opatření nulových úroků. Krasubruslařka Arakawa Šidzuka získala na zimních olympijských hrách zlatou medaili. Desítku nejdůležitějších zpráv pak uzavírají nehody způsobené pod vlivem alkoholu a zpřísnění kontrol i postihů, které logicky následovaly.
A jaké byly z pohledu Japonska nejdůležitější světové události. Pořadí v tomto případě jasně vévodí Severní Korea se svým jaderným programem. Na druhém místě jsou americké volby, které přinesly porážku republikánů a odstoupení ministra obrany Rumsfelda. Bronzovou příčku obsadila situace v Iráku, včetně popravy bývalého prezidenta Saddáma Husaina. Zcela logicky pak následuje vysoká cena ropy. Přírodní katastrofy loňského roku reprezentuje velké zemětřesení na Jávě. Na Blízký východ se vracíme prostřednictvím izraelského útoku na Libanon. Ani během představení další události neopustíme inkriminovanou oblast - sedmé místo obsadil se svým jaderným programem tentokrát Irán. Oddechneme si alespoň u osmého místa - mistrovství světa ve fotbale a vítezství Itálie (a Zidanova "hlavička"...chce se dodat). Devátá příčka obrací naši pozornost k nebi - Pluto bylo vyřazeno ze seznamu planet. Zpět na zem - světové události uzavírá vojenský převrat v Thajsku a premiérova emigrace.