Červenec 2008

Létavka v problémech

12. července 2008 v 1:59 | pepáš a niko |  Ze Sněhové země
Spíše než z blog z Japonska to tu občas vypadá jako zpravodajství z tůněk, potoků a horských srázů. Ani dnešek nebude výjimka. Na toulkách v údolí pod horou Kanajasan (na jejichž svazích před zhruba sto lety začalo lyžování v Japonsku) jsme nedávno narazili na hada šimahebi (příbuzný užovky, Elaphe quadrivirgata). Spokojeně si odpočíval na větvi, dole pod ním se po dně malých tůněk pozvolna pohybovaly larvy světlušek... Poklid této lesní romance občas porušila nepozorná housenka, když její akrobatický pokus skončil pádem na vodní hladinu a následovalo zběsilé "pádlování" k nejbližšímu záchytnému bodu.
Na zpáteční cestě bylo vše ponořeno do stejného klidu a míru. Nikde ani známka pohybu. Všechno jako by zkamenělo. Bodejť by také ne. Kdo by nezkameněl pod upřeným pohledem hadího lovce. Chvilku trvalo, než jsme si jich všimli. Skutečně jako sousoší. Nehybně sledující jeden druhého. Žába a had. Zůstali jsme asi čtvrt hodinky a stihli jsme si všimnout, že v té zdánlivé nehybnosti je uschováno hadí umění přiblížit se k obědu, aniž by měl oběd či náhodný pozorovatel pocit, že se had pohybuje. Za těch patnáct minut se však had k žábě viditelně přiblížil a bylo už jen otázkou času, kdy kromě uhrančivého pohledu zapojí do lovecké taktiky i rychlý útok.
Nechtělo se mu však do té akce za přítomnosti kamer, a tak jsme hada i žábu, létavku stromovou, nechali jejich osudu. Kdoví, třeba se létavce podařilo vymanit se z hadích svarů.

Létavka stromová

9. července 2008 v 14:11 | pepáš a niko
Zahrady a cesty olemovaly květy hortenzií, ve dne koncertují cikády, noc patří žabím interpretům. Je léto. Za parných dní dostane člověk chuť ukrýt se v příjemném chládku lesa ve stínu mohutných kryptomerií. Na březích lesních tůňek můžete od května do července narazit na vajíčka žáby moriaogaeru (Rhacophorus arboreus; Létavka stromová).
Žáby rodu rhacophorus svá vajíčka obvykle ukrývají do "hnízda" vytvořeného z pěny, ale jen létavka stromová (jak už její jméno napovídá), zavěšuje svá hnízda na větve relativně vysoko nad vodní hladinu. Zdálky připomínají lampióny lemující tůně a horské potoky.