Svátek svatyně Hakusan - Lví tanec a ohaširi

29. dubna 2008 v 8:00 |  Ze Sněhové země
Časně zrána dorazí průvod účastníků znovu do prostranství svatyně. Během obřadů jsou božstva kami přemístěna do přenosných schránek omikoši, ve kterých se posléze vydají ven z útrob svatyně. Ve svatyni Hakusan jsou uctívána tři ženská božstva, proto se obřadů nesmí účastnit ženy a proto jsou centrem svátku chlapci očigo nikoli dívky - na ženy by božstvo mohlo žárlit, a to není v žádném případě žádoucí.
První ze svatyně ovšem nevychází nikdo jiný než posvátný lev šiši. Vede celý zástup po prostranství před svatyní. Postupuje jen velmi velmi pomalu, každý centimetr půdy před sebou vyplňuje nespočtem tanečních kroků. Očišťuje cestu pro božstvo kami, zbavuje mostky zábran, několik hodin bez ustání vede zástup, k němuž se postupně přidávají všechny tři přenosné schránky omikoši i všech pět chlapců, opět nešených na ramenou.
Kolem poledne se celý průvod zastaví. Blíží se jeden z vrcholů svátku - ohaširi. Napětí roste, neboť všichni vědí, co bude následovat - chvatný úprk do boční síně svatyně. Pokyn k běhu však ne a ne přijít. Pokaždé, když se v doprovodné hudbě ozvou varhánky šičiriki, vše už tak tak vyrazit, ale veliký bambus v čele průvodu se pokaždé zase snese dolů. Ještě ne!
Bůhví jak dlouho to trvá... Když už člověk pomalu přestane věřit, že se dnes "poběží", ozve se najednou hlasitý výkřik a všichni vyrazí kupředu. Než se člověk naděje, zmizí schránky omikoši v útrobách boční síně. Chlapci očigo, jež se ještě před několika málo okamžiky divoce pohupovali na ramenou svých nosičů, jsou také jeden po druhém odnášeni do vnitřních prostor. Čekají je přípravy na obřadní tanec kagura.
(Pokračování příště.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama