Svátek svatyně Hakusan - Júsai (V předvečer svátku)

28. dubna 2008 v 8:00 |  Ze Sněhové země
Městečko Nó se nachází v západním cípu niigatské prefektury. Obklopeno horami na jedné a mořem na druhé straně. Městečko Nó bezesporu patří k malebným koutů kraje Ečigo.
Hned při pobřeží se nachází šintoistická svatyně Hakusan džindža (svatyně Bílá hora), kterou založil už v roce 702 císař Sudžin. Přitom hlavní síň, dochovaná do dnešních dnů, byla postavena v období Muromači, tedy v šestnáctém století.
Každý rok na konci dubna hostí svatyně Hakusan svátek, jehož hlavní náplní je kagura - obřadní tanec. V předvečer svátku se koná oslava Júsai, během níž nejprve vyráží průvod z komunitního centra směrem ke svatyni. Ústředním bodem je 5 chlapců očigo, kteří se během svátku nesmí dotknout nohou země, jsou tedy neustále nošeni. Budou to právě oni, kdo bude předvádět druhý den obřadní tanec.
Potom, co průvod dorazí do prostranství svatyně, je v útrobách svatostánku vykonáno několik obřadů, aby se po jejich skončení všichni zase odebrali zpět do města.
Během noci pak následují další obřady, takzvané kaiwataši, při nichž zní troubení na mušli. Poslední zatroubení se ozve za rozbřesku druhého dne, kdy začíná hlavní den svátku...
(pokračování příště)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama