Cukuši aneb přesličkové menu

15. dubna 2008 v 16:06 |  Ze Sněhové země
Jakmile vystrčí cukuši, přesličky rolní, své hlavičky z jarních strání, nezůstane duše lidí narozených na Kjúšú v klidu. Cukuši totiž platí na Kjúšú za vyhlášenou pochoutku. Jinak je tomu ale ve Sněhové zemi. Zde v niigatské prefektuře sice zaplní cukuši jarní stráně, ale moc labužníků mezi místními, zdá se, není. I proto je možná cukuši tolik... Nicméně s chutí do toho, cukuši, přeslička rolní, totiž skýtá úžasnou hořkosladkou harmonii...
Nejprve je nutné cukuši zbavit kalhot hakama, jak se říká načernalým "sukénkám" na stvolu (to je ale odborné výrazivo...). Takto "obnažené" přesličky pak dáme do studené vody, abychom "hlavičky" zbavili spor (na zhruba 5 minut). Poté přesličky ponoříme zhruba na 1 minutu do vroucí vody. Tak jsou přesličky připraveny na další použití.
Cukuši se hodí do tradiční japonské polévky z bobové pasty, misoširu. Je však vhodné do ní na závěr vmíchat vajíčko a zjemnit tak hořkou chuť cukuši.
Jako další se nabízí pokrm zvaný "kimpira". Na pánev nalejeme sezamový olej a přesličky lehce posmažíme (asi 1 minutu). Zalejeme 80cc dašidžiru ("daši no moto" se prodává v Čechách; jedná se o vývar z kacuobuši, tuňáka malého, či o vývar z řasy kombu), přidáme 1 polévkovou lžíci cukru, 1 polévkovou lžíci sake a 3 pol. lžíce sójové omáčky. Zhruba 5 minut povaříme. Nakonec posypeme praženým sezamem. A je hotovo!
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milada Milada | 16. dubna 2008 v 9:06 | Reagovat

Přesličkové menu vypadá zajímavě a lákávě,určitě to stojí za vyzkoušení.

2 Marian Marian | E-mail | Web | 29. června 2012 v 9:57 | Reagovat

Jen tak dal, at je co číst...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama