Svázaný bůžek džizó

19. dubna 2008 v 18:01 |  Na cestách
Na pomezí prefektur Saitama, Čiba a oblasti hlavního města se nachází rozlehlý park Mizumoto kóen. Obvod parku lemuje sakurová alej, uvnitř parku samotného pak jezero a zeleň nabízí příjemný oddech v betonové džungli, jež park oblopuje.
Poblíž hlavní brány parku na "tokijské" straně se mezi řadovými domky skrývá buddhistický chrám sekty Tendai a v něm šibarare džizó - svázaný bůžek džizó. Když si něco přejete, svážete džizóa provazem. Když se vám toto přání splní, džizóa z těchto "pout" uvolníte. O tom, že ne všechna přání se vyplní, se přesvědčíte hned na první pohled. Chudák džizó sotva že vidí... Celá jeho postava je zahalena provazy, z nichž každý symbolizuje jedno přání...
Kde se tato tradice zrodila? To se budeme muset vrátit do období Edo, kdy Japonsku vládl rod Tokugawa. Náš příběh se udál jednoho letního dne za vlády šóguna Jošimuneho. Příručí obchodu s látkami a plátnem dorazil se svým vozíkem právě před náš chrám. Rozhodl se ukrýt před letním parnem ve stínu mohutného jinanu a na chvilku nechat nohy odpočinout. Co čert nechtěl, za pár okamžiků ho únava zcela přemohla a příručí usnul.
A co nevidí, když se vzbudí? Nevidí svůj vozík a všechno zboží, co na něm bylo naložené. Nebožák se ještě nevzpamatoval z toho leknutí a už peláší na strážnici. V tu dobu je zrovna ve službě soudce Óoka Tadasuke z kraje Ečizen: "Na zločin se z chrámové zahrady díval bůžek džizó, aniž by učinil cokoliv, aby té kráděži zabránil. Bůžek džizó jest tedy spoluviníkem. Svázat! A na strážnici s ním!" rozkázal soudce Óoka. Nikdo z toho moc moudrý nebyl, ale rozkaz je rozkaz. A tak sošku džizóa svázali, naložili na vůz a vyrazili k soudnímu dvoru. Ale nejeli přímo. Objeli se svázaným džizóem okolní ulice, a to se rozumí, že se za chvilku za vozem tlačil zástup zvědavců. Všechny zajímalo, jaký rozsudek že vynese slavný soudce Óoka.
Průvod se svázanou soškou džizóa dorazil na soudní dvůr a s ním možná půl města. Soudce Óoka si změřil pohledem dav, který se natlačil dovnitř a praví: "Bez důvodu vniknout do prostor soudního dvora! A ještě s takovým rámusem!! To je ten nejtěžší přestupek!!! Jako pokutu každý z narušitelů na místě ihned složí štůček plátna či látna!!!" Proti příkazu vrchnosti nebylo žádného odvolání, a tak za chvíli vyrostla uprostřed soudního dvora hromada látek a plátna. Soudce Óoka dal přivolat okradeného příručího, a ten mezi nashromážděnými látkami ihned našel ty, o něž ho před pár okamžiky zloděj připravil. A tak byl odhalen ne jeden zloděj, ale hned celá zlodějská tlupa, co po dlouhý čas sužovala krádežemi celý okrsek.
A od té doby se stal místní bůžek džizó ochráncem proti krádežím a zlým silám. A poutníci, které do chrámu přivedlo přání či prosba, milého džizóa od té doby svazují. Když se jim přání vyplní, jeden provaz zase se sošky džizóa sejmou...
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama