Tak nám zlevnili benzín...

9. dubna 2008 v 9:50 | pepáš a niko |  Hovory u dýmky a šálku čaje
V dubnu vypršela platnost dočasné daně z pohonných hmot. V noci na 1. dubna tak japonští "žlutí andělé" zachraňovali nemálo řidičů, kterým bylo líto načepovat benzín ještě za starou cenu - tedy zhruba o 25 jenů na litr dráže - a po cestě "jim došla šťáva." (Cena benzínu se teď nově pohybuje kolem 125 jenů za litr). Od časných ranních hodin se pak před čerpacími stanicemi, které okamžitě reagovaly na změnu daňové sazby a zlevnily, tvořily kolony. Přitom provozci benzínových pump na prodeji drahých pohonných hmot (v době nákupu ještě zatížených daní) za levný peníz mohou jedině prodělat.
Výnosy z daně, jíž vypršela platnost, se přitom používaly na údržbu a výstavbu silnic. Řada místních samospráv už proto oznámila, že bude hledat zdroje na dopravní obslužnost jinde - nejčastěji v rozpočtech sociálních služeb či školství. Prefekt oblasti hlavního města pak prohlásil, že zvažuje zavedení nové regionální daně, která by zalepila vzniklou díru v rozpočtu.
Radost z levného benzínu tak moc dlouho nevydržela. Vládní koalice navíc opakovaně prohlašuje, že se bude snažit o znovuzavedení této daně. Ale kdoví jak to dopadne, vždyť se politici ne a ne dohodnout ani na novém obsazení nejvyšších postů Japonské banky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama