Botky do roboty

18. března 2008 v 9:16 | pepáš a niko |  Ze Sněhové země
Slaměné boty fukagucu - tradiční výrobek předávaný z generace na generaci byl nedílnou součástí života ve Sněhové zemi. V údolí Kuwadori (jihozápad Džóecu) se toto tradiční řemeslo snaží udržet.
Jakmile se první paprsky jarního slunce opřou do bílých strání a sněhová pokrývka ztvrdne natolik, že se člověk neproboří po pás, nastával v údolí Kuwadori čas jamašigoto - horské práce. Bylo třeba porazit stromy a zajistit topivo na další rok, z hor pak svézt na jednolyžinových saních materiál kaja na doškové střechy (jedná se většinou o rákos obecný, ozdobnici čínskou a imperátu válcovitou). Jen devatého března se do hor nesmělo - ten den totiž připadá svátku horského boha.
Na horskou práci bylo zapotřebí slaměných bot fukagucu, které chrání před sněhem a chladem mnohem lépe než slaměné sandále waradži a navíc jdou připevnit ke sněžnicím. Dnes už doškové střechy kajabuki vystřídal plech, namísto dřeva domy vyhřívá plyn a topný olej, jarní "horskou práci" už vykonává málokdo. Přesto ještě staří lidé z údolí způsob výroby slaměných bot nezapomněli. Však se jedná o součást identity horských vísek staré provincie Ečigo.
Vyzkoušeli jsme si pletení na vlastní kůži, a i když jsme za sebou měli pokus se sandály waradži a splétání slaměných provazců nawa nám nezabralo tolik času, trvalo nezkušeným rukám dobrého půldne zhotovit jednu botu. Začíná se od podrážky, kterou vyztužuje osnova ze tří provazců
nawa. Plynule se přejde na nártovou část, která je možná nejsložitějším úsekem celé boty. Musí být zkrátka pevná, odolná a držet tvar. Zakončí se pevným otokomusubi - mužským uzlem a posléze se začne splétat kotníková a lýtková část. Zde se jedná o opakování téhož úkonu, takže více než cokoliv jiného je třeba se vyzbrojit trpělivostí.
Pletení ze slámy bývá často považováno za ženskou práci, jak však mezi pletením povídal pan Waseda, opak je pravdou. Ženy měly i v zimě dost práce v kuchyni a v domě, kdežto mužům ubyla práce v horách a na poli, takže to byli právě muži, kdo trpělivě splétal slaměné boty. Dědeček pana Wasedy prý také sedával celé dny u ohniště irori a dokončoval jeden pár za druhým. Však se jich také prošoupalo...
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama